İnternetten Satışa Başlamanın 3 Önemli Adımı!

Neden Geçmelisiniz?

Son yıllarda hem Dünya’da hem de Türkiye’de internetten satışın ivmesi hayli yükseldi. Eskiden sadece büyük şirketler internetten satış yapabiliyorken, gelişen ve ulaşılabilir teknoloji sayesinde orta ve küçük ölçekli şirketler de e-ticaret piyasasında yerini almaya başladı. TÜSİAD’ın 2017’de GittiGidiyor ile beraber yayınladığı rapora göre Türkiye;  46 milyon internet kullanıcısı, %58 internet kullanımı ile Dünya’da e-ticarette önemli oyuncular arasına girmekte.

E-ticaretin geleceği parlak, fakat internet üzerinden satışa başlamanız için tek sebep bu  değil. Fiziksel mağazanızın önünden geçen insan sayısı ile internet üzerinden size ulaşabilecek insan sayısı arasındaki uçurum çok bariz bir şekilde görülmekte. Bazı küçük işletmeler ; mağaza, elektrik,eleman gibi masrafları ödemektense mağazalarını kapatıp internet mağazacılığı ile aynı miktar satışı daha karlı gerçekleştirebiliyor. Mobil cihazların hayatımıza girmesi de bu ulaşılabilirliği arttırıyor. Mesela Yataş veya İstikbal gibi şirketlerin artık her yere bayii açmasına gerek kalmıyor – bu markalara internetten bile ulaşılabiliyor.

e-ticarete-basla

 

Nerede Satacaksınız?

Fiziksel mağazanız ile beraber internetten satışa da geçmek istiyorsunuz. Peki nasıl geçeceksiniz? Bunun birden fazla yolu var, biz iki tanesini kısaca açıklamaya çalışacağız:

Kendi web sitenizi açmak

İnternetten satış için herkesin aklına gelen ilk durum bir internet sitesi açmaktır , ama bunu nasıl yapacağı veya bunun kar getirip getirmeyeceği konusunda çoğu kişi sıkıntı yaşar.

E-ticaret sitesi kurmak için öncelikle bir firma sahibi olmalısınız. Bu bir şahıs şirketi, limited veya anonim şirket olabilir. Daha sonra da kurumsal vergi açılışınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Ardından firmanız için en uygun e-ticaret sitesi yazılımın seçmelisiniz.Bunun için kendi özel yazılımınızı da kullanabilirsiniz fakat hazır yazılımlar size zaman kazandırır. Türkiye’de İdeasoft, Ticimax ve Tsoft gibi şirketler hazır yazılımlarla size e-ticaret sitesi hazırlayabilir.Bu yazılımlardan Opencart, kolay kurulumu ve çeşitli ödeme entegrasyonları ile ülkemizde en çok tercih edilen e-ticaret yazılımlarından biri. Woocommerce, WordPress altyapısıyla çalışır. E-ticaret sitesine blog özelliği ekleyebildiğiniz ve kolay kullanıma sahip bir arayüzdür. Ayrıca Kredi kartı, Paypal, Kapıda Ödeme, Havale EFT gibi bir çok ödeme yöntemini de barındırdığı için rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir platformdur. Bunların haricinde de birçok e-ticaret yazılımı mevcut, şirketinizin türüne ve ayırabileceğiniz bütçeye göre en uygun olanı seçmelisiniz. Bir e-ticaret sitesi kurmak size 2.000-3.000 TL’ye mal olabilir fakat o siteye bir tek müşteri çekmenin size maliyeti yıllık 150 TL’dir. Yani e-ticaret sitesi kurmak zor değil fakat oraya müşteri çekmek oldukça zahmetli ve pahalı olabilir.

e-ticarete-giris

Online pazaryerlerinde mağaza açmak

E-ticaret sitesi açmak yerine, online pazaryerlerinde mağaza da açabilirsiniz. Mesela N11, GittiGidiyor, Hepsiburada, Sanalpazar gibi pazaryerlerinde mağaza açarak internetten satışa başlayabilirsiniz. Bu pazaryerleri size bazı avantajlar sağlar. Bir e-ticaret sitesi açmak istediğinizde, yukarıda da bahsettiğimiz gibi sitenin kurulumu ve tanıtımı için ayırmanız gereken ciddi bir bütçe vardır. Düşününce, tanıtımını yapana kadar fiziksel mağazanıza gelen müşteri sayısı, e-ticaret sitenize gelecek müşteri sayısından kat kat fazla olacaktır. Sitenizin tanıtımını yapmak ise size maliyetli gelebilir.

