seo-black-hat-seo

Black Hat SEO Nedir? Black Hat SEO Teknikleri

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO, Google’ın algoritmalarını kandırmak veya manipüle etmek için yapılan SEO çalışmalarıdır. Black Hat SEO çalışmaları zaman içerisinde Google tarafından anlaşılmakta ve bu çalışmayı yapan web siteler cezalandırılmaktadır. Eğer Black Hat SEO çalışmasını rakip web site için yaparsanız, ona SEO anlamında büyük zararlar verebilirsiniz.

Black Hat SEO Teknikleri

Title ve Meta Açıklamalarında Alakasız Anahtar Kelime Kullanımı

Tüm makalelerinizde title ve meta açıklamasının olması, arama motoru optimizasyonu açısından çok önemlidir. Ancak bu metinleri yazarken kuralları ihlal etmemelisiniz. Yazılarınızı tamamiyle özetleyen açıklamalar seçmelisiniz. Alakasız ama popüler olan kelimeleri bu alanlara yazmanız yazılarınızı birkaç haftalığına üstlere çıkaracaktır ancak bir süre sonra yenilgi kaçınılmaz olacaktır.

Örnek: Yeni çıkan bir playstation oyunu hakkında okuyucularınıza bilgi vermek istiyorsunuz. Oyunun adı Winning Ten olsun.
Hatalı Title: Winnig Ten, Wining Ten, Oyun İndir, Bedava Oyun İndir.
Doğru Title: Winning Ten Hakkında Önemli İpuçları

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Makalelerinizdeki anahtar kelimelerin yoğunluğu dikkat etmeniz gereken önemli konulardan bir başkasıdır. Makalenizi yazmadan önce insanların arama motorlarında hangi kelime veya cümleleri aratınca çıkmanız gerektiğini planlamalısınız. Tabi ki bu planlamayı yaparken çok dikkatli olmalısınız. Anahtar kelime yoğunluğunu abartırsanız arama motorları tarafından cezalandırılmanız kaçınılmaz olacağı gibi okuyucular sitenizi 1-2 saniye içerisinde terk edeceklerdir.

Örnek: iPhone’un yeni telefonu iPhone 6 piyasaya çıkacak sizde bu konu hakkında makale yazacaksınız.
Yanlış Metin: iPhone 6 çıkacak, iPhone6 ne zaman mı çıkacak? iPhone 6 haftaya mı çıkacak vs…
Doğru Metin: Apple yetkililerin ilettiği bilgi doğrultusunda iPhone 6’nın çıkış tarihi Eylül’ün ilk haftasını bulacağa benziyor vs…

Gizli Metinler

Bundan 5 sene öncesine dönersek gizli metin kullananların arama motorlarında üst sıralara kolaylıkla çıktığını söyleyebilirim ancak günümüzde durum farklı. Google başta olmak üzere tüm arama motorları tarafından bu hile hemen fark ediliyor ve siteniz çok uzun bir süre arama sonuçlarından silinebiliyor. Bu yöntemi aklınızdan bile geçirmeyin.

Örnek: Bodrum otellerini anlatan bir siteniz var.
Yanlış Kullanım: Sitenizin alt kısımlarına veya footer’a siteniz ile aynı renkte yazı tonu seçip kelimeleri dizmeye başlamak. Bodrum otelleri, ucuz bodrum otelleri, en ucuz bodrum otelleri vs…
Doğru Kullanım: Kaliteli metinler yazmaya özen gösterip kelimelerinizi görünmez yapmaya çalışmayın.

Makale Hırsızlığı

Makale hırsızlığı yani sitenize koyacağınız kopya içerikler ilk zamanlar sitenizin trafiğini olumlu etkilese bile ilerleyen zamanlarda arama sonuçlarındaki başarınız önemli ölçüde düşecektir. Ayrıca kopya yazılar kullanarak domain autority score’unuzda düşürmemenizi öneririm. Her gün sitenize içerik koymak adına kopya yazı kullanacağınıza haftada bir gün sitenizde özgün içerik yayınlamak size başarının kalıcı yolunu sunacaktır.

Paravan Blog

Paravan blog, birçok SEO danışmanlığı yapan kişinin uyguladığı ve yarardan çok zarar getiren bir yöntemdir. Basitçe anlatmak gerekirse paravan blog, yeni bir blog açarak ve bir tanıtım yazısı ile açtığınız bu yeni blogtan kendi sitenize gönderilen backlinkler ile site trafiğini arttırma yöntemidir. Google tarafından kolaylıkla anlaşılan bu yöntem, sitenizi arama sonuçlarında arka sıralara itecektir. Ayrıca yeni açılmış bir sitenin domain otoritesi ve sayfa otoritesi olmayacağı için, bu paravan siteden gelecek backlinklerde bir anlam ifade etmeyecektir.

Sonuç:

Black Hat SEO teknikleri ile başarıyı yakalamanız ne yazık ki mümkün değil. Kısa süreli başarılar gözünüzü boyasa bile biraz zaman geçtikten sonra yaptığınız hatalardan pişman olmamak ve emeklerinizin boşa gitmemesi için SEO işini kitabına göre uygulamanızı öneririm. Başarıyı üçkağıtta aramayın derim :)…Her türlü sorunuz için bizimle dilediğiniz zaman seo@seosozluk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Rakip Site Analizi: Ücretsiz SEO Analiz Araçları

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

  1. hazır tasarımlar

    güzel bir yazı olmuş hocam tebrik ederim yararlı bilgi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.