backlink paketleri

Backlink Paketleri Neden Çok Tehlikeli?

Websitenizi Google’da üst sıralara çıkarmak istiyorsunuz ve diyelim tek eksiğiniz backlink paketleri Google’da “backlink paketleri” diye bir arama yaparsanız, karşınıza bu hizmeti veren sayısız website çıkar. Peki bu paketleri satın almak mantıklı mı? Anlatayım…(SEO konusunda detaylı bir makale arıyorsanız, SEO nedir isimli makalemizi okuyabilirsiniz)

Konuya yabancı olanlar için backlink ne demek kısaca anlatmak istiyorum. Backlink, diğer websitelerden sizin sitenize gelen linkler anlamına gelir. Yani bir website, kullandığı içerikte sizin hakkınızda veya verdiğiniz hizmet hakkında bilgi vermek için yazısında sizin linkinizi kullanırsa, bu backlink anlamına gelir. Peki neden bu kadar önemli ki bu konu?

Google amca diyor ki, eğer bir website bir konu hakkında sizi referans gösteriyorsa ve bu sizin o konuda iyi olduğunuz veya iyi servis verdiğiniz içindir. Konu basit gözükse bile aslında biraz detaya girince karmaşık olabiliyor. Size gönderilen backlinklerin işe yarayabilmesi için bazı önemli koşullar lazım:

Backlink Gönderen Website

Size backlink gönderen website, bu süreçteki en kritik bölümdür. Backlink aldığınız website, sizden ne çooook kaliteli ne de çooook kalitesiz olmalıdır. Eskiden .edu veya .gov lardan alınan backlinkler altın değerindeydi ancak artık bu durum oldukça değişti. Yani eğer Google, .edu den gelen bir link ile sizin siteniz arasında bir bağlantı kuramazsa sizi cezalandırabilir. Geçen sene hizmet verdiğimiz bir müşterimizin başına geleni sizinle paylaşmak istiyorum:

Müşterimiz nakliye konusunda hizmet vermekte ve gayet güzel bir websitesi var. Ancak bir türlü Google’da üst sıralarda çıkamıyor. Neyse, en son çare olarak da, bir backlink hizmeti satın almaya karar veriyor. Sonuç kabus, website 4.-5. sayfalardan, 9.-10. sayfalara geriliyor. Nedeni araştırmaya başladığımızda farkettik ki, Makedonyadaki bir üniversiteden tutun adını bile duymadığım bir devletin .gov adresinden sürüyle backlink satın alınmış. Hepsi temizledikten bir süre sonra site ancak kendine geldi 🙂

Doğallık

Backlink çalışmaları genellikle çok plansız yapılmaktadır. Yani ilgili paketi satın aldıktan hemen sonra sitenize onlarca backlink geldiğini farkedeceksiniz. Aman dikkat!

Kendinizi Google’ın yerine koyun ve bu süreci bir düşünün. Bir websiteniz var ve diyelim bu siteye toplamda 4 tane backlink geliyor. Siz backlink paketleri satın aldıktan sonraki gün ise bu sayı 104 oluyor?!? Tabi ki imkansız değil, yani verdiğiniz hizmeti çok önemli bir gazete haber yapmıştır veya çok ciddi reklam vermişsinizdir ve tüm Türkiye sizi bir anda tanımıştır. Çok düşük bir ihtimal de olsa bu durum mümkün. Peki sizin siteniz gerçekten böyle mi? Değilse yine canınız baya yanabilir.

Dolandırıcılık

Herkesten SEO’yu bilmesi beklenemez. Zaten herkes bilse, SEO danışmanı diye bir kavram ortaya çıkmazdı. Hal böyleyken website sahiplerini de kandıran çok olabiliyor.

Piyasanın en tehlikeli backlinkeri görünmez yani “display:none” linklerdir. Backlink paketleri satan dolandırıcıların nasıl çalıştıklarını anlatayım.

