seo-adwords-kalite-skoru

AdWords Reklam Maliyeti Düşürme – Kalite Puanı

Websitenizin reklamını yapmak istiyorsanız Google AdWords reklamları sizin için harika bir başlangıç olacaktır. Ülkemizde Google’ın pazar payı %90-95 civarında dolayısıyla reklamlarınızı Google arama motoru sonuçlarında listelemek, müşteri sayınızı önemli oranda arttıracaktır. Peki maliyetler? Adwords reklam maliyeti düşürme nasıl yapılır hemen anlatayım.

Google AdWords reklam maliyetleri sektöre veya anahtar kelimenize göre değişiklik gösterir. Yani örneğin eğer “bireysel emeklilik sisteminden ayrılma” kelime grubuna reklam vermek isterseniz ortalama 15TL’yi tıklama başına gözden çıkarmanız gerekir. Başka bir deyişle, reklamınız Google’da çıkınca herhangi bir ücret ödemezsiniz ancak bu kelime için bir kişi reklamınıza tıklarsa, 15TL’niz ile vedaşlamak zorundasınız demek. Biraz pahalı oldu değil mi?

Google sizden tıklama başına nasıl ödeme alıyor anlatalım…

Tıklama Başına Maliyet Hesaplama

Çok fazla formül verip can sıkmak istemiyorum ancak sadece iki basit formülle konuyu özetlemek mümkün. Öncellikle formülde kullanacağımız kavramları inceleyelim.

Reklam sıralaması: Google AdWords reklam konumlarını belirlemekte kullanılan bir değer. Google sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, o kadar çok trafik alırsınız ve geliriniz de o kadar artar. (Çerçeveli kısımlar Google organik konumları göstermektedir)

Önemli: Reklam sıralaması Google’ın verdiği bir değeri temsil etmektedir, reklam konumları ile karıştırılmamalıdır.

adwords reklam maliyeti düşürme

Kalite Puanı: Google reklamları için verilen puandır. Birazdan bu konuyu detaylı anlatacağım.

Tıklama Başına Maliyet (TBM): Google’da reklamınız tıklandıktan sonra Google’a ödeyeceğiniz ücret.

Gelelim Formülümüze:

Reklam Sıralaması = Kalite Puanı x Tıklama Başına Maliyet

Yani eğer kalite puanınız 7 ve AdWords reklam ihalesi için ödemeye karar verdiğiniz tutar 1TL ise reklam sıralamanız (skorunuz) 7 gibi düşünülebilir. Peki böyle bir durumda Google’a 1TL mi ödeyeceksiniz, tabi ki hayır. Google’a ödeyeceğiniz gerçek TBM, rakiplerinizin reklam sıralamalarına göre hesaplanacaktır. Gelelim 2. formülümüze:

Rakibinizin Reklam Sıralaması / Sizin Kalite Puanınız + 0.01 = Ödeyeceğiniz tıklama başına ücret

Bu hesabı biraz daha netleştirmek için daha detaylı bir örnek verelim.

adwords reklam maliyeti düşürme

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi Firma A kalite puanını yüksek tutmayı başarmış ve tıklama başına sadece 1.61TL ödeyerek Google’da birinci sırada çıkabilmiş öte yandan 4.01TL ödeyen Firma D, 3. sırada bile çıkmayı başaramıyor. İşte kalite puanı bu kadar önemli!

Sıra geldi asıl konumuza: Kalite Puanı

Google AdWords Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı, reklam grubunuzda yer alan her anahtar kelime için belirlenir ve 1-10 arasında bir değerle temsil edilir. Yani diyelim 5 kelimeye reklam veriyorsunuz; 2 kelimenin kalite puanı 5, diğer 3 kelimenin kalite puanı 8 olabilir. Bu tamamiyle Google tarafından hesaplanan bir değerdir.

Kalite Puanını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kalite puanını etkileyen faktörleri sıralayalım…

Tıklanma Oranı: Reklam verdiğiniz kelimeyi birisi Google’da arattı ve reklamınızı gördü diyelim. Eğer bu kişi sizin reklamınızı tıklamak yerine bir alt sıradaki rakibinize ait reklamı tıklarsa başınız belada demektir. Google tüm kullanıcılara iyi bir deneyim sunmayı iş modelinin merkezinde tutuyor dolayısıyla yetersiz reklam metinlerini de bir bakıma cezalandırıyor. Yani Google baba, kalite puanınızı düşürecek ve sizden daha çok para isteyecektir.

Reklam Grubundaki Anahtar Kelimelerin Birbirleri ile İlişkisi: Reklam grubunuzda yer alan tüm anahtar kelimelerin birbirleri ile çok alakalı olması gerekir.

