Facebook İlgililik Skoru Nedir? (Facebook Relevance Score)

Facebook sonunda reklam verenler için beklenen değişikliği yaptı. Değişikliğin adı: Facebook İlgililik Skoru yani Facebook Relevance Score. Peki Facebook İlgililik Skoru nedir?

Facebook İlgililik Skoru Nedir?

Facebook, kullanıcılarına onlarla en alakalı reklamların gösterilmesini istiyor. Bunun sebebi de kullanıcılara en iyi internet deneyimini sunmak. Yani düşünün ki sizinle alakası olmayan tonla reklam devamlı Facebook duvarınızdan geçiyor, sinir bozucu değil mi? İşte Facebook bu konuya sonunda el atmaya karar verdi.

Bu hafta başı itibariyle artık Facebook raporlarında Facebook İlgililik Skoru diye yeni bir metrik görmeye başladık. Aşağıda yer alan skor artık online reklam verenler için çok önemli olacağa benziyor.

 

ilgililik

* Görsel Facebook resmi sayfasından alınmıştır.

Facebook İlgililik Skoru Nasıl Çalışıyor?

İlgililik Skoru, Facebook reklamlarınızı göstermeye başladıktan sonra kullanıcılardan gelen negatif ve pozitif geri dönüşler ile hesaplanıyor. Yani bir reklamdan ne kadar çok olumlu geri dönüş alırsanız, reklamınızın ilgililik skoru o derece yüksek olabiliyor. Öte yandan, reklamınız ne kadar çok gizlenirse veya şikayet edilirse, reklam ilgililik skorunuz o kadar düşük oluyor.

Reklam ilgililik skoru 1-10 arasında değişmektedir. Reklamınız skorunuz ne olursa olsun gösterilmeye devam edecektir ancak bu reklamlara ödeyeceğiniz tutarda ufak bir değişiklik olabilir 🙂

İlgililik Skoru Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Pazarlama Maliyetleriniz Azalabilir: Reklam ilgililik skorunuz yüksekse, Facebook size reklam gösterim ücretlerinde indirim yapacaktır. Ama Facebook’un altını çizdiği bir konu var o da: kesinlikle yüksek ilgililik düzeyi ama düşük teklifi olan bir reklam, yüksek teklifli bir reklamı geçecek diye bir kesin yargı olmamalı.

Reklamcılara Fikir Verebilir: Reklam verenler değişik reklam kitlelerini hedefleyebilir, reklamların ilgililik skorlarına göre stratejilerini belirleyebilir.

Reklam Optimizasyonu: Hali hazırda yayınladığınız reklamların ilgililik skorunu kontrol edip, reklamlarınızı optimize edebilirsiniz.

 

Özetle:

Facebook reklamlarında ilgililik skoru yani Facebook Relevance Score önemli bir gündem olacak gibi ancak hemen bu işe kanalize olmaya gerek yok gibi. Yani siz reklamlarınızda bu metriğe tabi ki bakmalısınız ancak iyi çalıştığını düşündüğünüz reklamları sadece ilgililik skoru düşük diye kapatmaya veya optimize etmeye kalkmayın derim. Zaten yeni yürürlüğe giren bir uygulama dolayısıyla reklamlarınızda bu metriği yavaş yavaş test etmeye başlayabilir, ilerleyen dönemlerde konuya ağırlık verebilirsiniz.

Facebook’un konu ile ilgili yaptığı bir diğer uyarı ise: bu uygulamanın yavaş yavaş aktif olmaya başlayacağı yönde. Yani hali hazırda yönettiğiniz Facebook raporlarında ilgililik skorunu göremiyor olabilirsiniz, korkmayın. İlerleyen dönemde bu metriğe tüm reklam verenler ulaşıyor olacaktır.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here