Sadece Bir Anahtar Kelime için SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Kendimi bildim bileli dijital dünyanın bir yerlerindeyim. Bundan 13-14 sene önce çılgın internet projeleri için sabahlara kadar beyin fırtınaları yapıyorken, takip eden 5 sene içerisinde ise web siteleri 1 günde Google’da ilk sayfaya taşımaya çalışıyordum.

Açıkça konuşmak gerekirse SEO o zamanlar çocuk oyuncağıydı dolayısıyla hem ben mutluydum hem de müşterilerim.

Yıllar içerisinde Google’ın hız kesmeyen geliştirmeleri ile SEO’nun yapısı da değişti. Gerek arama motorları arasındaki rekabet, gerek teknolojinin gelişmesi gerekse Google’ın bu işi çok iyi yapmasıyla artık SEO, eski SEO değil 🙂 Hem de alakası yok.

Peki SEO öldü mü? Kesinlikle hayır! Sadece form değiştirdi ve daha dürüst tekniklerle yapılmaya başlandı.

 

Bugünkü yazımda anlatacağım “bir anahtar kelime için SEO çalışması” da, kulağa çok basit gibi gelse de aslında hiç de kolay bir SEO çalışması değildir.

 

Haydi başlayalım…

 

Bir Anahtar Kelime için SEO Çalışması Neden Gerekir?

 

tek anahtar kelime için seo

 

Tek bir anahtar kelime için yapılması gereken SEO çalışmalarına geçmeden önce gelin isterseniz bu stratejinin neden tercih edildiğini inceleyelim.

1 – Benim sadece bir anahtar kelimem var!

Teknik olarak bu mümkün değil! Yani kimsenin sadece bir tane anahtar kelimesi yoktur, olmamalıdır. Birçok okuyucumun aklına hemen “Peki adam sadece tek bir ürün satıyorsa” sorusu gelecektir. Siz sormadan ben konuyu bir örnekle açıklayayım.

Diyelim sadece kahve satışı yapan bir web siteniz var. Yani bırakın diğer içecekleri, kahve makinesi bile satmadığınızı varsayalım. Böyle bir durumda sizin anahtar kelimeniz nedir? Kahve? Kahve fiyatları? Kahve satan yerler? Kahve satın al?

Google arama hacimlerine bakalım…

kahve arama hacimleri

Yukarıdakilerden hangisi sizin anahtar kelimeniz? Kahve mi? Muhtemelen 27,100 arama hacmi kazanan “kahve” anahtar kelimesi!

Peki kahve araması ile yapacağınız satış, uğraşlarınıza değecek mi? Yani wikipedia, tchibo veya starbucksla yarışmaya hazır mısınız?

Size “kahve” kelimesinin peşini bırakmanızı ve kahve ile ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanın desem? Belki de çok fazla yorulmadan çok daha fazla satış yaparsınız. Neyse siz bunu bir düşünün en iyisi. 🙂

 

2 – Tek kelime anahtar kelime çalışması için ödeyeceğim SEO hizmet bedeli daha uygun olacak

Eee, bu söylediğiniz doğru da olabilir yanlış da…

Örnek: Bireysel emeklilik

Bireysel emeklilik diye google’da bir arama yaptığımızda karşımıza çıkan sonuçlar:

bireysel emeklilik anahtar kelime

Eğer Türkiye’nin önde gelen finans kuruluşlarından değilseniz, bu anahtar kelime için ödeyeceğiniz SEO bedeli ile küçük çaplı bir banka açabilirsiniz herhalde 🙂 Hem de bu çalışma asla garantili olmayacaktır 🙂

Kaldı ki, 5. sırada yer alan İş Bankası eğer bireysel emeklilik kelimesi için bir SEO çalışması isterse, inanın çok ciddi bir bütçe ayırması gerekecektir.

Öte yandan eğer anahtar kelimeniz “kolombiya kahvesi satın al” ise, SEO bütçenizin çok da fazla olması gerekmeyebilir.

 

3 – Tek kelime ile başlayalım eğer başarılı olunursa diğer kelimeleri de hedefleriz

Kısmen doğru kısmen yanlış!

