Google’ın Gazabı- Google Algoritmaları (Panda, Penguin, Hummingbird)

Yazımızda Google Algoritma sorunlarından biraz bahsettik. Başta Google’ı anlamak gerekir diye düşünüp oradan girdik konuya. 🙂

Google’ın Gazabı

Google, geçen hafta Türkiye’nin en önde gelen gazetelerine çok sert bir uyarı yaptı ve nerdeyse bir gün boyunca bu gazeteleri arama sonuçlarında çok gerilere attı. Ertesi gün her şey normale döndü ancak bir gün bile arama sonuçlarında gerilere düşmek, büyük cirolu gazetelerde ağır bir şamar etkisi yarattı. Peki Google bu gazeteleri neden uyardı?

Arama motoru optimizasyonundan az buçuk anlayan herkes, Türk yazılı basınında faaliyet gösteren birçok gazetenin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak adına her türlü düzenbazlığı yaptığını bilir. Anahtar kelime bombardımanı, ücretle alınan backlinkler, okuyucuları zorla reklamları tıklatmaya çalışan kodlar ve daha onlarca black hat seo tekniği, Türk basınının korkmadan uyguladığı tekniklerdir. Peki Google bu gazeteleri neden cezalandırmıyor veya geçen hafta yapılan uyarıdan sonra ne değişecek?

Bu soruları cevaplayabilmek için biraz Google’ı anlamaya çalışalım derim.

Google’ın bir tane varolma sebebi var, o da okuyuculara en kaliteli bilgileri sunarak ve insanlığın gelişimine katkıda bulunmak. Tabi ki de saçmalıyorum. Google’ın tek varolma sebebi var o da para. Yani  arama sonuçlarında ne kadar alakalı sonuçlar sunarsa, o kadar çok kullanıcıya ulaşır ve ne kadar fazla kullanıcıya ulaşırsa o kadar çok reklamdan para kazanır. Denklem bu kadar basit.

Bu durumda üçkağıtçı gazetlerimizin konusuna geri dönersek, aklımıza şu 2 soru gelecektir.

1) Black hat SEO uygulayan büyük gazeteleri yakalayabilecek kadar iyi algoritmalara sahip değil mi?

2) Yoksa bu duruma göz mü yumuyor?

Bu soruya cevap vermeden önce gelin beraber Google’ın en büyük algoritmalarını inceleyelim.

Google Algoritmaları

Google, her gün, her saat belki her dakika yeni güncellemeler yaparak, algoritmalarını güncelliyor. Bu güncellemelerden haberiniz olmuyor, ta ki siteniz arama sonuçlarında gerilere düşene kadar.

Her daim güncellenen algoritmalara ek olarak,  ana algoritmalarına ise belirli isimler vererek, güncellemeleri herkesin takip etmesini istiyor. Ancak bilin ki Google hiçbir algoritma güncellemesinde neyi değiştirdiğini söylemiyor. Büyük otoriteler, site sıralamalarındaki değişiklikleri inceleyerek tahminde bulunuyorlar. Bu algoritma isimlendirmesinin de tek bir sebebi olduğunu düşünüyorum o da: reklam. Yani ne kadar efsane yaratacak işler yaparsanız, gizem sizi o kadar meşhur kılacaktır. Durum hep böyledir 🙂

Bilinen en büyük algoritmaları: Panda, Penguin ve Hummingbird’tür.

Google Panda Algoritması

Google Panda

Aslında çok tatlı hayvanlar olan pandalar, Google ile beraber korku salan hayvanlar durumuna geldiler 🙂 Google bu büyük algoritmasının ismini neden Panda koydu bilinmez ama inanın Panda’nın gazabına uğramak istemezsiniz.

Panda ilk olarak  23 Temmuz, 2011 yılında kamuoyu ile tanıştı ve açıklandığı gün birçok büyük siteyi %12’ye varan oranda etkilemeyi başardı. Açıklandığı günden bu yana, bu algoritma üzerinde 30’a yakın güncelleme yapıldı ve her bir güncelleme gündeme bomba gibi düşmeyi başardı. Peki bu Panda algoritması hangi konuyu hedef alıyor?

Panda algoritması denildiğinde akla ilk gelen konular “kopya ve spam içerik“ olmalıdır. Seosozluk’te de defalarca belirttiğimiz gibi kopya içerik site sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardandır. Yani dilediğiniz gibi başka kaynaklardaki bilgileri sitenize gelişi güzel yapıştıramazsınız veya bir metni tüm sayfalarınızda hiçbir özel kod kullanmadan yayınlayamazsınız. Aslında yayınlarsınız ama sonuçlarınada katlanırsınız.

Panda’nın cezalandırdığı en güncel örneği inceleyelim…

ebay.com’u bilmeyen yoktur herhalde. 16 milyar dolar ciroyla dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan ebay, geçtiğimiz Mayıs ayında Google Panda güncellemesinden nasibini aldı. Güncellemenin duyrulduğu günün ertesi günü, organik arama sonuçlarında %80’e varan kayıplar yaşayan ve 3-4 ay içerisinde 200$ Milyon dolar ciro kaybeden ebay, uzun bir süre gündemin tepesine oturmayı başarmıştı. Bu durum tabi ki birçok SEO uzmanında merak uyandırdı ve herkes dört bir koldan bu durumun sebeplerini araştırmaya başladı.

