Instagram’dan Satış Nasıl Yapılır?

instagramdan satış yapmak

Sosyal ağların her geçen gün yaygınlaşması hem bilginin hem de birçok ürünün ulaşılabilirliğini arttırırken ticaretin odak noktası haline gelen Instagram satışları da oldukça rağbet görmeye başladı. Markalara e-ticarette en önemli katkı sağlayan sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram sunduğu avantajlarla ilk kez satış yapacakların da ilk tercihi oluyor. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, Instagram’dan satış yapma konusunda gerçekçi hedefler koymak gerekiyor. Genişleyen yelpazede rakiplerinizle sıklıkla karşılaşabileceğiniz Instagram’da izleyeceğiniz yol bu anlamda gerçekten de önemli. Sahip olunan pazar payının bilincinde ve Instagram’da izlenecek stratejilerde bu pazar payını arttırmaya yönelik seçeneklerle hareket edilmelidir.

Instagram’da Satış Yapmanın Püf Noktaları

Milyonların kullandığı ve satın alma kararlarında oldukça etkili olan sosyal medya platformu Instagram’da yapılacak olan satışların önemli aşamaları bulunuyor. Satış odaklı bir yol izleyeceklerin yapması gereken ilk iş, markasını tanımak. Markanızın hedef kitlenize sunduğu vaatler oldukça önem taşırken, özelliklerini iyi bilmeli ve hedef kitlenize markanızın özelliklerini en doğru şekilde aktararak yola koyulmalısınız. Marka bilinirliliğinin oluşturulup hedef kitlede yer edinmesi satışlarınızın daha fazla olmasını sağlar. Bilinir bir markanın insanlara sunduğu güvense satın ama sürecinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Instagram dünyasına girmeden önce markanız için yapacağınız SWOT analiziyle sizi nelerin beklediğini, rakiplerinizin kimler olacağını, pazarda ne gibi fırsatlarınızın olduğunu, markanızı tehdit eden unsurların neler olduğunu ve bu yolda ilerlerken neler yapacağınızı öğrenerek Instagram dünyasına merhaba diyebilirsiniz. Markanızı tanıdıktan sonraysa Instagram’da her yaştan kullanıcının olduğunu unutmamalı ve hitap ettiğiniz hedef kitleye yönelik paylaşımlarla ağınızı genişletmeye başlamalısınız. Instagram’da satışlarda sıklıkla karşılaşılan güven problemlerine karşılık müşterilere net ve doğru bilgilerle yaklaşmalı, satış sırasında ve sonrasında müşterilerinizle olan iletişimi en üst seviyelerde tutarak hem güvenli bir satışı hedeflemeli hem de sağlıklı bir iletişimin getirisi olan müşteri sadakatine önem vermelisiniz.

Diğer bir konu olan teknik kullanımlar ise Instagram’dan hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olan yollar arasında ilk sırayı alıyor. Doğru ve kaliteli görseller Instagram sayfanızın daha fazla kitleye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Görselliğin oldukça önemli olduğu günümüz koşullarında düşük kaliteli ve bağımsız içerikler hem ilgi görmemekte hem de markanız için oluşacak fikirleri olumsuz yönde etkilemektedir. Kaliteli görsellere ek olarak gelen postlarınızın nasıl etiketlerle (hashtag) hangi zamanlamada paylaşılacağının da büyük bir öneme sahip olduğunu unutmamanız gerekir. Paylaşımlarınızın olabildiğince fazla hedef kitleye ulaşmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Markanız ve görselde sunduğunuz ürününüzden alakasız kullanacağınız Instagram etiketleri hem sizi profesyonellikten uzaklaştırır hem de ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi elde edememenize sebep olabilir. Hashtaglerde ilgi çekecek noktalara değinmeli ve yalnızca ürününüze hitap eden kelimeler kullanmalısınız. Paylaşılan görsellerin zamanlaması da oldukça önemli konular arasında yer alıyor. Art arda paylaşılan, uzun hashtagli ve görsel kalitesi düşük içerikler hedef kitlenizin sayfanızdan ayrılmasına neden olurken, kullanılacak doğru yöntemler satışlarınızın artmasını sağlıyor.

