PPC Nedir? SEO mu PPC mi? – Hangisi Websiteniz için Daha Uygun?

PPC Nedir?

PPC (per per click) yani tıklama başına ödeme reklamcılığı, internette verdiğiniz reklamlara tıklayanlar için yaptığınız ödemelerdir. Yani tıklama başı yayıncılara ödeme yapmak durumunda olduğunuz, websitenize hızlıca trafik çekebileceğiniz bir kanaldır.

Bugünkü yazımda SEO yani arama motoru optimizasyonu ve PPC yani pay per click reklamcılık konuları hakkında bilgi vereceğim ve bu iki kavramdan hangisinin websiteniz için daha uygun olacağına karar vermeye çalışacağız.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon çalışmalar ile Google organik sonuçlarında websitemizi üst sıralara çıkarmayı amaçlayan bir yöntemdir. Yani çok kabaca eğer Google AdWords’e para ödemeden websitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkartabiliyorsanız, websitenizin SEO açısından güçlü bir yapısı var diyebiliriz. Ayrıca bu durum sizi çok önemli pazarlama giderlerinden de kurtaracaktır. Peki SEO çalışmaları bedava mıdır? Tabi ki hayır!

SEO çalışmaları websitenizin büyüklüğünü göre size önemli maliyetler getirebilir. Nedir bu olası giderler?

SEO Giderleri

1 – SEO Uzmanı: Eğer arama motoru optimizasyonu konusunda deneyiminiz yoksa bu işe hiç kalkışmayın derim. Güvenebileceğiniz bir SEO uzmanı ile anlaşıp, SEO yönetiminizi profesyonellere bırakın. Aksi taktirde 20-30TL ye alacağınız backlink paketleri, websitenizin Google tarafından banlanmasına neden olabilir.

2 – Zaman: Eğer SEO konusunda bilgiliyseniz bu konuya zaman ayırmanız gerekecektir. SEO çalışmanızı kendiniz de yapabilirsiniz ancak SEO, sadece bir defa yapılacak bir çalışma değildir dolayısıyla bu konuya önemli miktarda zaman ayırmanız gerekir. Herkesin zamanının da bir maddi karşılığı mutlaka vardır.

3 – Teknik Konular: Websitenizin teknik özellikleri, Google arama sonuçlarını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Website açılış hızınızdan kullandığınız Inline kodlara, site frame yapısından site haritasının uygunluğuna kadar birçok konuda teknik yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bu konular içinde iyi bir IT uzmanına ihtiyacınız olabilir.

Anlaşılan website sahiplerinin SEO çalışmalarına bütçe ayırmaması pek de mümkün gibi durmuyor. Dolayısıyla özellikle online start-up firmalarının bu konuyu iş planlarına sokması ve makul ölçüde bütçe ayırması akılcıl olacaktır.

PPC – Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

PPC (per per click) yani tıklama başına ödeme reklamcılığı, internette verdiğiniz reklamlara tıklayanlar için yaptığınız ödemelerdir. Yani kabaca parayı basarak websitenize trafik çekebileceğiniz bir kanaldır. Gelin bir de PPC giderlerini inceleyelim.

PPC Giderleri

1 – Reklam Giderleri: PPC reklamlıcılığına ayıracağınız en büyük gider, adından da anlaşılacağı gibi reklam giderleridir. Yani reklamlarınızın Google’da veya diğer farklı mecralarda görüntülenmesini isterseniz elinizi cebinize sokmalısınız.

2 – Reklamcı Giderleri: Reklamlarınızın profesyoneller tarafından yönetilmesi gerekir. Gerek reklam metinlerinin oluşturulması veya reklam görsellerinin bulunması gerekse reklam optimizasyonu, konusunda tecrübe sahibi insanlar tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde hem reklamlarınızdan planladığınız getiriyi elde edemezsiniz hem de reklam giderleriniz önemli ölçüde artar.