Birçok otoriteye göre, bu cezalandırmanın arkasında “spam içerik” yatıyor. Yani ebay, oluşturduğu kalitesiz ve spam içerikle arama sonuçlarında üst sıralara çıkmayı ve kullanıcıları bir bakıma aldatmayı başarmış. ebay’in ürün açıklama anlanlarında yetersiz açıklamalara yer verilmesi ve sitenin birçok alanında kopya içerik kullanımı, ona çok ağır bir hesap çıkarttı diyebiliriz.

Google Penguin Algoritması

penguin

24 Nisan, 2012 yılında ilk kez duyurulan Penguin, Google’ın en önemli algoritmalarından bir diğeridir. Birçok kişinin korkulu rüyası olan Penguin, aslında Google’ı bu günlere taşıyan bir konu üzerine odaklanmaktadır: backlink.

Bildiğiniz üzere backlink, diğer sitelerden websitenize gelen linkler anlamına gelir ve arama sonuçlarının sıralanmasında çok önemli bir yere sahiptir. Google’ın ilk yıllarında arama sonuçlarını nerdeyse tamamiyle etkileyen backlinkler, gün geçtikçe önemini yitirse de halen birçok kişinin uğrunda hatırı sayılır uğraşlar verdiği bir konu diyebiliriz.

Meşhur penguin cezalarına bakalım şimdi de…

Penguin 2.0 güncellemesiyle beraber birçok sitenin sonuç sıralaması önemli ölçüde etkilendi. Bu güncellemeden en çok etkilenen sektör, cinsel içerikli videoların yayınlandığı siteler oldu. Para ile dışarıdan link satın almakta problem görmeyen birçok site, bu güncelleme ile beraber bir günde rakiplerinin gerilerine düştü.

Aşağıdaki tablodaki yüzdeler, dışarıdan backlink hizmeti satın almanın ağrı sonuçlarını yansıtmaktadır.

DomainSektörDüşüş Yüzdesi
2dplay.comgames-58,95
lifed.combusiness-57,09
kporno.comcinsel içerik-42,08
4tube.comcinsel içerik-39,53
dailydot.comblog/community-36,90
dressupgamesite.comgames-36,80
extremetube.comcinsel içerik-35,96
bangyoulater.comcinsel içerik-34,88
movie2k.toblog/community-34,63
tvrage.comblog/community-33,19
pornhub.comcinsel içerik-32,19
concerthotels.comblog/community-30,88
largeporntube.comcinsel içerik-27,50
xhamster.comcinsel içerik-27,24
tube8.comcinsel içerik-25,04

Google Hummingbird Algoritması

hummingbird

 

Hummingbird ile ilk tanışmamız 30 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleşti. Hummingbird, Google algoritmaları içerisinde en güçlü yapay zekaya ait algoritma diyebiliriz. Bu algoritmanın hedefinde anahtar kelimeden ziyade anlam bütünlüğü vardır.

Biraz geçmişe dönersek, anahtar kelimelerin domainde, başlıkta, meta açıklamalarında olması arama sonuçlarını çok önemli ölçüde etkileyebiliyordu. Bu durumdan faydalanan black hat Seo’cular, bu alanları anahtar kelimeler ile doldurarak arama sonuçlarını manipüle edebiliyordu. Anahtar kelime kullanımının önemi hala önemini korusa bile gün geçtikçe bu durum anlam bütünlüğü ile yer değiştirmeye başladı. Başka bir deyişle, sitelerdeki metinleri bir bütün olarak anlamak için hiç durmadan çalışıyor ve yakın gelecekte Google’ı kandırmak sanıldığından çok daha zor olacaktır.

Hummingbird, diğer algoritmalara kıyasla biraz daha az sansasyonel bir güncelleme çünkü ne zaman bir güncellemenin anonsu gelse, daha sonra anlaşılıyor ki güncelleme aslında çok öncesinden başlamış. Yakın tarihte yayınlanması beklenen yeni güncelleme ile belki de arama sonuçları tekrar altüst olacaktır, kim bilir!

 

Sonuç

Türkiye’nin önde gelen gazetelerin uyguladıkları black hat SEO tekniklerine geri dönersek, özetle;

  • Türkiye, Google için henüz çok önemli bir pazar değil ve dolayısıyla önemli kurumların arama sonuçlarını manipüle etmesini bazen görmezden gelebiliyor.
  • Uzun vadede gazetelerin pazarı domine etmesi Google’ın işine gelmeyeceği için, belirli aralıklarla gazeteleri cezalandırarak bir denge oluşturmak istiyor.

Yani yazımıza başlarken sormuş olduğumuz sorunun cevabı bizce ikisi de!

Peki Website Sahipleri Nasıl Haraket Etmeli?

Unutmayın ki Google’ın güncellemeleri, gazeteleri henüz çok fazla olumsuz yönde etkilemiyor olabilir ancak sizi kesinlikle yerle bir edebilir. Doğru yoldan ayrılmayarak ve biraz sabırlı olarak, başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. Dikkat etmeniz gerekenler,

  • Panda: Kopya ve spam içerikten kaçının.
  • Penguin: Backlink satın almayın.
  • Hummingbird: Anahtar kelime kullanımının dozunu kaçırmayın ve anlam bütünlüğüne önem verin.

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here