Bu bahsettiğim kişilerde muhtemelen 100-200 tane blog veya portal tarzı siteler bulunur ve bu blog/portalların içeriklerinden tonlarca link çıkmak yerine, bu linkleri websitelerin görünmeyen yerlerinden çıkarlar. Yani size A sitesinin bir sayfasından bir link gelir ama siz siteye girdiğinizde bu linki göremezsiniz. Yani görürsünüz de sayfanın kaynağını görüntülemeniz gerekir. Yine kendinizi Google’ın yerine koyun: Bir website neden böyle bir şey yapsın ki? Açıkça konuşmak gerekirse Google eskiden bu durumu pek anlayamıyordu dolayısıyla bu teknik işe yarıyordu. Ama artık bu tarz bir siteden link almak, websitenizi Google arama sonuçlarında gerilere atacaktır.

Backlink, SEO açısından çok ciddi bir konu. En azından bir süre daha önemli olmaya devam edecek ancak yukarıda saydığım nedenlerden dolayı size backlink paketleri satın almanızı önermiyorum. Peki ne yapmak lazım?

Doğal Görünümlü, Kaliteli Backlinkler

Peki onu yapma bunu yapma, nasıl gelecek bu kaliteli backlink? Güzel sordum yine 🙂 Aslında cevap oldukça basit…

Yapmanız gerekenleri sıralıyorum:

1 – Öncelikle hangi anahtar kelimelerde Google’da üst sıralara çıkmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Eğer bütçeniz kısıtlı ise tek bir kelime seçebilirsiniz.

2 – Yine bütçenize göre kaç tane websiteden link satın alacağınıza karar verin. Link başı maliyeti 20TL olarak düşünebilirsiniz. Diyelim bütçeniz 200TL, o zaman 10 farklı siteden backlink alabilirsiniz diyebiliriz.

3 – Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeyi Google’da aratın ve karşınıza çıkan ama ticari olmayan siteleri bir yere not edin.

4 – Listenizdeki sitelere tek tek email atın ve tanıtım yazısı/link satışlarının olup olmadığını sorun.

5 – Diyelim 10 tane site ile anlaştınız. Bunların dağılımını aşağıdaki gibi yapmanızı önerebilirim:

 • 10 tane linkin, 5 tanesini ana sayfanıza diğer 5 linki de değerli bir başka sayfanıza göndertin. (ürün veya kategori sayfaları olabilir)
 • 10 linkin, 5 tanesini anchor text diğer 5 tanesini de tanıtım yazısı olarak talep edin.
 • 10 linkin, 6 tanesini anahtar kelimenizin tam eşleme (exact match) hali ile, kalan 4 tanesini de uzun kuyruklu (long tail) kelimelerden alabilirsiniz.
 • Sitenizin büyüklüğüne göre değişmekle beraber, bu 10 linki belirli aralıkla sitenize göndertin. Yani tüm linkler ertesi gün sitenize gelmeye başlamasın. Unutmayın doğal bir görünüm istiyoruz (7 gün veya 15 gün ara ile talep edebilirsiniz)

Önemli: Websitenize gelecek olan linkler kesinlikle NoFollow etiketi almamalı ve özgün yazılardan çıkmalıdır. Ayrıca anlaşma yaparken bu linklerin anlaştığınız siteden kaldırılmaması gerektiğini de belirtmenizi öneririm.

SEO Fiyatları , SEO Paket Fiyatları ve Backlink Paketleri

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

28 comments

 1. butik saati

  çok iyi teşekürler…

 2. Murat

  yararlı konu olmuş eline sağlık

 3. Tufan

  Son derece faydalı ve bilgi verici bir yazı olmuş, teşekkür ederim.

 4. Halit Vuran

  Gerçekten çok faydalı olmuş bu yazı. Bende benzer bazı sitelerin nasıl bu kadar yükselebildiklerini araştırıyordum. Aynı yazdığınız taktikle sitemden link talep edildi. Şimdi anlıyorumki bu faydalı bir yöntem çünkü link talep eden site bir çok konuda sektörün önde yer alan sitelerini bile geride bırakmıştı.