Eğer tek kelime için hedeflediğiniz sayfa anasayfanız ise, anahtar kelimenizi aşağıdaki alanlara dağıtmak zorunda kalacaksınız

 • Başlık
 • Meta
 • H1
 • Görsel
 • İçerik

Yani ana sayfanız tamamiyle anahtar kelimenizi yansıtacak anahtar kelimeler ile yapılandırılacak. Eğer bu anahtar kelimede başarı yakalandıktan sonra diğer anahtar kelimelerde de ana sayfanızın Google’da üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız işiniz katlanarak zorlaşacaktır.

Ancak eğer iç sayfalarınızdan bir tanesi için bir kelimelik anahtar kelime çalışması yaptıracaksanız, bunu deneyebilirsiniz.

 

Bir Anahtar Kelime için SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

 

Sizin de inadınız inat 🙂 İlle de tek kelime için bir SEO çalışması yaptırmayı kafaya koydunuz. Tamam sizinle tartışmayacağım, bari bu işi nasıl düzün yapmalısınız, onu anlatayım.

1 – Başlık ve Meta Açıklamaları

Anahtar kelimeniz mutlaka hem başlığınızda hem de meta açıklamanızda geçmelidir. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler:

 • Başlıkta anahtar kelimenizin tam eşleme karşılığı yer almalıdır. Yani anahtar kelimeniz “kahve çeşitleri” ise başlıkda “kahve çeşidi” kullanmayın.
 • Meta açıklamasında anahtar kelimenizin hem tam eşleme karşılığını hem de benzer bir kelime kullanın. Benzer kelimeyi Google’dan arama hacimlerine bakarak öğrenebilirsiniz. Yani kahve çeşitleri ve americano kahve kelimeleri meta açıklamanızda geçebilir.
 • Başlığınız mutlaka ilgi çekici olmalıdır. Amacımız arama sonuçlarında linkinizin tıklanmasını sağlamak.
 • Meta açıklamanızı da oldukça ilgi çekici oluşturmalısınız. Tıklama oranları arama motoru sonuçlarını etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir.

2 – H Etiketleri

İlgili anahtar kelimenin çalışılacağı açılış sayfasında mutlaka H1-H2 etiketleri bulunmalıdır. İçeriğinizin genişliğine göre H4-H5’e kadar da inebilirsiniz.

H etiketleri konusunda dikkat etmeniz gerekenler:

 • Sayfada en fazla 1 adet H1 etiketi olmalıdır.
 • H1 etiketinde anahtar kelimenizin tam eşleme hali geçmelidir.
 • H2 etiketlerinde anahtar kelimenizin uzun kuyruklu hallerini kullanabilirsiniz
 • Kalan H etiketlerinde konunuz ile alakalı ancak anahtar kelimenizin geçmediği başlıklar kullanabilirsiniz.

3 – Görsel Alt Etiketi

Görsel alt etiketlerinizde de anahtar kelimeniz mutlaka geçmelidir. Sayfanızda kullandığınız görseli, photoshop veya benzer bir uygulamada biraz oynayarak değiştirmelisiniz. Yani tamamiyle kopya bir resim kullanmamalısınız.

4 – Microdata

Sayfanızda mutlaka yapılandırılmış veri kullanmalısınız. Eğer sizin için en uygun microdatanın ne olduğunu bilmiyorsanız, linkte  (ingilizce) konuyla ilgili data detaylı bilgi bulabilirsiniz.

5 – İçerik

Sayfanızın içeriğinde anahtar kelimenizi yeterli oranda kullanmalısınız. Anahtar kelimenizin yanı sıra anahtar kelimenizi destekleyeci (eş anlamlı, uzun kuyruklu, belki bir tane yazım hatalı) kelimelerde kullanmalısınız. Burda önemli olan anahtar kelimenin tam eşleme halinin içerikte çok fazla geçmemesi.

6 – İç Linkleme

Diğer sayfalarınızdan asıl hedeflediğiniz sayfaya link çıkışı yapmalısınız. Özellikle güçlü sayfalarınızdan çıkacağınız iç linkler, istediğiniz kelimede Google’da yükselmenizi sağlayacaktır.

