Backlink Paketleri Neden Çok Tehlikeli?

Websitenizi Google’da üst sıralara çıkarmak istiyorsunuz ve diyelim tek eksiğiniz backlink paketleri Google’da “backlink paketleri” diye bir arama yaparsanız, karşınıza bu hizmeti veren sayısız website çıkar. Peki bu paketleri satın almak mantıklı mı? Anlatayım…(SEO konusunda detaylı bir makale arıyorsanız, SEO nedir isimli makalemizi okuyabilirsiniz)

Konuya yabancı olanlar için backlink ne demek kısaca anlatmak istiyorum. Backlink, diğer websitelerden sizin sitenize gelen linkler anlamına gelir. Yani bir website, kullandığı içerikte sizin hakkınızda veya verdiğiniz hizmet hakkında bilgi vermek için yazısında sizin linkinizi kullanırsa, bu backlink anlamına gelir. Peki neden bu kadar önemli ki bu konu?

Google amca diyor ki, eğer bir website bir konu hakkında sizi referans gösteriyorsa ve bu sizin o konuda iyi olduğunuz veya iyi servis verdiğiniz içindir. Konu basit gözükse bile aslında biraz detaya girince karmaşık olabiliyor. Size gönderilen backlinklerin işe yarayabilmesi için bazı önemli koşullar lazım:

Backlink Gönderen Website

Size backlink gönderen website, bu süreçteki en kritik bölümdür. Backlink aldığınız website, sizden ne çooook kaliteli ne de çooook kalitesiz olmalıdır. Eskiden .edu veya .gov lardan alınan backlinkler altın değerindeydi ancak artık bu durum oldukça değişti. Yani eğer Google, .edu den gelen bir link ile sizin siteniz arasında bir bağlantı kuramazsa sizi cezalandırabilir. Geçen sene hizmet verdiğimiz bir müşterimizin başına geleni sizinle paylaşmak istiyorum:

Müşterimiz nakliye konusunda hizmet vermekte ve gayet güzel bir websitesi var. Ancak bir türlü Google’da üst sıralarda çıkamıyor. Neyse, en son çare olarak da, bir backlink hizmeti satın almaya karar veriyor. Sonuç kabus, website 4.-5. sayfalardan, 9.-10. sayfalara geriliyor. Nedeni araştırmaya başladığımızda farkettik ki, Makedonyadaki bir üniversiteden tutun adını bile duymadığım bir devletin .gov adresinden sürüyle backlink satın alınmış. Hepsi temizledikten bir süre sonra site ancak kendine geldi 🙂

Doğallık

Backlink çalışmaları genellikle çok plansız yapılmaktadır. Yani ilgili paketi satın aldıktan hemen sonra sitenize onlarca backlink geldiğini farkedeceksiniz. Aman dikkat!

Kendinizi Google’ın yerine koyun ve bu süreci bir düşünün. Bir websiteniz var ve diyelim bu siteye toplamda 4 tane backlink geliyor. Siz backlink paketleri satın aldıktan sonraki gün ise bu sayı 104 oluyor?!? Tabi ki imkansız değil, yani verdiğiniz hizmeti çok önemli bir gazete haber yapmıştır veya çok ciddi reklam vermişsinizdir ve tüm Türkiye sizi bir anda tanımıştır. Çok düşük bir ihtimal de olsa bu durum mümkün. Peki sizin siteniz gerçekten böyle mi? Değilse yine canınız baya yanabilir.

Dolandırıcılık

Herkesten SEO’yu bilmesi beklenemez. Zaten herkes bilse, SEO danışmanı diye bir kavram ortaya çıkmazdı. Hal böyleyken website sahiplerini de kandıran çok olabiliyor.

Piyasanın en tehlikeli backlinkeri görünmez yani “display:none” linklerdir. Backlink paketleri satan dolandırıcıların nasıl çalıştıklarını anlatayım.

Bu bahsettiğim kişilerde muhtemelen 100-200 tane blog veya portal tarzı siteler bulunur ve bu blog/portalların içeriklerinden tonlarca link çıkmak yerine, bu linkleri websitelerin görünmeyen yerlerinden çıkarlar. Yani size A sitesinin bir sayfasından bir link gelir ama siz siteye girdiğinizde bu linki göremezsiniz. Yani görürsünüz de sayfanın kaynağını görüntülemeniz gerekir. Yine kendinizi Google’ın yerine koyun: Bir website neden böyle bir şey yapsın ki? Açıkça konuşmak gerekirse Google eskiden bu durumu pek anlayamıyordu dolayısıyla bu teknik işe yarıyordu. Ama artık bu tarz bir siteden link almak, websitenizi Google arama sonuçlarında gerilere atacaktır.

Backlink, SEO açısından çok ciddi bir konu. En azından bir süre daha önemli olmaya devam edecek ancak yukarıda saydığım nedenlerden dolayı size backlink paketleri satın almanızı önermiyorum. Peki ne yapmak lazım?

Doğal Görünümlü, Kaliteli Backlinkler

Peki onu yapma bunu yapma, nasıl gelecek bu kaliteli backlink? Güzel sordum yine 🙂 Aslında cevap oldukça basit…

Yapmanız gerekenleri sıralıyorum:

1 – Öncelikle hangi anahtar kelimelerde Google’da üst sıralara çıkmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Eğer bütçeniz kısıtlı ise tek bir kelime seçebilirsiniz.

2 – Yine bütçenize göre kaç tane websiteden link satın alacağınıza karar verin. Link başı maliyeti 20TL olarak düşünebilirsiniz. Diyelim bütçeniz 200TL, o zaman 10 farklı siteden backlink alabilirsiniz diyebiliriz.

3 – Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeyi Google’da aratın ve karşınıza çıkan ama ticari olmayan siteleri bir yere not edin.

4 – Listenizdeki sitelere tek tek email atın ve tanıtım yazısı/link satışlarının olup olmadığını sorun.

5 – Diyelim 10 tane site ile anlaştınız. Bunların dağılımını aşağıdaki gibi yapmanızı önerebilirim:

  • 10 tane linkin, 5 tanesini ana sayfanıza diğer 5 linki de değerli bir başka sayfanıza göndertin. (ürün veya kategori sayfaları olabilir)
  • 10 linkin, 5 tanesini anchor text diğer 5 tanesini de tanıtım yazısı olarak talep edin.
  • 10 linkin, 6 tanesini anahtar kelimenizin tam eşleme (exact match) hali ile, kalan 4 tanesini de uzun kuyruklu (long tail) kelimelerden alabilirsiniz.
  • Sitenizin büyüklüğüne göre değişmekle beraber, bu 10 linki belirli aralıkla sitenize göndertin. Yani tüm linkler ertesi gün sitenize gelmeye başlamasın. Unutmayın doğal bir görünüm istiyoruz (7 gün veya 15 gün ara ile talep edebilirsiniz)

Önemli: Websitenize gelecek olan linkler kesinlikle NoFollow etiketi almamalı ve özgün yazılardan çıkmalıdır. Ayrıca anlaşma yaparken bu linklerin anlaştığınız siteden kaldırılmaması gerektiğini de belirtmenizi öneririm.

SEO Fiyatları , SEO Paket Fiyatları ve Backlink Paketleri