Link Building Mi? Aman Dikkat!

Link Building Nedir?

Link Building kelimesine bakmadan önce backlink konusuna bir kere daha değinmek gerek. Backlink, basit bir anlatımla bir sitenin diğer bir siteyi referans göstermesi anlamına gelir. Yani binbir uğraşla hazırladığınız bir içerik birilerinin dikkatini çeker ve bu kişiler sitelerinde sizden bahseder ve sitenize link gönderirse, çok değerli bir backlink kazandınız demektir.

Backlink kavramı, Google’ın ilk kurulduğu yıllarda olduğu kadar önemli olmasa da, hala arama sonuçlarını etkileyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Hal böyleyken, arama motoru optimizasyonundan anlayan birçok site sahibi fellik fellik backlink arar hale geldi. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğim ikinci önemli kavram devreye girmiş oldu: Link Building.

Link building veya türkçe karşılığı link inşası, bir çalışmadan öte bir stratejidir aslında. Hangi sitelerden, hangi aralıklarla sitenize backlink gelmesi veya hangi backlinkleri engellemeniz gerektiği, SEO açısından çok hassas konulardır. Bu konuların hepsi doğru planlamalar ile yapmanız sitenizin başarısı için çok kritiktir. Aslında link inşası, siteiçi (bir yazınızdan başka bir yazınıza gönderdiğiniz linkler) ve site dışı olarak ikiye ayrılır ancak bu yazımıza site dışı link inşası hakkında bilgi veriyor olacağım.

Peki üzerine bir strateji kuracağınız bu backlinkler, sitenize nasıl gelmeye başlayacaklar? Bu sorunun iki cevabı var aslında.

Doğal yollarla. Yani kaliteli makaleler yazarak ve sabrederek insanların sizi keşfetmesini beklemek.
Doğal olmayan yollarla. Yani backlink satın alarak.

Doğal Yollarla Kazanılan Backlinkler

Doğal yollarla kazanılan linkler altın değerindedir ancak kazanılması da bir o kadar zordur. Sabırlı olmanızın dışında yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse,

Kaliteli makaleler: Sitenize her daim kaliteli içerikler koymalısınız. İlk zamanlarda uzun uğraşlar sonucu yayınladığınız makaleler ne kadar kaliteliyse, 8 ay sonra yayınlayacağınız makaleler de o derece kaliteli olmalıdır.

İstikrar: Makale yayınlama sıklığı safsaklığa gelmez. İki günde bir yayınlamaya başladığınız yazıları, 15 günde bir yayınlamaya başladıysanız, insanları etkileyip doğal backlinkler kazanmanız bir o kadar zor olacaktır.

Bloglara/Forumlara Yorumlar: İnsanlanlara ne kadar yardım ederseniz, size duyulan sempati o kadar artar. Zaman buldukça bilgili olduğunuz konular ile ilgili bloglara veya forumlara yorumlar yapın

Sosyal Medya: Son yılların en popüler mecrası haline gelen sosyal medyayı görmezden gelemezsiniz. Facebook, Twitter, Linkedin veya Pinterest’i aktif kullanın. Sıkıcı olmayın ve insanları paylaşım bombardımanına tutmayın.

Infografik: Infografik hazırlaması gerçektende zahmetli bir iştir. Yani hali hazırda olan ve başkaları tarafından hazırlanan infografikleri kullanmayı tercih eden birçok blogger bulunmaktadır. Biraz emekle hazırladığınız infografikler sayesinde adınızı duyurabilir ve doğal backlinkler kazanabilirsiniz.

Doğal Olmayan Yollarla Kazanılan Backlinkler

Yukarıda da bahsettiğim gibi doğal yollarla backlink kazanmak zordur, emek ve sabır ister. Eğer kaybedecek vaktiniz yoksa üstelik Google tarafından da cezalandırılmakta istemiyorsanız, gelin neler yapabileceğinize bakalım.

İki temel yöntem ile sitenize güvenli yollarla backlink satın alabilmeniz mümkün. Bunlar: Anchor Link ve Tanıtım Yazısı. Bu iki kavramı anlatmaya başlamadan önce hangi sitelerden hizmet almanız ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Öncellikle backlink hizmeti alacağınız siteleri seçerken çok dikkatli olmalısınız. Dikkat etmeniz gerekenler:Bu siteleri kendiniz, Google’da yapacağınız basit aramalar ile bulun. Link vermek istediğiniz kelimeyi Google’a yazın ve sıradan tüm siteleri inceleyin.Sizinle alakası olmayan sitelerden link almayın. Yani moda ile ilgili bir siteniz varsa teknoloji sitesinden link almanız önerilmez.