 5. Kilicaslan

  Selam ben alexa linklerini nasıl silebilirim

  • Tam olarak ne yapmak istediğinizi detaylı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım

 6. Fatih

  Emre Bey merhaba, o kadar berrak bir yazı yazmıssınız ki teşekkür ederim.Benim sıkıntım örneğin ben r10.net’den ve secureserver.net sitelerinden backlink almak isyorum.Hangi kelimelerde çıkmak istediğim belli.Sitemin tasarımı tamam, hazır gibiyim.Tek eksik ilk sıralarda olmamam.Yardımcı olur munuz?

 7. necip karaaslan

  Çok ama çok faydalı bi yazı teşekkürler.

 8. Kazım ŞİMŞEK

  Gerçekten önemli bir konuyu aydınlatmışsınız. Emeğinize sağlık

 9. Parabulucu

  Makaleni gerçekten çok faydalı. Teşekkür ederim.

 10. Barış

  Emre Bey,
  “10 linkin, 5 tanesini anchor text diğer 5 tanesini de tanıtım yazısı olarak talep edin” derken tam olarak ne demek istediniz. Tanıtım yazısı içinde anchor ile link almıyor muyuz zaten. Farkını anlayamadım.. Biraz açabilir misiniz. Teşekkürler..

  • Barış Bey, 5 linki daha önce yayınlanmış yazıların içerisindeki kelimelerden alabilirsiniz. Diğer 5 tane için sıfırdan tanıtım yazıları hazırlatabilirsiniz

 11. ilginç bilgiler

  20 günlük site için nasıl bir backlink çalışması önerirsiniz acaba ? şimdiden teşekkürler

  • İçerik sayınız da önemli ama haftalık 1 tane gibi bir backlink çalışmasına başlayabilirsiniz.

 12. Teşekkürler, elinize sağlık

 13. Elinize sağlık güzel bir bilgilendirme olmuş, fakat etki sağlayabilecek farklı yöntemler yok mudur? Konuyla ilgili bilgi vermenizi rica ederiz. Ziyaretçi sayısı günlük tekil 1000-2000 bin arasında olması kurguladığımız bir konu detaylı olarak yönlendirme yapabilirseniz biz kendimizce bir yok çizme konusunda analize gidelim.

  İlginize teşekkür ederiz.

 14. Çekmeköy Sürücü Kursu

  çok iyi anlatım

 15. Adana Koltuk Yikama

  Açıkçası güzel bir anlatım fakat kafam çok karışık yani. teşşekkür ederim paylaşımınız için

 16. Salim

  Emre bey açıklamalarınız geyet güzel ve iyi bir yol haritası olmuş bu işleri araştırmak için. 1 şey sormak isterim anti seo varmıdır,anti seo yapıldığını nasıl anlarız bununlada ilgili 1 şeyler paylaşırsanız sevinirim. Saygılar

 17. Turan

  kafam acayip derecede karıştı sahte backlink olayını anlamadım

 18. Seda Avcı

  Merhaba, sitemizden backlink talebinde bulundular. Biz de link başına 20 TL önerebilir miyiz?

 19. Cem

  Google hiç güvenim kalmadı, bir kaç site var bildiğim, az kalitesiz içeriği var, hepsi spam içerikler ( başlık / açıklama / keyword aynı ), adwords reklamı / gazete dergi vs reklamıda yok…Yani trafik getirecek bir çalışma yok

  ama gel görki bu site ilk başlardan aşağıya inmiyor, ALEXA değeri ;

  Global rank 1,708,435
  Turkey 20,403
  Bounce Rate
  23.00% 71.00%
  Daily Pageviews per Visitor
  6.50 360.00%
  Daily Time on Site
  16:51 2,953.00%

  16 dakika ortalama insanlar bir çöp sitede ne yapar?

  Yani ben GOOGLE artık güvenmiyorum, GOOGLE hep sahtekarların yanında…

 20. Akdağmadeni Haberleri

  Gerçekten çok güzel anlatım olmuş tebrik ediyorum.

 21. yusuf

  merhaba, bende bir nakliye sitesi kuruyorum benim sitemde 4-5. sayfada çıkıyordu bende backlink aldım artık belirli sayfalarda ilk sayfadayım.2.backlinkimi almak istiyorum onerdiğiniz baklink satan site varmı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X