WordPress URL Değiştirme

WordPress kullanan birçok website sahibi, sayfa URL’lerini hiçe sayarak yazılarını yayınladıkları bir gerçek. WordPress URL değiştirme çok kolay ancak bu konu SEO konusunda pek bilgisi olmayan yazarların pek de ilgisini çekmiyor galiba. 

WordPress URL Değiştirmek

WordPress URL değiştirme önemlidir dedik. Peki sayfa URL’leri gerçekten de sanıldığı kadar önemli mi?

Cevap kesinlikle evet!

URL yapısı SEO açısından çok kritiktir. Örneğin bundan 3-5 sene öncesine döndüğümüzde, URL’lerde anahtar kelime olması, arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için en önemli etkenlerden biriydi. Bu durum biraz önemini yitirmeye başlasa da URL yapısı hala tüm website sahiplerinin mutlaka dikkat etmesi gereken konuların başında gelmelidir.

WordPress URL Yapısı

WordPress’te yazı oluşturma sayfasına giriyoruz ve yazımıza bir başlık atıyoruz ve WordPress otomatik olarak sayfa URL’nizi makale başlığınıza göre oluşturuyor. WordPress bu işlemi yaparken de, yazımızın başlığındaki türkçe karakterleri ingilizce karaktere çevirip, noktalama işaretlerini kaldırıyor. Kısaca bu iş için hiç zaman ayırmamıza gerek kalmıyor 🙂

Ancak bazen yayınla butonuna istemeden basarız veya bir süre sonra URL’lerde farkettiğimiz hataları gidermek isteriz ve dolayısıyla URL değişikliği yapmamız gerekebilir. Böyle durumlarda neler yapabileceğinize gelin beraber bakalım.

Eğer Yazınızı Henüz Yayınlamadıysanız

Makalenize başlık attıktan sonra WordPress, URL’i otomatik olarak yazı başlığına göre belirliyor, bundan bahsetmiştik. Eğer yazınızı yayınlamadıysanız yani taslak durumunda ise, WordPress URL değiştirmek çok kolay. Yapmanız gereken WordPress’in otomatik oluşturduğu adres kısa yolu değiştirmek olacaktı. Bu sayede yazınızın URL’sini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Wordpress URL Değiştirme

Eğer Yazınızı Yayınladıysanız

Eğer yazınızı yayınladıysanız, durum biraz farklılaşmaktadır çünkü yazınız arama motorları tarafından indekslenmiş olabilir.

Makalelerinizin arama motorları tarafından indekslenme hızı biraz yavaş olabilir ancak bu durum websiteden websiteye değişmektedir. Bazı sitelerin yayınladığı yazılar, saniyeden de kısa bir süre içerisinde indekslenebiliyor ve anında arama motoru sonuçlarında okuyucuların karşısına çıkabiliyor. Dolayısıyla yazınız yayınlandıktan sonra URL’nizde yapacağınız değişiklikler pek de akıllıca olmayacaktır.

Peki ne öneriyorum?

Yazınız indekslendikten hatta yayınladıktan bir sene sonra bile, URL’lerinizi değiştirmeniz mümkün. Ancak bir şartla: 301 yönlendirmesi!

301 yönlendirmeleri ile gerek kullanıcıları gerekse arama motorlarını doğru sayfalara yönlendirmeniz mümkün. Yani kabaca arama motorlarına: sen bu sayfaya geldin ama bu sayfa taşındı. Yeni adres budur, git burayı incele demek oluyor. Okuyucular ise bu yönlendirmeyi fark etmiyorlar bile, dolayısıyla endişelenmenize gerek yok.

Redirection Eklentisi

Ücretsiz WordPress eklentilerindenRedirection eklentisiyle, bu yönlendirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapmanız gereken eklentiyi yükledikten sonra “Araçlar” sekmesinin altından, gerekli yönlendirmeyi yapmanız. İşte bu kadar basit!

redirection eklentisi - WordPress URL Değiştirme

Doğru URL Yapısı

Yazımızı tamamlamadan önce doğru URL yapısı ile ilgili de bilgi vermek istiyorum.

Geçmişte yayınladığınız ama yeteri kadar hit almayan yazılarınızın URL’lerini, yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemle düzenleyebilir ve arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilirsiniz.

  • URL’nizde mutlaka anahtar kelimenizin geçmesinde fayda var. Ancak burada dikkat etmeniz gereken: anahtar kelimenin sadece yalın halini kullanmamanız. Yani anahtar kelimeniz para ise, seosozluk.com/para yerine seosozluk.com/para-kazanmanin-5-yolu gibi bir URL düşünebilirsiniz.
  • Kelime aralarına mutlaka “–“ işareti koymalısınız. Yani, “seosozluk.com/parakazanmaninyollari” yerine “seosozluk.com/para-kazanmanin-yollari” kullanımı, SEO açısından daha doğrudur.
  • “_” alt tire işareti yerine tire “-“ işareti kullanmalısınız.
  • Son olarak .com’dan sonrasını ne kadar kısa tutarsanız o kadar iyi. Yani o alana destan yazmak yerine basit 2-3 kelimeyi geçmeyen kullanımları tercih edebilirsiniz.

Özetle..

URL kullanımı ve WordPress URL değiştirme, SEO açısından hala çok önemlidir ve bir süre daha önemli olacak gibi duruyor. Dolayısıyla:

  • URL’lerinizde rastgele kelimeler kullanmak yerine anahtar kelime araştırmasından çıkan sonuçlara göre bir tercih yapmanız gerekmektedir.
  • Arama motorları tarafından indekslenen yazılarınızın URL’lerini dilediğiniz gibi değiştiremezsiniz, mutlaka 301 yönlendirme yapmanız gerekir.
  • URL’lerinizi kısa tutmanız ve kelimeleri “-“ işareti ile ayırmanız, yazılarınızın arama motorları tarafından daha iyi indekslenmesini sağlayacaktır.

Bir Makale Daha?

WordPress Eklentileri Nasıl Seçilir?