Fakat online pazaryerlerinde mağaza açarsanız, oraya müşteri çekmek için yapacağınız tanıtım, web sitesine göre cüzi bir miktarda kalır. Ayrıca , bazı pazaryerleri için şirket olmanıza gerek yok , bireysel olarak da satış yapabilirsiniz.

Pazaryerlerinde ücretlendirme genelde komisyon usulü iledir. Mesela N11.com’da mağaza açmak tamamen ücretsizdir, fakat sattığınız her ürün için komisyon alır. N11’de komisyon oranları satacağınız ürüne göre değişir. Bijuteri kategorisinde %20, Ev ve Yaşam kategorisinde %15, Kırtasiye ve Ofis %15, Bilgisayar ve yedek aksesuar %13, Cep telefonu %5, Telefon aksesuarları %15, Otomotiv sektörü %12, Motosiklet %6 olarak belirlenmiş durumdadır.

GittiGidiyor’da hem ücretli hem de ücretsiz mağaza açabilirsiniz. Hepsinin kendine özgü özellikleri bulunuyor. Bu özelliklerin arasında reklam paketli mağazaların Google Alışveriş Reklamlarında öncelikli olarak çıkması gibi seçenekler mevcut, ki bu da satıcılar için çok önemli bir özellik. Mağaza ücreti dışında sattığınız her ürün için GittiGidiyor,  %15 komisyon alır.

Hepsiburada’da satış yapmak için en az şahıs şirketinizin olması ve fatura kesebilir bir yapıya sahip olmanız gerekiyor. Hepsiburada’da mağaza açmak için bir ücret ödemeniz gerekmez, fakat diğerlerinde olduğu gibi satış başına komisyon alır. Bu komisyon %15 ila %25 arasında değişir.

Sanalpazar, aralarında en düşük komisyon ücreti alan pazaryeridir , %7-%9 arasında bir ücretlendirme politikası vardır. Ayrıca mağaza açmak da tamamen ücretsizdir. Fakat tabii diğer sitelere gelenden daha az müşteri ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

pazaryeri

Ne Satacaksınız?

Halihazırda fiziksel bir mağazası olan işletmeler  yukarıda anlattığımız yollardan biriyle e-ticarete girip satışlarını arttırmaya başlayabilirler fakat sadece e-ticarete değil, ticarete de yeni giren işletmeler için “Ne satacağım?” konusu oldukça önemli. E-ticaret sitelerinde en çok satan ürünlere dair yaptığımız araştırmaya göre kadın ve çocuk kategorisindeki hızlı tüketim ürünleri oldukça revaçta. Özellikle kozmetik ürünleri günümüzde çok hızlı tüketilen dolayısıyla sürekli alışverişi yapılan ürün kategorisinde. Aynı şekilde bijuteri kategorisinde; hem kadın hem erkeklere hitap edebilecek, trende uygun bileklik, kolye ve yüzükler  son dönemde ilgi çekiyor. Bebekler için giyim, aksesuar, sağlık, bakım ve beslenme ürünleri de popülerliğini arttırmış durumda, hatta sırf bu kategori için hazırlanan pazaryerleri bile mevcut. Hızlı satılan ürün kategorisinde belki de en şaşırtıcı ama en mantıklı ürün grubu ise market ürünleri. Yoğunlaşan iş temposu ve değişen alışkanlıklar sebebiyle  insanlar market alışverişi için zaman kaybetmek istemiyorlar. Yurtdışında oldukça yaygın olan online market alışverişi , Türkiye’de de ivme kazanmaya başladı. Tabii bunlar gibi popüler ürünler dışında , her yerde bulunmayan, size özel ürünler satmanız hem markalaşmanız açısından hem de kendinizi garantilemeniz açısından önemli. Yine son dönemde artan el işi ürün satışı buna güzel bir örnek .

ne-satacaksiniz

Sonuç olarak, Türkiye’de ve Dünya’da e-ticaretin ivmesi hızla büyüyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler satışlarını artırabilmek için fiziksel mağazalarını yeniden dizayn etmek, el ilanı dağıtmak, gazete/radyoya  reklam  vermek gibi klasikleşen yöntemlerin yerine e-ticarete adım atarlarsa, daha karlı bir kazanç elde edecekleri kesin.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here