7 – Backlink

Anahtar kelimeniz için alacağınız backlinklerde çok dikkatli olmalısınız. Dikkat etmeniz gerekenler:

 • Mutlaka kaliteli sitelerden link almalısınız
 • Alacağınız backlinklerin %60’sini sizinle oldukça alakalı blog/web sitelerden,
 • Alacağınız backlinklerin %30’unu haber portallarından
 • Alacağınız backlinklerin %10’nu sizinle direkt alakalı olmayan kaynaklardan temin etmelisiniz.
 • Alacağınız backlinklerin sitenizin büyüklüğüne göre belirli periyodlarda almalısınız.
 • Alacağınız backlink anchor text’lerin %50’si anahtar kelimenizin tam eşleme haliyle
 • Alacağınız backlink anchor text’lerin %40’ını anahtar kelimenizin uzun kuyruklı haliyle
 • Alacağınız backlink anchor text’lerin %10’nunu linklerinizi direkt sitenizin adı ile alınmalıdır.

 

Gelin bir de yapmamanız gerekenlere bakalım…

 

Yapılamaması Gerekenler:

 

1 – Footer

Gerek kendi sitenizin gerekse başka sitelerin footer’larından link almayın!

 

2 – Aşırı SEO

SEO çalışmalarının tadını kaçırmayın 🙂 Yaptığınız çalışmalar gözünüze doğal gelmiyorsa, aşırı SEO yapıyorsunuz demektedir.

 

Not, eğer büyük bir eticaret siteniz varsa mutlaka eticaret seo çalışmaları yapmalısınız!

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

20 YORUMLAR

 1. Selamlar,
  Gerçketen faydalı bir yazı olmuş. Bu makaleye parelel olarak bir sorum olacak.

  Peki yerel bir haber sitesi için bu durum nasıl uygulanabilir? Yükselmek istenen kelime mesela çanakkale haber.
  İçerikte, h tagında yada postın meta açıklamasında bu kelime öbeğini geçirmem çok zor. Sonuçta sadece güncel haberler yayınlanıyor. Bu durumda içerik bazında anahtar kelime üzerine nasıl bir öneride bulanabilir siniz?
  Son olarak 7.madde deki dağılım için yerel haber sitesi için örneklendirebilir misiniz?

  Şimdiden teşekkür ederim

  • meerhaba, böyle bir durumda web sitenizin sayfalarının başlığında çanakkale haber kelimesini geçirebilirsiniz. Örnek: Vapur seferleri iptal oldu | Çanakkale haber. Ayrıca web sitenizin en değerli (en çok ziyaret edilen) sayfalarından ana sayfanıza bu kelimeden link çıkabilirsiniz. Ancak bu çalışmayı aşırıya kaçırmamak lazım.

   7. maddede yazdıklarım sizin için de geçerli olabilir. Ancak kendi bölgenizdeki sitelerden (yerel) link çalışması yapmanız da fayda vardır.

   • Çok teşekkür ederim. Vapur Seferleri | Çanakkale haber
    Şekilde habere başlık mı atmamı önerdiniz yoksa örneğin wordpress deki gibi site ismi yazan yere anahtar kelimemi yazıp her haberde. | Çanakkale haber mi yazmasını önerdiniz kusura bakmayın tam anlayamadım ?

    Son olarakta şuan aklınıza gelen başka site içi öneriniz mevcut mudur acaba tıkandık açıkçası çözüm üretmiyoruz :), ?

    • Vapur Seferleri | Çanakkale haber…her yazınızın başlığına ek olarak | Çanakkale haber kullanımını tercih edebilirsiniz.
     Öneride bulunabilmem için siteyi analiz etmem gerekir. İyi çalışmalar

 2. Verdiğiniz bilgileri uzun zaman araştırdım ancak bu kadar açıklayıcı bir bilgiyi daha önce bulamadım. Verdiğiniz emeğe teşekkür ederim. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

 3. Merhaba,

  H1 etiketi her sayfada 1 kere kullanılmasını ve anahtar kelime geçmesini belirtmişsiniz fakat h1 etiketi başlıkta kullanılmıyomu içeriktemi kullanalım

 4. Benim sorunum daha büyük oldu. Güzel güzel çalışmıştım ama öyle seoyu bilen filan biri değilim. önceki sitem çok başarılı olmasına rağmen bu sitede yanlış konuları aldı google ve istediğim kelimelerde çok geride kaldım.
  mesela bir Çocuk bakıcısı – Bebek bakıcısı kelimelerinde 3-5-7-10. sayfalardayım ama 28 aylık bebek gelişiminde 1-2 . sayfadayım bakıcı burada kelimesi geçmemesine rağmen 1. sayfadayım. ne yapacağımı bilmiyorum. Verebileceğiniz bir fikir var mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here