Açılış Sayfası: Reklamınıza tıklayan müşterileriniz karşılaştığı açılış sayfası çok önemlidir. Google kullanıcıların websitenize girdikten sonra hangi davranışlarda bulunduğunu kabaca anlayabiliyor ve bu durumu kalite puanınıza yansıtabiliyor. Yani eğer reklamınıza tıklayanların ortalama oturum süresi 20 saniye ise Google’a çok para ödeyecek gibi duruyorsunuz.

Reklam Metniniz: Reklam metniniz kalite puanınızı etkilemektedir. Başlık, açıklama ve görünen URL kısımlarında yazacaklarınız, Google AdWords bütçenizin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

AdWords Anahtar Kelime Geçmişi: Reklam gruplarınızın içerisinde yer alan kelimelerin geçmiş performansları Google tarafından kayıt altına alınmakta ve kalite puanının hesaplanmasına yardımcı olmaktadır.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kalite puanının ne anlama geldiğini ve önemini anladık sanırım. Gelin şimdi de kalite puanını nasıl arttırabilir ve AdWords reklam gelirimizi nasıl optimize edebiliriz ona bakalım…

1 – Gruplama: Alakalı anahtar kelimelerinizi doğru reklam gruplarına dağıtın.

Hatalı örnek: Çantalar reklam grubu açıp, içersine laptop çantası, bilgisayar çantası, okul çantası, deri çanta gibi kelimeleri doldurmak.

Doğru örnek: Tüm çanta grupları için farklı reklam grupları oluşturmak.

2 – Reklam Metinleri: Reklam metinlerinizi oluşturuken, bu reklamları müşterilerinizin tıklamasını hedeflemelisiniz. Tıklama oranınız arttıkça, kalite puanınız yükselecek, maliyetleriniz düşürecektir. Reklam metinlerinizde mutlaka anahtar kelimenizi kullanmaya çalışın.

Hatalı örnek: Çanta çeşitlerimizi websitemizde görebilirsiniz.

Doğru örnek: Laptop çantalarında %60 indirim. Fırsatı kaçırmayın

3 – Açılış Sayfası: Reklamlarınızı tıklayan kullanıcılara aramaları ile ilgili açılış sayfaları sunmalısınız. Kullanıcılar karşılaştıkları sayfayı ne kadar alakalı bulurlarsa, ortalama oturum süresi ve satışlarınız o derece artar.

Hatalı örnek: Laptop çantası arayan birini tüm çantaların sıralandığı bir sayfaya göndermek.

Doğru örnek: Laptop çantası arayan birini laptop çantaların sıralandığı bir sayfaya göndermek.

4 – Anahtar Kelime Geçmişi: Hiçbir sebepten ötürü reklam grubunuzda yer alan anahtar kelimeleri silmeyin. Google geçmişte kullandığınız anahtar kelimelerin performanslarını sistemde saklamakta ve bu bilgiyi kalite puanınızı belirlemekte kullanmaktadır.

Hatalı örnek: Performansından memnun kalmadığınız bir anahtar kelimeyi silmek.

Doğru örnek: Performansından memnun kalmadığınız bir anahtar kelimeyi durdurmak.

5 – Anahtar Kelime Araştırması: Belirli aralıklarla anahtar kelime çalışması yapıp, anahtar kelimelerinizin sayısını “uzun kuyruklu” anahtar kelimeler ile genişletin. Kalite puanı yüksek olan kelimeler ile devam edip, iyi çalışmadığını düşündüğünüz kelimeleri durdurabilirsiniz.

6 – Negatif Anahtar Kelime Çalışması: Sürekli negatif anahtar kelime çalışması yapıp, sizinle alakalı olmayan arama sorgularınızı kampanyalarınızdan çıkartın.

7 – Reklam Sayısı: Her reklam grubu için en az 3 tane reklam metni hazırlayın ve Google’ın performansı iyi olan reklamları göstermesine izin verin.

Sonuç:

Google AdWords reklamlarına ödediğiniz ücreti sadece önerilen teklife göre hesaplıyorsanız çok yanılıyorsunuz demektir. Kalite puanı ile yaptığınız teklif eşit önemdedir ve kalite puanınızı arttırmayı başarırsanız Google’a daha az ödeme yapıp, daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz. Eğer AdWords maliyetlerini düşürmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

Ideasoft Mu? Omni E-Ticaret Mi? Ticimax Mi? E-ticaret Paketleri Karşılaştırma

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

2 comments

  1. Ece

    tam da böyle bi çalışmanın içindeyken bu makaleyle karşılaşmak işimi inanılmaz kolaylaştırdı, blogunuzu zaten severek takip ediyorum ve gerçekten çok fayda sağladığını söylemeden geçemeyeceğim hiç bir detayı atlamamışsınız çok teşekkürler!!

  2. Mustafa

    Dğer SEO uzmanlarına da makalenin nasıl okunur ve anlaşılır bir şekilde yazıldığını gösterir misiniz? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir