WordPress Eklentileri: Ücretsiz WordPress Eklentileri

WordPress kullanmayı tercih ettiyseniz, bu durumun nimetlerinden de faydalanmanız gerekir. WordPress’in diğer yayın araçlarına kıyasla en güçlü olduğu alanların başında kuşkusuz ücretsiz WordPress eklentileri gelmektedir. Peki yüzlerce WordPress eklentisinin arasında sizin için doğru olanlar eklentiler hangileri?

Ücretsiz WordPress SEO Eklentileri

WordPress SEO by Yoast

SEO konusundaki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor ve nerdeyse her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Ücretsiz wordpress eklentileri de buna destek sağlıyor. SEO konusunda bilgi sahibi olmak gerçekten zaman ve ilgi gerektiren bir konudur. Yani SEO konusundaki gelişmeleri takip edebilmek için hem yeterli zamanınız hem de biraz teknik bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Peki SEO konusuna çok vakit ayırmadan yine de arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak mümkün müdür? Cevap tabi ki evet.

Yoast, web site sahiplerinin kesinlikle sahip olması gereken, ücretsiz WordPress eklentileri arasında belki de en önemlisidir. SEO konusunda tercih edebileceğiniz birçok eklenti vardır ancak bizim size önerimiz kesinlikle WordPress SEO by Yoast olacaktır.

WordPress SEO by Yoast ne işe yarar?

WordPress SEO by Yoast, kısaca websitenizin SEO ayarlarını kolaylıkla ayarlayabilmeniz için tasarlanmış bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde,

 • Makale başlığınızı düzenleyebilir,
 • Meta ayarlarınızı yapabilir,
 • Site haritası aktivasyonunu gerçekleştirebilir,
 • Robots.txt dosyasını güncelleyebilir,
 • Google Analytics, Bing Web Yöneticisi Araçları , Yandex vs… tanımlamalarını gerçekleştirebilir,
 • URL ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “Yoast SEO Nedir” isimli makalemi okuyabilirsiniz.

WP Super Cache

Arama sonuçlarını etkileyen bir başka önemli faktör ise site açılış hızıdır. WordPress sitem çok yavaş açılıyor diyenlerin imdadına koşan bu wordpress eklentisi site açılış hızının SEO üzerinde iki önemli etkisi bulunmaktadır.

 • Tarama Oranı (Crawl Rate): Sayfa yüklenme hızı, Google tarama istatistikleri ile doğru orantılıdır. Basit bir anlatımla; Google’ın zamanı değerlidir. Yani eğer sitenizdeki sayfalar çok yavaş açılıyorsa, Google size vakit harcamak istemeyecek ve başka siteleri taramak üzere sitenizden ayrılacaktır.
 • Kullanıcı Deneyimi: Son aylarda tartışılan bir başka önemli konu ise kullanıcı deneyiminin arama motoru sonuçları üzerinde etkisidir. Yani yine basit bir anlatımla; sitenize ulaşan okuyucu, sayfanızın açılmasından sıkılıp sitenizi terk ederse, bu durum Google tarafından kayıt altına alınıyor. Dolayısıyla okuyucuya iyi bir deneyim yaşatamadığınızdan dolayı Google cezayı size kesiyor.

404 Error Monitor

404 not found yani “sayfa görüntülenemiyor” hatası bir okuyucunun sayfanıza ulaşamaması ve dolayısıyla sayfanızı hemen terk etmesi anlamına gelir.

404 hatası hangi durumlarda yaşanır?

404 sayfa görüntülenememe hatasının birçok sebebi olabilir. Bunlar kısaca;

 • URL yapısında yapacağınız kalıcı değişiklikler,
 • Sayfa arama motorları tarafından indekslendikten sonra sayfayı silmeniz,
 • Diğer sistem veya sunucu hatlarıdır.

Bu hataların takibini Google Search Console hesabınızdan kontrol edebileceğiniz gibi, 404 Error Monitor sayesinde de kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Wordfence Security

Websitenizin güvenliği aslında önem vermeniz gereken konuların en başında gelir çünkü sitenizin hacklenmesi tüm emeklerinizi çöpe atacaktır.

Wordfence Security WordPress eklentisi sayesinde güvenlik adına yapamayacağınız şey yoktur diye düşünüyoruz. Gelin beraber bu muhteşem eklentinin bizlere neler sağlayabileceğine bakalım.

Wordfence Security Ne İşinize Yarayacak?

 • Ücretsiz virüs ve spam taraması
 • Sitenize gelen kullanıcıların ülke, IP, tarayıcı ve zaman bilgileri
 • Arama motorlarının sitenizi tarama istatistikleri
 • Sitenize giriş yapmaya çalışanların bilgileri
 • Ülkeye göre IP bloklama
 • Otomatik tarama ayarı ve daha birçok özellik…

BackUpWordPress

Mutlaka önerdiğimiz ücretsiz WordPress eklentilerinin sonuncusu, BackupWordpress eklentisidir. Aldığınız birçok önleme rağmen siteniz yine de birçok durumdan ötürü zarar görüp kullanılmaz hale gelebilir. Hemen endişelenmeyin, bu konununda çaresi var 🙂

BackupWordpress eklentisi sayesinde sitenizin yedeğini dilediğiniz zaman alabilmeniz mümkün. Hatta yapacağınız basit ayarlarla, yedeğin indirilme zamanını da ister günlük, ister haftalık isterseniz de aylık olarak otomatik ayarlayabiliyorsunuz. Gerekli indirme tamamlandıktan sonra da mail adresinize bir bildirim geliyor ve sitenizin yedeğini güvenli bir yere taşıyabiliyorsunuz.

Websiteniz hangi durumlarda zarar görebilir?

 • Virüs saldırısı
 • Hacklenme
 • Server hatası
 • Bilginizin olmadığı alanlardaki kodları kurcalayarak 🙂

Özet

WordPress’in en güçlü yanlarını kullanmanız size başarının kapılarını aralayacaktır. Bugünkü yazımızda sizlere mutlaka sahip olmanız gereken ücretsiz WordPress eklentilerini anlatmaya çalıştık. Yazımızda tanıtımını yaptığımız eklentileri kısaca özetlemek gerekirse;

WordPress SEO by Yoast: Arama motoru optimizasyonu açısından adeta sağ kolunuz olacaktır.

WP Super Cache: Bu eklenti ile sitenizin hızına hız katacaksınız ve dolayısıyla okuyucularınıza iyi bir deneyim sunmakla beraber, arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkacaksınız.

404 Error Monitor: 404 Error Monitor ile görüntülenme hatası veren sayfalarınızı tespit edip, gerekli yönlendirmeleri yapabileceksiniz.

Wordfence Security: Site güvenliğinizi Wordfence security’ye teslim edin ve arkanıza yaslanın.

BackUpWordPress: BackUpWordPress ile sitenizi yedekleyin ve emeklerinizin çöpe gitme ihtimalini ortadan kaldırın.

Bir Makale Daha?

Yoast SEO Nedir? Yoast SEO Kullanımı