Google Analytics Site Ekleme- Resimli Anlatım

4

Google Analytics website trafiğinizi kontrol etmeye yarar. Bu yazımızda Google Analytics site ekleme konusunda adım adım bilgi vereceğiz.

Google Analytics  Site Ekleme

Websitenizi kurduktan sonra muhtemelen aklınıza gelecek ilk şey; websitenizin trafik alıp almadığı olacaktır. Google Analytics, bu konuda da yardımımıza koşuyor ve size ziyaretçilerinizin websitenizde yaptığı tüm hareketleri, ayrıntıları ile gösteriyor. Google analytics site ekleme kolay, ama trafiğin artması zaman işi.

Websitenizi açtıktan sonra yüksek ihtimal ilk 5-6 ay pek gelen giden olmayacaktır. Zaten tüm yeni kurulan websitelerin karşılarındaki en büyük engel budur: SABIR!

Eğer SEO uyumlu içerikler üretecekseniz bu durumu hızlandırabilirsiniz ama işiniz pek de kolay değil.

Website trafiğiniz pek olmasa da yine de  Google Analytics  site ekleme ile verileri toplamakta fayda var.

Not: İçeriklerinizi yayınladıktan sonra hiç durmadan Google Analytics’e bakıp sitenize gelen var mı diye bakacaksınız 🙂 Bu yaptığınız çok normal, heyecanınız üst seviyede…Ancak tekrar hatırlatmak isterim ki ilk günler sayfalarınıza kimse ulaşamayacaktır. Biraz sabretmeniz gerekecek! 🙂

Google Analytics Hesabı Nasıl Açılır?

1. Google Analytics’e giriş yapıyoruz.

2. Sağ üst taraftan “Bir Hesap Oluşturun” diyoruz.

Analytics oturum aç
3. Kaydolun diyoruz.

Analytics kaydolun4. Aşağıdaki alanları belirttiğim gibi kendi sitenize uygun olarak doldurup ve İzleme kimliği edinin diyoruz.


Analytics yeni hesap aç
5. Karşınıza çıkan kullanım koşullarını okuyup, kabul edin.

google-sozlesme
6. Karşınıza İzleme kimliği ve birkaç satır kod çıkacak. Alttaki kodları kopyalıyoruz.

copy-tracking-idcopy-the-code

Google Analytics hesabımızı açtık ve izleme kodumuza da ulaştık. Şimdi yapmanız gereken websitenizin tüm sayfalarına bu kodu eklemek. İşte bu kadar basit!

 

Eğer WordPress kullanıyorsanız, bu kodu sitenize nasıl eklemeniz gerektiğini anlatayım. (Not: Google Analytics eklentisi ile de bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz)

WordPress’e Google Analytics Kodu Eklemek

1. Şimdi WordPress admin sayfamıza giriyoruz ve “Görünüm” sekmesinin altından “Düzenleyici”yi seçiyoruz.

wordpress-analytics-giris
2. Burdan header’ı seçiyoruz ve </head> etiketinden sonra gelen <body……> etiketinin hemen altına, biraz önce kopyaladığımız kodu yapıştırıyoruz. Kaydet diyip, bu ekrandan çıkıyoruz.

header-analytics

Google Analytics kurulumumuz tamamdır.

Bu yazımda Google Analytics’i nasıl kullanacağınızı anlatmayacağım çünkü çok uzun ve detaylı bir konu ama tabi ki konuyu bu şekilde kapatmayacağım 🙂

En azından sayfanıza kaç kişi girmiş nasıl bakılır anlatalım.

1. Google Analytics’e giriş yapın.

2. All web site datayı seçin

all-website-data

3. Sol menüden Kitle-Genel Bakış’ı, sağ üstü menüden hangi tarih aralığına bakacaksanız o tarihi ve ortadaki menüden Kullanıcılar’ı seçiyoruz. Yıldız koyduğum kullanıcılar kısmından belirtilen tarihte sitenize kaç kişi gelmiş görebilirsiniz.

website google analytics trafik

 

Google Analytics kullanımı açısından çok basit ve aklınıza gelebilecek tüm ziyaretçi detayları bizlere sunmaktadır. Diğer yazılarımda konuyu detaylıca anlatacağım ancak siz de Analytics’i kurcalayabilirsiniz. Eğer websiteniz yeniyse zaten pek de bir data göremeyeceksiniz ama ilerisi için öğrenmeniz de fayda vardır.

Haydi kolay gelsin!

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here