Aşırı SEO Çalışması ile Evdeki Bulgurdan Olmayın!

Web sitenizi devamlı iyileştirmeye çalışıyorsunuz hatta denemediğiniz SEO çalışması kalmadı mı? Peki neyi yanlış yapıyorsunuz? Nasıl oluyorda rakipleriniz hiçbir SEO çalışması yapmadan, arama sonuçlarında sizden üst sıralarda çıkabiliyor?

Hemen hemen her yazımızda SEO konusunun önemini sizlere anlatıyoruz ve SEO çalışmalarının olmazsa olmaz bir strateji olduğuna değiniyoruz.

Bugün konuyu tersten inceleyip, aşırı seo çalışmalarının zararlarından bahsedeceğim.

Aşırı SEO Nedir?

SEO ne demek diye sorarsanız, size cevabım çok açık olacaktır: Sitenizi arama motorlarına uygun hale getirmek! Başka bir anlatımla, Google botlarının sitemizi rahatça gezinebilmelerine olanak sağlamak ve onları doğru yönlendirmek.

Yukarıdaki cümlemin sonunda geçen doğru yönlendirmek aslında bu işin kilit noktası. Yani siz arama motorlarını kendi çıkarlarınız doğrultusunda yönlendirmeye çalışırsanız, o zaman devreye aşırı SEO kavramı çıkar. Bu da size yarardan çok zarar getirir.

Aşırı SEO Örnekleri

1 – Site İçi Linkleme ve Anahtar Kelimeler

Site içi linkleme, site içi seo konusunda yapmanız gereken çok önemli bir çalışmadır. Peki aşırı SEO kuralına takılmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

  • Linklerde anahtar kelime kullanımı: İçeriklerinizden diğer sayfalarınıza göndereceğiniz linklerde kullanacağınız anahtar kelimeler, sadece tam eşleme formatında olmamalıdır.

Örnek:

Anahtar kelime: bebek mamaları (orneksite.com/bebek-mamalari)

Çok fazla kullanılmaması gereken anchor: bebek mamaları

Doğru örnek: sağlıklı bebek mamaları, bebek maması, doğal bebek mamaları….

  • İçeriklerde çok fazla iç linkleme kullanımı: İçeriklerinizden irite edici ve doğal görünmeyen oranda link çıkışı yapmamalısınız.
  • Kullanıcı faydası: İçeriğinizi inceleyen bir kullanıcıyı doğru yönlendirmelisiniz. Yani birisi sayfanızdaki bir linki tıkladığında hayal kırıklığı yaşamamalı.
  • Tek sayfaya link çıkışı: Web sitenizdeki tüm sayfalardan tek bir sayfaya çıkılan linkler, bir süre sonra aşırı SEO probleminden ötürü değersiz hale gelebilir.

2 – Fazla H1 Kullanımı

H etiketleri, site içi optimizasyon çalışmalarının bir diğer önemli aktörüdür. Ancak bu konuda da dikkatli olmanızı öneririm.

  • Başlık ve H etiketleri: İçeriklerinizde kullandığınız başlıklar ile H etiketlerinin birebir aynı olmamasına dikkat edin.
  • H etiket sayısı: Bir içerikte birden fazla H etiketi kullanmayın.
  • H etiket kullanım alanları: Gereksiz yere H etiketi kullanımına gitmeyin.
  • H etiketi ve anahtar kelime kullanımı: H etiketlerinde, çalıştığınız anahtar kelimenin tam eşleme formatını kullanmayın. (iç linklemede olduğu gibi…)

3 – Footer Linkleri

Ah footer ah! 🙂

Footer konusu açıldığında, mutlaka 2 kere düşmeniz gerekir. Bu konu ile ile dikkat etmeniz gerekenler:

Yukarıda saydıklarımı uygulamadığınız taktirde, aşırı SEO bariyeri ile karşı karşıya geleceksiniz demektir.

4 – Yinelenen İçerik

Content is King!

Web sitelerin arama motoru sonuçlarında başarısının en büyük etkeni hiç kuşkusuz içeriktir. Yani ziyaretçilerinize sunduğunuz içerik ne kadar kaliteli, farklı ve yararlıysa, Google sizi o derece ödüllendirir.

Ancak bazen web site sahipleri önemli bir konuyu atlayabiliyor. Yinelenen içerik!

Yinelenen içerik, aynı içeriği birden fazla sayfanızda kullanmanız veya farklı sitelerden içerikleri kopyalayıp web sitenize yapıştırmanız anlamına gelir. Her iki durumda da web siteniz bu çalışmadan negatif etkilenecektir.

Özellikle birkaç anahtar kelime üzerine çalışma yapan web siteler, aynı anahtar kelimede birden fazla benzer içerikler oluşturmakta, bu durum da Google’ın pek hoşuna gitmemektedir. Kaş yapıyım derken göz çıkarmayın derim 🙂

5 – Meta-Başlık Etiketleri ve Anahtar Kelimeler

Başlık ve meta etiketleri, SEO 101 olarak kabul edilir. Yani nerdeyse tüm web site sahipleri SEO çalışmalarına bu iki etiketten başlar.

Peki başlık ve meta etiketleri konusunun aşırı SEO ile ne gibi bir ilgisi var? Çok!

Meta ve başlık etiketlerini oluştururken anahtar kelime kullanımına çok dikkat etmeniz gerekir. Sadece arama motorları için oluşturulan bu açıklamalar, SEO çalışmalarının sonunu bile getirebiliyor.

Google’da üst sıralara çıkmak için başlık ve metalara anahtar kelime doldurmalı kullanıcıların dikkatini çekici içerikler eklemelisiniz.

 

Yukarıda saydıklarımı yapmadığınız taktirde kendinizi aşırı SEO tehlikesinden büyük oranda korumuş olacaksınız. Arama motorları yerine kullanıcı deneyimini çalışmalarınızın merkezine alarak, hayalini kurduğunuz başarıya çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here