E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret, bir diğer adı ile elektronik ticaret, internet yolu ile ürün ve servislerin alınıp satılmasına ve bu işlemler sonucunda yapılan ödemelere verilen isimdir. E-Ticaret 4 farklı kategoride gerçekleşmektedir: Business to Business (B2B), Business to Customer (B2C), Customer to Customer (C2C) ve Customer to Business (C2B).

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret yapmak isteyen girişimciler genellik bu ticari faaliyeti 3 farklı yöntemle ile yapıyorlar. Bu yöntemleri kısaca sıralamak gerekirse;

1 – E-Ticaret Sitesi Kurmak

2 – Pazar Yerlerinde Satış Yapmak

3 – Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak


Gelin bu başlıkları karşılaştıralım.

E-Ticaret SitesiPazar YerleriSosyal Medya
MaliyetYüksekAzAz
BağımlılıkAzYüksekYüksek
Şirkete Kattığı DeğerYüksekAzOrta
Web TrafiğiAzOrtaOrta
Komisyon OranlarıYokYüksekYok
Yasal SüreçYüksekOrtaAz


E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-Ticaret sitesi kurmak oldukça maliyetli ve sancılı bir süreç olabilir. Eğer eticaret prensiplerine pek hakim değilseniz para ve zaman kaybı yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Eğer kuracağınız eticaret sitesini özel tasarım web sitesi yapan bir ajansa yaptıracaksanız 30,000 TL – 40,000 TL yi gözden çıkarmalısınız. Eğer sitede o da olsun bu da olsun demeye başlarsanız bu ücret 100,000 TL ye kadar çıkabilir. Ayrıca özel tasarım yapan ajans sizden yapılacakların tüm listesini ayrıntılı almak isteyecektir, siz de her şeyi bilemeyeceğiniz için süreç iyice içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Öte yandan e-ticaret paketi satan bir firma ile anlaşabilirsiniz. E-ticaretin temel prensiplerini barındıracak bu yapılar ortalama 6,000 TL – 8,000 TL arasında olacaktır. Başınız nerdeyse hiç ağrımayacaktır ancak istediğiniz her şey de olmayacaktır. Bu tarz yapıların yapabilecekleri kısıtlı.

Eğer kendi e-ticaret sitenizi kurarsanız, kimseye bağımlı olmayacaksınız. Alan adınız sizinle birlikte şirketinizin hayatı boyunca kalacaktır.

Kendi e-ticaret sitenizin şirketinize katacağı değer oldukça yüksek olabilir. Eğer iyi satışları olan bir e-ticaret haline gelebilirseniz, şirketinizin değeri katlanarak artacaktır.

Web sitenizi açtıktan sonra hemen web site trafiğiniz artmayacaktır ne yazık ki. Web sitenize SEO ve dijital pazarlama çalışmaları yaptırmalısınız.

Kendi e-ticaret siteniz üzerinden yapacağınız satışlar ile ilgili kimseye herhangi bir komisyon ödemek zorunda değilsiniz.

Yasal süreç, bir mağazanız olsa nasıl olacaksa aynı o şekilde olacaktır. Satın ürünler için devlete vergi ödemek zorundasınız.

Pazar Yerlerinde Satış Yapmak

Pazar yerleri üzerinden satış yapmak son yılların en popüler eticaret yöntemlerinden birisi. En çok eticaret yapılan pazar yerleri: N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon, PTTAvm

Pazar yerlerinde satış yapmak sizin için biraz maliyetli olabilir. Ürünü koydum artık ürünlerim satılacak diye bir şey yok. Eğer çok ciddi fiyat avantajınız yoksa ürünlerinize pazar yerleride reklam vermelisiniz, bu da biraz maliyetli olacaktır.

Pazar yerleri sizi sisteme bağımlı yapacaktır. Ürünlerinizi satıp satamamak tamamiyle bu firmaların elindedir. Ürünleriniz üst sıralarda çıkarsa satılır, çıkmazsa satılmaz. Ayrıca unutmamak gerekir ki, bir pazar yeri de nihayetinde bir eticaret sitesi. Birgün kapanırsa veya popülerliğini yitirirse siz de bu süreçten zarar görebilirsiniz. (Mesela Markafoni)

Pazar yerlerinin firmanıza katacağı değer sınırlı olacaktır. Sonuçta pazar yerlerinde satış yapıyor olmanız müşterilerin bu pazar yerlerine geliyor olması anlamına geliyor, sizin web sitenize değil.

Pazar yerlerinde işler yolunda giderse ürünlerinizi önemli sayıda müşteri görecektir. N11’in aylık trafiği 100M civarında desem 🙂

Pazar yerleri üzerinden yapacağınız satışlarda çok ciddi oranda komisyon ödemek zorunda kalırsınız. %20 lere kadar çıkan komisyon oranları, eğer ürünlerinizin marjı yüksek değilse, sizi çok bir pozisyona sokacaktır. Özellikle elektronik ürünlerde kar marjı çok düşük olduğu için komisyon oranları oldukça önemlidir.

Yasal süreç pazar yerlerinde size ait bir eticaret sitesine göre daha az, sosyal medyaya göre ise biraz daha fazla olacaktır. Ancak yine de satış yaptığınız her ürün için fatura kesmeniz gerektiği gerçeği değişmiyor.

Sosyal Medya Üzerinden Satış

Sosyal medya üzerinden e-ticaret yapmak da ülkemizde oldukça tercih ediliyor. Bu platformlar arasında en çok tercih edilenler hiç kuşkusuz Instagram ve Facebook.

