Web Sitesi Satın Al – Website Satın Alırken Kandırılmayın!

Web Sitesi Satın Al

Website satın almak yerine bir site açmaya karar verdiniz ve kendinize uygun ücretli/ücretsiz bir WordPress veya farklı bir platformdan bir tema seçtiniz. Gerekli tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra ilk makalenizi yayınlıyorsunuz. Acaba okuyan oldu mu? Yazmaya devam ediyorsunuz ve 10-15 makale daha yayınladıktan sonra artık yazılarınızı kaç kişinin okuduğunu öğrenmeye hazırsınız. Google Analytics kurulumu nasıl yapılıyor öğreniyor ancak veriler geldikten sonra fark ediyorsunuz ki, yazılarınızı henüz hiç okunmamış!

İnternet sitelerinin alınıp satıldığı bir pazar olduğunu biliyor muydunuz? Birçok forumda dilediğiniz özelliklere uygun siteler bulabilir, satıcılar ile hemen anlaşıp bir websiteye sahip olabilirsiniz. Böylelikle işin en zahmetli kısmını biraz yatırımla atlamış, hiç uğraşmadan hali hazırda trafiği olan bir siteye sahip olabilirsiniz. Peki site satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Website Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

dikkat et

Website satın alma kararı verdikten sonra çok dikkatli olmalısınız. Dolandırıcının birine denk gelmek veya bir siteyi değerinin çok üstünde bir fiyata satın almak istemezsiniz. Gelin bu süreçte neleri kontrol etmeniz gerektiğine beraber bakalım.

Domain ve Hosting

Webite satın almaya karar verip, araştırma yapmaya başladıktan sonra, domain ve hosting servislerinin beraber veya ayrı ayrı satıldığını göreceksiniz.

Domain ve hosting konusunda dikkat etmeniz gerekenler:

  • Sadece domain satın alacaksanız, alacağınız domain’in ne kadar süresinin kaldığı sizin için önemli olacaktır. Bitmesine 15 günden az kalmış domainleri satın almak çok risklidir. Domain transferini başlattıktan sonra –şirketten şirkete gören değişen- 15 güne kadar bekleme durumunuz olabilir. Dolayısıyla transfer gerçekleşmeden, domain boşa düşebilir. Sonra inanın çok uğraşırsınız. Not: Transfer 12 saat içerisinde de gerçekleşebilir.
  • Domaini transfer ettiğinizde bir yıl otomatik uzatma ücretini de domain sağlayıcınıza ödeyeceksiniz. Yani domain süresinin bitişine 4 ay kala bir alım gerçekleştirirseniz, toplam süre: ödeyeceğiniz 1 yıllık uzatma ücreti ile beraber 16 aya çıkacaktır.
  • Domain’i satın alacağınız kişi, ücreti aldıktan sonra transferi iptal edebilir yani sizi kandırabilir. Eğer düşük ücretli bir alım yapacaksanız, kader kısmet diyebilir veya iyi bir bütçeniz varsa mutlaka bu işlemi sözleşme ile gerçekleştirmenizi öneririm. Ayrıca forumlarda kimlere güvenebileceğinizi de birazdan anlatıyor olacağım.
  • Domain ile hosting’i beraber alırsanız, işiniz oldukça kolaylaşacaktır. İsterseniz hali hazırda kullanılan hosting servisi ile devam edebilir ya da bilgilerinizi başka bir firmaya dilediğiniz zaman geçirebilirsiniz. Bu oldukça kolay ve güvenli bir yol olacaktır.
  • Eğer satış hosting olmadan gerçekleşecekse, o zaman hosting transferi için 15 gün izin isteyin ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Burada yapacağınız iş, sitenin yedeklemesini alıp kendi hosting firmanızın ara yüzünden veya FTP’den bu yedeklemeyi kurmanız olacaktır.
  • Son olarak domain yaşına da bakın derim. Uzun zamandır kullanımda olan bir domain biraz da olsun sitenize değer katacaktır.

Alexa & PR

Website satın alma kararı verdikten sonra sıkça duyacağınız iki kelime: alexa ve page rank. Bu konunun üzerinde pek durmayacağım çünkü bu iki değerin de artık pek önemi yok.

Page rank, Google’ın ilk zamanlar çok önem verdiği hatta bütün sistemi üzerine kurduğu bir konuydu ancak bu yıl içerisinde artık bu değerin hiç öneminin kalmadığı duyuruldu.