3 – Teknik Konular: Reklamcılık için de teknik konulara biraz bütçe ayırmak zorunda kalacaksınız. Örneğin A/B testi için kullanacağınız yeni bir “landing page” yani açılış sayfasına ihtiyaç duyabilirsiniz. veya Lead kampanyalarınız için websitenize bir light box koymak durumunda da kalabilirsiniz. Bu çalışmaların hepsinin maddi bir karşılığı tabi ki olacaktır.

Gelelim asıl konumuza: Websiteniz için SEO mu daha uygun bir strateji PPC reklamları mı?

SEO v.s PPC

SEO mu yoksa PPC mi sorusu aslında oldukça saçma bir soru. Yani arama motoru optimizasyonu tüm website sahiplerinin zaten devamlı ilgilenmesi gereken bir konu. Yine de gelin hangi durumlarda biri diğerinden daha önemli olabiliyor, bir bakalım.

Lead Toplama

Yeni bir websitesi açtınız ve ilk aşamada satıştan çok üye toplamayı hedefliyorsunuz. İlk zamanlar müşterilerinizin size organik sonuçlardan ulaşması biraz hayal olabilir ama endişelenmeyin, doğru bir reklam stratejisi sizi kurtarabilir. Nasıl mı? Müşterilerinizi websitenize yöneltip onlara email adreslerini verdikleri taktirde 50TL indirim kuponu teklif ediyorsunuz diyelim. Böyle bir durumda örneğin Instagram satış reklamları sizin için çok önemli bir reklam stratejisi olabilir. Facebook reklamlarına ayıracağınız bütçe ile ulaşacağınız abone sayısı ciddi oranda artacaktır.

Zamanlama

Sevgililer günü yaklaşıyor dolayısıyla en çok satış yapabileceğimiz zaman da geliyor diyelim. Böyle bir zamanda SEO ile ilgili yapabileceğiniz pek de bir durum yoktur aslında. Yani siz SEO çalışmalarınızı zaten yapıyorsunuz ancak satışlarınızı acil arttırmanız gerekiyor. Yapmanız gereken PPC reklamlarına yüklenmek olacaktır.

Maliyet

PPC maliyeti SEO maliyetine kıyasla ciddi oranda fazladır. Özellikle son dönemde oldukça artan Google TBM maliyetleri online pazarlama konusunu önemli derecede çıkmaza sokar oldu. Kelime başına 5-10TL yi bulan birçok tıklama başına kelime maliyeti, website sahiplerini SEO konusuna çok daha fazla yönlendirir oldu.

Takip

SEO çalışmasının sonuçlarını takip etmek pek de kolay değil. Yani ortalama bir SEO çalışmasının sonuçları zaten 5-6 ay sonra belli oluyor dolayısıyla birçok website sahibi bu kadar uzun vadenin performans takibini yapamaz hale geliyor. Oysa PPC reklamlarının sonuçlarına ertesi gün ulaşabilmek mümkün. Bu da karşımıza başka bir durum çıkarıyor o da: optimizasyon.

Optimizasyon

Tahmin edeceğiniz gibi SEO yu optimize etmek PPC reklamlarını optimize etmekten çok daha zor olacaktır. Yani SEO çalışmalarının nerelerinde hatalar yaptığınız hiçbir arama motoru tarafından size net olarak bildirilmez. Dolayısıyla hangi konunun üstüne daha fazla eğilmeniz gerektiği ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz. Oysa ki PPC reklamlarında durum çok farklı. Dün açtığınız reklamların hangilerinin çalışıp hangilerinin çalışmadığını hemen öğrenebilirsiniz. Maliyetlerinizi kısıp veya arttırarak doğru reklam optimizasyonunu da oluşturabilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda anlattıklarımı bir sonuca bağlamak gerekirse, SEO tüm website sahiplerinin devamlı uygulaması ve kontrol etmesi gereken bir konudur. Organik sonuçlarda üst sıralara çıkmak satışları önemli oranlarda arttıracaktır. PPC reklamlarını ise daha kısa/orta vadeli satış veya lead stratejileri için kullanabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bir Makale Daha?

AdWords Reklam Maliyeti Düşürme – Kalite Puanı