Asla Uygulamamanız Gereken 5 Black Hat SEO Tekniği

Eğer içeriğinize güveniyor ve internette kalıcı olmak istiyorsanız, arama motoru hilelerinden veya başka bir deyişle Black Hat SEO tekniklerinden kesinlikle kaçınmalısınız. Yazımızda Black Hat SEO hakkında bilgiler vereceğiz.

Black Hat SEO

Black Hat SEO tehlikeli olabilir. Websitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır ancak bu teknikleri uygularken çok dikkatli olmak gerekir. Yapacağınız hatalı SEO teknikleriyle sitenizin Google veya diğer arama motorları tarafından cezalandırılmasını istemezsiniz sanırım.

Black Hat SEO Teknikleri

Title ve Meta Açıklamalarında Alakasız Anahtar Kelime Kullanımı

Tüm makalelerinizde title ve meta açıklamasının olması, arama motoru optimizasyonu açısından çok önemlidir. Ancak bu metinleri yazarken kuralları ihlal etmemelisiniz. Yazılarınızı tamamiyle özetleyen açıklamalar seçmelisiniz. Alakasız ama popüler olan kelimeleri bu alanlara yazmanız yazılarınızı birkaç haftalığına üstlere çıkaracaktır ancak bir süre sonra yenilgi kaçınılmaz olacaktır.

Örnek: Yeni çıkan bir playstation oyunu hakkında okuyucularınıza bilgi vermek istiyorsunuz. Oyunun adı Winning Ten olsun.
Hatalı Title: Winnig Ten, Wining Ten, Oyun İndir, Bedava Oyun İndir.
Doğru Title: Winning Ten Hakkında Önemli İpuçları

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Makalelerinizdeki anahtar kelimelerin yoğunluğu dikkat etmeniz gereken önemli konulardan bir başkasıdır. Makalenizi yazmadan önce insanların arama motorlarında hangi kelime veya cümleleri aratınca çıkmanız gerektiğini planlamalısınız. Tabi ki bu planlamayı yaparken çok dikkatli olmalısınız. Anahtar kelime yoğunluğunu abartırsanız arama motorları tarafından cezalandırılmanız kaçınılmaz olacağı gibi okuyucular sitenizi 1-2 saniye içerisinde terk edeceklerdir.

Örnek: iPhone’un yeni telefonu iPhone 6 piyasaya çıkacak sizde bu konu hakkında makale yazacaksınız.
Yanlış Metin: iPhone 6 çıkacak, iPhone6 ne zaman mı çıkacak? iPhone 6 haftaya mı çıkacak vs…
Doğru Metin: Apple yetkililerin ilettiği bilgi doğrultusunda iPhone 6’nın çıkış tarihi Eylül’ün ilk haftasını bulacağa benziyor vs…

Gizli Metinler

Bundan 5 sene öncesine dönersek gizli metin kullananların arama motorlarında üst sıralara kolaylıkla çıktığını söyleyebilirim ancak günümüzde durum farklı. Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından bu hile hemen farkediliyor ve siteniz çok uzun bir süre arama sonuçlarından silinebiliyor. Bu yöntemi aklınızdan bile geçirmeyin.

Örnek: Bodrum otellerini anlatan bir siteniz var.
Yanlış Kullanım: Sitenizin alt kısımlarına veya footer’a siteniz ile aynı renkte yazı tonu seçip kelimeleri dizmeye başlamak. Bodrum otelleri, ucuz bodrum otelleri, en ucuz bodrum otelleri vs…
Doğru Kullanım: Kaliteli metinler yazmaya özen gösterip kelimelerinizi görünmez yapmaya çalışmayın.

Makale Hırsızlığı

Makale hırsızlığı yani sitenize koyacağınız kopya içerikler ilk zamanlar sitenizin trafiğini olumlu etkilese bile ilerleyen zamanlarda arama sonuçlarındaki başarınız önemli ölçüde düşecektir. Ayrıca kopya yazılar kullanarak domain autority score’unuzda düşürmemenizi öneririm. Hergün sitenize içerik koymak adına kopya yazı kullanacağınıza haftada bir gün sitenizde özgün içerik yayınlamak size başarının kalıcı yolunu sunacaktır.

Paravan Blog

Paravan blog, birçok SEO danışmanlığı yapan kişinin uyguladığı ve yarardan çok zarar getiren bir yöntemdir. Basitçe anlatmak gerekirse paravan blog, yeni bir blog açarak ve bir tanıtım yazısı ile açtığınız bu yeni blogtan kendi sitenize gönderilen backlinkler ile site trafiğini arttırma yöntemidir. Google tarafından kolaylıkla anlaşılan bu yöntem, sitenizi arama sonuçlarında arka sıralara itecektir. Ayrıca yeni açılmış bir sitenin domain otoritesi ve sayfa otoritesi olmayacağı için, bu paravan siteden gelecek backlinklerde bir anlam ifade etmeyecektir.

Sonuç:

Black Hat SEO teknikleri ile başarıyı yakalamanız ne yazik ki mümkün değil. Kısa süreli başarılar gözünüzü boyasa bile biraz zaman geçtikten sonra yaptığınız hatalardan pişman olmamak ve emeklerinizin boşa gitmemesi için SEO işini kitabına göre uygulamanızı öneririm. Başarıyı üçkağıtta aramayın derim :)…Her türlü sorunuz için bizimle dilediğiniz zaman seo@seosozluk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Haydi Kolay Gelsin!

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here