Google AdSense ile Para Kazanmak – Resimli Anlatım

Sitenize reklam alarak para kazanmanın yolu, Google AdSense. Yazımızda AdSense hakkında merak ettiğiniz tüm detayları öğreneceksiniz.

Google AdSense Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Popüler bir websitenin veya çok fazla hit alan yazıların varsa Google AdSense ile para kazanman mümkün olacaktır. AdSense tüm dünyada kabul görmüş, website sahipleri tarafından en yaygın kullanılan para kazanma yöntemidir.

Peki Google AdSense ile Nasıl Para Kazanılıyor?

Google AdSense hizmeti, reklam vermek isteyenler ile reklam almak isteyenleri birleştiren bir platformdur. Yani internetten reklam vermek isteyenler Google’a başvuruyor, Google’da bu başvuru doğrultusunda en uygun websiteyi bularak belirtilen reklamların gösterimini yapıyor. Bu işlem karşılığında da komisyon alıyor. Dolayısıyla herkes kazanıyor 🙂

Google AdSense Hizmeti ile Ne Kadar Para Kazanılabilir?

Açıkçası zenginde olabilirsin ayda 10 kuruşta kazanabilirsin. Kazanç oranı, websiteni ziyaret edenlerin sayısına ve sitende gösterilen reklamların tıklayıp tıklamamasına göre değişecektir. Ama kabaca bir hesapla: %1-%3 arası bir reklam tıklanma oranınını ortalama alabilirsin. Yani bir başka deyişle; websitene günlük ortalama 250 kişinin girdiğini varsayalım. Kabaca reklamları tıklayan kullanıcı oranını %2 alırsak, günde 5 kişi sitendeki reklamları tıklıyor olacaktır. Tıklama başına ortalama 10 kuruş kazansan günde 50 kuruş, ayda 15TL kazanmış olursun. (Not: bu oranlar tabiki sitenin içeriğine veya kullanıcı davranışına göre değişiklik gösterir ancak bu hesabı kabaca doğru kabul edebilirsin.)..Yani günlük 250 tekil kullanıcısı (oturum sayısı) olan bir site, ayda 10-20 TL arası kazanacaktır…

Google AdSense Hizmeti ile Parayı Nasıl Alınır?

Çok kolay 🙂 Hesabındaki para 200 TL ye ulaşınca, verdiğin hesap bilgileri doğrultusunda, kazancın hesabına otomatik yatırılmaktadır.

Google AdSense Reklamı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Websitene en az 40-50 yazı yazmadan başvurmamanı öneririm çünkü bir kere red yersen, tekrar AdSense onayı almak çok zor olacaktır. (Not: eğer red cevabı ile karşılaşırsan, başka bir email ve site üzerinden tekrar başvur. Onaylanmayan hesapların tekrar onaylanması çoook zor)
 • Yasak olan içerik yayınlarsan, önce uyarı alırsın sonra hesabın durdurulur. (Cinsellik, terör, yasak indirme vs…)
 • Sayfandaki reklamları kendin tıklama, arkadaşlarına tıklatma…3-5 tıklama seni zengin etmeyeceği gibi hesabının dondurulmasına neden olabilir.
 • Sitenin her yerine  AdSense bannerı koyma çünkü çok antipatik olur ve sitende geçirilen süre çok azalır..

Google Adsense Hesabı Nasıl Açılır?

1. Adsense’e giriş yapıyoruz ve “get started now” diyoruz.

adsense-giriş

2. Bağlı olacak email adresini seçiyoruz. (Yukarıdan dil seçeneğini türkçe yapabilirsin)

adsense-get-started

3. Websitenin anasayfa adını yazıp, içerik dilini Türkçe olarak seçiyoruz.

adsense-online-para-kazan

4. Kişisel bilgileri doldurup gönder diyoruz. (Alacaklı adını hesap numarandaki isim ile aynı seçmelisin)

 

blogla-para-kazan

adsense-para-kazanma-rehberi

İşte bu kadar basit. Birkaç gün veya hafta sonra vermiş olduğun email adresine olumlu yanıt gelecektir. 🙂 Daha sonra yapman gereken Google AdSense reklamlarını sitene yerleştirmek olacaktır.

SEO Eğitimi mi Arıyorsunuz ? >> SEO Eğitimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Haydi Kolay Gelsin!

4 YORUMLAR

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Ben adsense konusunda özel bir şey paylaşmak hatta başıma geleni anlatmak isterim lakin yorumda güzel olmaz. Yeni üye oldum sinema sitem var. Bu arada ellerinize sağlık.

 2. Merhaba,

  Ben birkaç hafta kullandım fakat getirisi çok az, ayrıca siteyi baya kasmaya başladı. O yüzden kaldırmayı düşünüyorum.

  • Merhaba. Özellikle son dönemde 2. alternatif olarak kullanılıyor. Yani web site sahibi önce bir firma ile anlaşıp siteye o firmanın reklamlarını ekliyor, boş kalan alanlara AdSense koyuyor.
   Hosting iyi değilse siteyi kastığı doğrudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here