Sosyal medya üzerinden satış yapmak için herhangi bir giriş maliyeti ödemiyorsunuz. İhtiyacınız olan tek şey hatrı sayılır bir miktarda takipçi. Bu da pek kolay değil tabii. Takipçi sayınızı arttırabilmeniz için çok çalışmanız lazım. Sosyal medya hesabınızı düzenli güncellemeli ve biraz farklı olmalısınız. Bir süre sonra organik takipçi kazanmaya başlayacaksınız.

Pazar yerlerinde olduğu gibi sosyal medya hesaplarınıza da bağımlı olduğunuzu unutmayın. Sosyal medyadaki başarınız o platformun hayatı ile eş değerdir. Buna en önemli örnek Facebook. Bir zamanların en popüler sosyal medya mecrası Facebook, her geçen gün popülerliğini kaybediyor. Yani Facebook’da çok popüler olan bir hesap, bir süre sonra istediği cirolara ulaşamayabilir.

Sosyal medya hesaplarının şirketlere kattığı değer elbette önemlidir ancak bir eticaret sitesi kadar asla olamaz. Bunun ilk sebebi sosyal medya platformunun sizin olmaması. Yani birgün Instagram sizi banlarsa ne olacak? Her zaman bir risk var. İkinci ise yukarıda da anlattığım gibi, her sosyal medya platformunun bir ömrü var. Dolayısıyla sosyal medya başarısı muhtemelen birgün sonlanacak.

Sosyal medya platformlarının aldığı trafik tüm web sitelerin aldığı toplam trafikten fazladır 🙂 Dolayısıyla Instagram’dan satış yapmanın en güçlü yanı derya deniz bir trafiğe ulaşabilme ihtimali 🙂

Sosyal medya satışlarında kimseye komisyon da ödemiyorsunuz, bu da oldukça etkili.

Son konumuz ise yasal süreçler. Bu kısım biraz komplike o yüzden dikkatli olmanız da fayda var. Sosyal medya üzerinden satış yapan kişilerin vergi konusunda yanlış bir bilgisi var. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde satış yapılıyorsa devlet mutlaka vergi ister. Ancak pratikte bu iş biraz yavaş işliyor. Devletin herkesi takip etmesi mümkün değil dolayısıyla sosyal medya üzerinden yapılan satışların büyük kısmı kaçak oluyor. Bir kısmı yakalanıyor, bir kısmı yakalanmıyor. İş pratikte büyüklüğünüz ile alakalı aslında. Eğer sosyal medya üzerinden güzel satışlar yapıyorsanız (misal ayda 30,000TL), maliye birgün kapınızı mutlaka çalar.

E-Ticaret Avantajlar ve Dezavantajlar

Eticaretin avantaj ve dezavantajlarını, klasik bir dükkan üzerinden yapacağım. Böyle daha iyi anlaşılacaktır.

E-Ticaret Avantajlar

 • Eticaret kurmanın maliyeti, klasik birçok işletmeye göre daha uygundur. Personel, dükkan, fiziksel tasarım maliyetleri vs..
 • Çok fazla müşteriye ulaşma imkanınız vardır.
 • Coğrafi sıkıntınız yoktur. Konya’dan sattığınız bir ürünü isterseniz Kanada’ya gönderebilirsiniz.
 • Stok sorununuz yoktur. Satıştan sonra ürünü tedarik edebilirsiniz.
 • Mağazaya koyamayacağınız kadar ürünü web sitenizde sergileyebilirsiniz.
 • Operasyonu basittir. Ödemeleri internet üzerinden alacağınız için birçok işi sistem otomatik halledecektir.
 • Personel yönetimi klasik mağazacılığa göre çok daha basittir.
 • Yapacağınız değişiklikleri hızlıca yapabilirsiniz. Tadilat gerekmez 🙂
 • Mobil olabileceğiniz için bilgisayarınızı alıp istediğiniz yere gidebilirsiniz.
 • 7/24 satış yapabilirsiniz.

E-Ticaret Dezavantajlar

 • Hızlıca müşteri bulamayabilirsiniz. Web sitenizin müşteri çekebilmesi için zamana ve reklam bütçesine ihtiyacınız var.
 • Müşteriler ile temasınız limitli olacağı için ihtiyaçları anlamak da zorlanabilirsiniz.
 • Arama motorları ve sosyal medya platformlarına bağımlı olacaksınız.
 • Temel seviyede teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır.
 • Doğru personel bulmak da zorlanabilirsiniz. Klasik mağazacılık deneyimi olan binlerce kişi varken iş eticaret de biraz zor olabiliyor.
 • Eticaret SEO ve dijital pazarlama kanalları için maliyetler ilk başlarda oldukça yüksek olacaktır.
 • Rakipleriniz sizin satışlarınızı düşürmek için web sitenize zarar verecek, hackleme çalışmaları yapabilir.
 • Satışı yapılan ürünün alıcıya ulaşması biraz zaman alır.

Bir Makale Daha?

Ideasoft Mu? Omni E-Ticaret Mi? Ticimax Mi? E-ticaret Paketleri Karşılaştırma

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

2 comments

 1. E-ticaret’e başlarken doğru e-ticaret paketini seçmek oldukça önemlidir.

 2. Emeğinize sağlık, günümüz şartlarında karar verirken en doğru firmayı bulmamız çok önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir