Tek Sayfalık Web Siteler için SEO Nasıl Yapılır?

SeoSozluk ekibi olarak çok fazla karşılaştığımız bir çalışma modelini bugün sizlere anlatmak istiyoruz: Tek sayfalık web siteler için SEO çalışması

Tek sayfalık siteler için SEO çalışması yapılması, yüksek ihtimalle kulağınıza çok basit bir işmiş gibi gelmiştir. Yani binlerce sayfalık sitelerle mi uğraşmak yoksa sadece bir sayfaya ile uğraşmak mı?

Bu zamanki deneyimlerim çok net gösteriyor ki tek sayfalık siteler için SEO çalışması tam bir kabus! Limitli kaynaklar, hep aynı sayfaya yapılan backlink sayfaları, “0” site içi linkleme vs…

 

Peki ne yapmak lazım? Bu problemler SEO açısından aşılabilir mi?

 

Gelin tek sayfalık web sitelerin ne tarz SEO çalışmaları yapmaları gerektiğine bakalım.

Sayfalama

Sayfalama özelliği Google botlarının oldukça sevdikleri bir yöntemdir. Normal siteler zaten rahatlıkla bu yöntemi uygulayabilirler, peki ya tek sayfalık siteler?

Eğer web siteniz tek bir sayfadan oluşuyorsa, yine de sayfalama özelliğinden yararlanabilirsiniz. Javascript ile sayfada aşağıya inildikçe sayfalamayı oluşturmak mümkün veya direkt olarak sayfa sayfa bu özellikten de yararlanabilirsiniz.

Oluşturacağınız sayfalamayı çok iyi belirlemeniz gerekir. Sayfalamaya geçmeden önceki her alanın belirli bir amaç doğrultusunda çok net bir şekilde ayrılması gerekir. Her alan için de anahtar kelimelerinizi de çok iyi düşünmelisiniz.

 

DIV Kullanımı

div-class

Tek sayfanızda ayıracağınız alanları mutlaka <div>  ile ayırmalısınız.

Örnek:

<div id=”anasayfa”>bla bla bla </div>

<div id=”servislerimiz”>bla2 bla2 bla2 </div>

div id kısmında kullanacağınız anahtar kelimeler SEO açısından pek bir değer taşımayacaktır ancak anchor linklerinizi SEO uyumlu yapabilirsiniz.

 

Anchor Link Optimizasyonu

Web site içerisinde optimize edebileceğiniz herhangi bir link veya URL olmadığına göre, iş anchor linke kaldı demektir. Varolan tek sayfamız içerisinde kullanacağımız “#” ile sayfanın bir yerinden diğer bir kısmına rahatlıkla geçebilmemiz mümkün. Bu alanda yer alacak anchorları optimize edebilirsek, bir adım öne geçmiş de oluruz.

Örnek:

Halı saha ayakkabıları satan bir tek sayfalık web siteniz olsun.

<div id=”hali-saha-ayakkabilari”>

şimdi bunun anchor linkini oluşturalım

<a href=”#hali-saha-ayakkabilari”>halı saha ayakkabıları<a/>

İşte karşınızda eldeki imkanlarla SEO uyumlu URL 🙂

 

Backlink

Backlinksiz olmaz! 🙂

Backlink çalışmaları öldü mü kaldı konuşulmaya devam edecek gibi ancak her zaman dediğimiz gibi backlink ölmedi, formasyon değiştirdi.

Eskiden yapılan backlink çalışmaları birbirinin aynısıydı. Yani aynı sitelerden hep aynı sayfalara birbirini tekrar eden linkler. Durum değişti! Artık çok daha stratejik olmak gerekir.

İyi güzel de tek sayfalık web siteler için backlink çalışması nasıl yapılmalıdır?

Aslında cevabı biraz önce anchor link kısmında özetlemiştim. Backlink alırken sadece ana domaininize backlink almamalı, <div>ler ile bölümlere ayırdığınız kısımlara backlink almalısınız.

Örnek:

<a href=“http://ornek.com/#hali-saha-ayakkabilari”>Halı saha ayakkabıları</a>

 

H Etiket Kullanımı

Geleneksel bir web siteniz varsa H etiketlerinin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. H1, H2 hatta H3 etiketleri bile mutlaka kullanmanız gereken HTML etiketlerindedir.

Peki tek sayfalık siteler?

Onlarda yine ayrılan kısımlarda bu etiketlerden yararlanmalıdır. Arama motorları doğru ayrılan siteleri kontrol edebilmekte ve ne yapmaya çalıştığınızı anlayabilmektedir.

 

Güncelleme

Nasıl olsa tek sayfam var güncellemesem de olur sakın demeyin! Google güncellenen yani en yeni bilgileri sunan siteleri mutlaka ödüllendirir. Dolayısıyla web sayfanızı mümkün oldukça yeni bilgiler ile güncelleyin.

 

Özetle…

Tek sayfalık web siteler için SEO çalışması yapmak sanıldığından çok daha zordur ve başarıya ulaşma imkanı diğer sitelere göre azdır. Ancak yine de doğru stratejiler ile bu siteleri de Google arama sonuçlarında bir yerlere getirebilmek mümkün.

 

Haydi kolay gelsin!

6 YORUMLAR

  1. Aslında gerçekçi bakmak gerekiyor. Sadece dış seo ile bir şeyler olmuyor. Bazen sanıyorlar ki BACKLİNK kasarsak sitemiz 1.sıraya oturucak. Alakası dahi yok. Site iç seosu iyi olmalı.

  2. Merhaba hocam Gergi Tavan işleri yapmaktayım. İşimi geliştirmek için seo düşünüyorum. Ne yaptıysam sitem yükselmedi. Sizi de çok met ettiler. Konunuz çok faydalıydı. Paylaşımlarınızın devamını diliyorum.

  3. seo uzmanları her zaman blog hakkında yorumlar yapıyorsunuz. Oysa tekbir ürünü tanıtan web sitesinde tek sayfalık kurumsal site çok işe yarıyor tarafımdan denenmiştir. Örneğin evden eve nakliyat sektöründe blog hiçbir işe yaramıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here