PR ve Alexa değerleri hem önemli hem önemsiz. PR zaten artık güncellenmiyor dolayısıyla yeni popüler olmuş bir sitede bu değeri aramanız çok da anlamlı olmayacaktır. Alexa değeri ise sadece alexa kullanan kişilerden alınan bilgilere göre hesaplandığı için, bence bu da çok önemli bir veri değil. Ama bu iki değeri de yüksek bir site bulursanız, bu site size biraz olsun güven verebilir.

Fiyat belirleme konusu da tamamiyle göreceli ve link alacağınız sitenin kalitesine göre değişir. Siz teklif isteyin, %30 civarı pazarlık payı olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Zaten birkaç siteden fiyat istediğiniz taktirde, piyasa hakkında bilgi edinmiş de olacaksınız.

Gelelim hangi yöntemlerle paralı link alabileceğinize.

Anchor link, bir kelimeye verilmiş dış link anlamına gelir. Yani moda ile ilgili bir siteniz var ve ayakkabı kelimesinden anchor link almak isterseniz, hizmet alacağınız siteye bu kelime üzerinden link almanız gerektiğini iletmelisiniz. Yani alakasız bir kelimeden link almanız çok akıllıca olmayacaktır.

Anchor link konusunda dikkat etmeniz gereken diğer konular:

Link alacağınız kelimenin yalın veya jenerik halini kullanmamalısınız.Yapılan son Google güncellemesiyle beraber anchor linklerin “long tail keyword” olarak kullanılmasının SEO’ya etkilerinin daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Yani adwords reklamları için link alacağınıza “adwords reklamlarının avantajları” kelime grubu için link almanız daha faydalı olabilir.

Bir yazıda maximum 2 tane anchor link kullanılmalıdır. Aksi taktirde bu işlem SEO açısından değerini yitirebilir hatta aşırı kullanımlarda ise linkler spame düşebilir.

Tanıtım yazısı, bir sitede websitenizin tanıtıldığı bir yazının yayınlanması anlamına gelir. Yine anchor linkte olduğu gibi bu tanıtım yazılarını da sitemizle alakalı bloglardan almamız gerekmektedir.

Tanıtım yazılarında dikkat etmeniz gereken diğer konular:

Yazıyı kesinlikle sizin yazmanızı öneririm. Böylelikle hem daha tasarruflu bir alışveriş yapmış olursunuz hem de dilediğiniz gibi yazınızı oluşturabilirsiniz.

Kullanacağınız tanıtım yazısı en az 300-400 kelime olmalıdır. 300 kelimenin altında hazırlanmış makaleler, kopya içerik statüsüne düşebilir ve SEO çalışmanız tahmininizden daha az değerli duruma düşebilir.

Kullandığınız tanıtım yazıları özgün olmalı ve her sitede farklı bir yazı yayınlanmalıdır. Kopya içerik, Google’ın savaştığı konuların başında gelmektedir ve kopya içerikle sitenizi tehlikeye atmak istemezsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Gerek anchor link gerekse tanıtım yazılarında dikkat etmeniz gereken diğer konular:

NoFollow Kullanımı: Aldığınız linklerde kesinlikle NoFollow etiketi olmamalıdır. NoFollow, arama motorlarına: – link verilen siteye referans verilmediği anlamı taşımaktadır.

Footer’dan Link: Sitelerin footer bölümünden kesinlikle link almayın.

Backlink Paketi: İşe yaramaz ve ucuz SEO peketleri satın alarak, sitenizi spam statüsüne sokmayın.

Özetle:

Sitenize link building çalışması yapmaya karar verdiğiniz taktirde karşınıza iki yol çıkacaktır. Ya sabredip, çok çalışarak sitenize doğal yollarla backlink almaya çalışacak ya da dikkatli bir çalışma ile ücretli anchor link veya tanıtım yazısı satın alacaksınız. Seçeceğiniz her iki yolda da dikkatli ve titiz çalışmanız gerekecektir…