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram’da hesap oluşturmanın ilk aşamasında seçilecek olan işletme hesabı satış odaklı paylaşımların başlangıcında bulunuyor. İşletme hesapları diğer hesapların aksine istatiksel verilerle paylaşılan gönderilerin görüntülenme, izlenme ve yorum gibi detaylarını sizlere sunuyor. İşletme hesaplarının “iletişime geç” adlı bir buton sunması da Instagram üzerinden yapılması hedeflenen satışları kolaylaştırıyor. Instagram’da satış yapmanın ve bu satışların artmasını sağlamanın en önemli bir diğer yoluysa müşteriye güven vermekten geçiyor. Markanın isminin ve logosunun net ve anlaşılır olmasının ardından şirket bilgileri güvenilir bir şekilde müşteri ile paylaşılmalı; iletişim adresleri ve önemli bir nokta olan Mersis bilgileri müşteriye açık olmalıdır. Müşteri karşılaşacağı herhangi bir problemde alışveriş yaptığı markanın yetkililerine kolaylıkla ulaşabilmelidir. Satış öncesinde müşteriye hakları en doğru şekilde aktarılarak satış sonrasında yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi, kargo takibi ve ücretleri hakkında bilgilendirmelerin olması da oldukça önem taşıyor. Değişim ve iade konusunda yapılan yanlış yönlendirmelerin olmaması Instagram’dan satış yapmak için gerekenlerin belki de en önemlisi. Tüketici haklarının odak nokta olduğu unutulmadan satışlar gerçekleşmelidir. Seçilecek bir kargo ile anlaşma yapılmasının ardından tüketiciye hizmet verirken kurumsal bir imaj yaratmanın en önemli etkenlerinden biri de kargo şirketi seçiminin doğru yapılmasıdır.

Instagram’da Satış Yapmak ve Vergi

Kurumsallığın ilk adımı olan fatura kesimi ve bunun ardından ödenen vergi, Instagram’dan satış yapmada önemli bir rol oynuyor. Satışı yapılan ürün için fatura kesilmeli ve tüketiciye bu fatura ile birlikte ürünleri gönderilmelidir. Ticari bir amaçla yapılan bu satışların koruyucusu olacak fatura kesimleri hem markanızı daha güvenilir kılar hem de tüketicinin herhangi bir sorununda başvurabileceğini bildiği kurumlar olduğunu gösterir. Instagram üzerinden yapılan satışlarda vergi vermemek amacıyla fatura kesilmemesi ise tüketicinin yaşayacağı herhangi bir sorunun ardından şikayetleri üzerine anlaşmalı kargodan alınan bilgilerle yasal olarak suç işlenmesinden dolayı yasal süreçlerin başlatılması ve gerekli cezalandırmaların yapılmasına neden olabilir.

Bir Makale Daha?

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com
Paylaş
Önceki İçerikGoogle Sonuçlarındaki Meta Açıklamaları Artık Daha Uzun!
Sonraki İçerikİyi Bir İçerik Uzmanı Bilmediği Bir Konu Hakkında Nasıl Makale Hazırlar?
Ezgi İbili
2012 senesinde 9 Eylül Üniversitesi 'nde Turizm İşletmeciliği bölümü okumaya başladığım andan beri çok sayıda şirkette içerik yazarlığı, SEO-web tanıtım yazarlığı, editörlük, sosyal medya danışmanlığı, çevirmenlik ve blog yazarlığı gibi farklı pozisyonlarda çalıştım. 2015 senesinde Wyndham Hotels & Resorts bünyesindeki bir başka zincir otel olan Days Inn'de (Thermopolis, Wyoming, ABD) 4 ay boyunca staj yaptım. Okuduğum bölüm sayesinde turizm sektöründe edindiğim bilgiler, iş tecrübelerim, gözlemlerim ve gezmeye olan tutkum sayesinde de seyahat ve gezi yazıları, yurt dışı ve yurt içi destinasyon incelemeleri ve yeme içme alanlarında yazarlık becerilerimi geliştirdim. Bunun neticesinde de 2016 yılında kendi blog sitemi (www.bidunyayer.com) açtım, zaman zaman orada da paylaşımlar yapıyorum.

1 YORUM

  1. Makale gayet başarılı olmuş, tebrik ederim.
    Biz de Zebrapos (http://zebrapos.com/) ismini verdiğimiz girişimimizle, herkesin Instagramdan kolayca satış yapmasına imkan sağlayan bir altyapı sunuyoruz. Örnek müşterimiz olarak dilaraacar.zebrapos.com ‘u inceleyebilirsiniz (Intagram: dilaraacarcollection). Bu konuda yardıma ihtiyaç duyanlar, iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilir.
    Selamlar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here