Alexa birçok webmaster tarafından hala kabul edilen önemli bir ölçümleme ancak bilin ki alexa sıralaması sadece alexa toolbar kullanan kişilerden alınan verilere göre değerlendiriliyor. Ayrıca bu konunun manipüle edilebilmesi çok kolay.

Kısaca bu iki değere bakarak bir fiyatlama çıkarabilmek nerdeyse imkansız. Hatta kazıklanabilmeniz de çok olası!

Organik Ziyaretçi Sayısı

Satın alacağınız sitenin günlük ziyaretçi sayısı, herhalde bakacağınız en önemi kriter olacaktır. Yani bir sitenin başarısı ziyaretçi sayısı ile doğru orantılıdır. Ama hangi ziyaretçiler?

Başlıca ziyaretçi çeşitleri: organik yani sadece arama motorları sonuçlarından bizi bulanlar, ücretli yani verdiğimiz reklamlardan sitemize gelenler veya referral yani başka sitelerden bize backlinkle gelen ziyaretçiler.

Farkettiğiniz üzere bu ziyaretçi sayısı kesinlikle manipüle edilebilecek bir konu. Sizin için önemli olan organik ziyaretçi sayısı olmalıdır. Yani alacağınız site, arama sonuçlarından ne kadar trafik alıyor, ilk önce onu anlamalısınız. Aksi taktirde “10 tl ye satılık site” yazıp, sitelerinin adresini forumlara yapıştıran birçok kişi bulunmaktadır. Forumlardan yönlendirilen boş trafik, sizin için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. (Eğer iyi bir bütçe ile alım yapacaksanız, o zaman satın alacağınız sitenin tüm Google Analytics bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Benim anlatımım ufak çaplı siteler için geçerlidir.)

Adsense Gelirleri – Diğer Gelirler

Satın alacağınız sitenin adsense ve diğer gelirleri de hem önemli hem önemsiz olabilir.

Adsense geliri olan bir site, Google tarafından yasaklı bir içerik yayınlamıyor demektir. Yani bu bir avantaj. Ayrıca son bir yıla ait Adsense gelirlerinin sizinle paylaşılması, sitenin başarı grafiğini de önemli ölçüde gösterecektir. Yani 10 ay ayda 50 dolar kazanan bir site, 11. Ayda 350 dolar kazandıysa, burada bir sıkıntı var demektir. Black hat seo yöntemleri ile siteye trafik çekilmiş ve yanıltıcı bir gelir gösterilmiş olabilir.

Siteye gelen diğer gelirler de sizin için yanıltıcı olabilir. Yani siteye koyulan bir banner’ın aylık getirisi 500tl olabilir ancak siz websiteyi satın alma kararı verdiğinizde durum aynı şekilde devam etmeye bilir. Yani ya website sahibinin amcası siteye reklam verdiyse ve bu gelir oradan geliyorsa? Bir düşünün derim…:)

Özgün Makaleler

Satın alacağınız site sadece domain, hosting veya temadan ibaret değildir. Bunlardan daha önemlisi sitede yayınlanan içeriklerdir. Websitede yayınlanan içerikleri incelerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Websitede kaç tane makale var. (Site haritasından alabilirsiniz)
  • Makalelerin kaçı özgün. (Rastgele 10-15 makale seçin ve bir kaç satırı Google’da aratın)
  • İlk ne zaman yayınlanmış ve yayınlanma sıklığı nedir. (Site haritasından bulabilirsiniz)
  • Makaleler kaç kelimeden oluşmaktadır. (Screaming Frog size yardımcı olacaktır)

Not: Siz satın alma işlemini yaparken, yine de makaleler satışa dahil mi diye sorun. Sonra sıkıntı olmasın 🙂

Not2: Satın alacağınız siteye gelen yazıların kesinlikle bot ile çekilmemiş olması gerekir. Botla yazı çekmek demek kabaca, yazılan kod ile bir siteden kendi sitenize yazıları otomatik kopyalamak anlamına gelir. Yani bu metot ile site görünümü harika ama içerik tam bir çöplük anlamına gelir.

SEO Çalışması

Eğer SEO dan anlıyorsanız, bir siteye nasıl bir SEO çalışması yapıldığını hemen anlayabilirsiniz. Ülkemizde SEO’ya bakış açısı biraz farklı dolayısıyla bence ne kadar az SEO çalışması o kadar iyi…Yani abuk sabuk backlinklere güvenmeyin derim. Daha sonra hepsini temizleyeceksiniz zaten!

Eğer SEO dan anlamıyorsanız, yapacak bir şey yok. Satıcının sözüne güvenmeniz gerekecek. Daha sonra da biraz daha fazla çalışmanız gerekir o kadar.

Google Indeks Oranı

Satın alacağınız siteye ait sayfaların Google tarafından indekslenip indekslenmediği bilgisi çok önemlidir. Site Google tarafından cezalandırılmış veya birçok sayfa kopya içerik yüzünden arama sonuçlarından gösterilmiyor olabilir.

Bir websitenin Google tarafından indesklenen sayfalarını öğrenmek için yapmanız gereken: Google’ı açıp, arama kutucuğuna “site://siteadı.com” yazmak. Google tarafından indekslenen tüm sayfaları bu yöntem ile öğrenebilmeniz mümkün.

Tapi Noktası/ROI 🙂

Website satın alırken ödediğiniz tutarın kendisini ne zaman çıkaracağı, tahmin edeceğiniz gibi projeden projeye değişir. Ancak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki: Bu sektörde bu süre çok kısa.

Website satın alma kararı verip, ilgili websiteleri veya siteleri ziyaret etmeye başladığınızda, olası bir satın alma ile paranızı 1 yıldan daha kısa bir sürede geri kazanabileceğinizi fark edeceksiniz. Bu durum biraz aldatıcı olabilir ancak inanın birçok site iyi bir planlama ile 2 yıldan az bir sürede ödediğiniz parayı çıkaracaktır.

Pazarlık

Pazarlık önemli 🙂 Website satın alırken mutlaka agresif bir pazarlık yapmalısınız. Siz fiyatı kırın, orta noktada uzlaşacaksınız. 🙂

İyi Satıcı Nasıl Tespit Edilir

Bu sorunun cevabı da pek kolay değil ancak size birkaç öneride bulunabilirim.

Eğer satın alacağınız siteyi bir forumdan alacaksanız, forum üyelerinin geçmişini kontrol edebilirsiniz. Yani kaç kere ticaret yapmış, üyelik türü veya kullanım bilgileri…Yani 500TL ye alacağınız bir site için, devamlı ticaret yapan bir forum üyesi sizi yüksek ihtimal kandırmayacaktır. Ancak ticaret sayısı “0” olan birinden site almak çok riskli de olabilir.

**Büyük meblalarda yapacağınız site alımı için mutlaka sözleşme hazırlamalısınız.**

Örnek hesaplama

Gelin bir de bakkal hesabı metodu ile örnek bir hesaplama yapalım.  🙂 Not: Bu hesaplama varsayımsaldır.

Domain: Fena olmayan, eli yüzü düzgün bir domain. Çok jenerik olmadığını varsayalım.

Hosting: Dahil olmasın

Günlük: 500 Organik ziyaretçi

Aylık Adsense Geliri: 50TL

Makale: Websitede 100 makale var, hepsi özgün. Ortalama kelime sayısı 300-400 arası.

Backlink: 15 tane düzgün, 5 tane değersiz backlink geldiğini varsayalım.

Google Indeksleme: Toplam sayfaların %90’ı indekslenmiş olsun.

Bu tarz bir websiteye benim ödeyeceğim ücret: 600-1000TL arası olacaktır. Aylık adsense gelirinin biraz düşeceğini varsayıp, websitenin özgün olduğunundan emin olduktan sonra 20 Ayda bu sitenin kendini rahatlıkla çıkarabileceğini ön görüyorum. Tabi ki makale yayınlamaya devam ederek.

Özetle…

Hiç bir sitenin trafiği göründüğü gibi olmayabilir ve piyasadaki dolandırıcıların eline düşmediğinizden emin olmanız gerekir. Eğer yukarıda saydıklarımı gözden geçirip planlamanızı iyi yaparsanız, bu işten kesinlikle karlı çıkabilirsiniz. Ancak yine de çalışmanız gerekecek!

Not: Daha detaylı bir analiz için mutlaka satın alacağınız sitenin Google Analytics ve Google WebMaster Tools hesaplarını incelemenizi öneririz.

Bir Makale Daha?

WordPress Adsense Teması: 7 En İyi AdSense Uyumlu WordPress Teması