Negatif SEO Nedir? Negatif SEO’dan Korunmanın Yolları

Google Search Console (eski adı: Web Yöneticisi Araçları) hesabınızı açıyorsunuz ve başınızdan aşağıya kaynar sular dökülüyor. Sebebi ise Google’dan gelen kabus gibi bir mesaj:

Google, bu sitedeki sayfalara işaret eden, doğal olmayan, yapay, yanıltıcı veya aldatıcı bağlantılar düzeni algıladı. Bunlar, PageRank’i gönderen bağlantılar satın almak veya bağlantı planlarına katılmaktan kaynaklanabilir.

Mesajı aldıktan sonra deli gibi internette araştırma yapmaya başlıyorsunuz ve Google’ın resmi sayfasında aşağıdaki açıklamayı görüyorsunuz.

Google gerçek olmayan veya yapay bağlantılara güvenmemektedir. Yine de, bazı bağlantıların sizin denetiminizin dışında olabileceğini bildiğimizden, sitenizin genel sıralamasını etkileyecek bir işlem yapmıyoruz. Bunun yerine, sitenizdeki doğal olmayan bağlantıları hedefleyen bir işlem gerçekleştiriyoruz.

Şimdi de içinize bir rahatlama geldi sanırım. Korkacak bir şey yokmuş 🙂 Peki herşey bu kadar basit olabilir mi? Herkesin korkulu rüyası Penguen algoritması, o zaman pek de önemli değilmiş demek ki:)

Tabii ki çok önemli! Hemen bu mesajın altında yatan ve negatif SEO olarak bilinen konuyu anlatmaya başlıyorum.

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO, birinin websitenizin arama motorlarındaki sıralamasını düşürmek için yaptığı çalışmalara verilen isimdir.

Black Hat SEO tekniği olarak da bilinen negatif SEO, eğer iyi uygulanırsa hedef aldığı siteye çok büyük zararlar verebilir.

Negatif SEO Çalışmaları

Başarılı olma ihtimali oldukça yüksek olan negatif seo çalışmalarının neler olduğuna gelin beraber bakalım…

1. Zararlı Backlinkler: Negatif SEO adı altında yapılan en tehlikeli çalışma, spam backlink çalışmalarıdır. Bu konuyu biraz açmak istiyorum çünkü yazımın başında da belirttiğim gibi konu pek de Google’ın dediği gibi ilerlemiyor.

Websitenize gelen backlinkleri kontrol ettiğiniz zaman, saçma sapan hatta adını bile telafuz edemeyeceğiniz sitelere rastlamanız mümkün. Büyük bir kısmı Rusya ve Ukrayna’dan gelen bu backlinkler, yukarıda Google’ın bahsettiği konuya örnek gösterilebilir.

Yani bu linklerin spam olduğunu zaten tüm dünya biliyor dolayısıyla yüksek ihtimal, bu linkleri silmenizin size herhangi bir yararı olmayacaktır.

Peki hangi backlinkler negatif SEO çalışmasında kullanılıyor? Anlatayım…

Konu backlink olunca, Google’ın tek istediği doğal backlink kazanımı. Yani doğal görünümlü olmayan her backlink, Google filtrelerine takılabiliyor.

Kötü niyetli biri, herkes tarafından bilinen spam siteler yerine kalitesiz ve link çöplüğüne dönmüş değersiz onlarca siteden aynı anda sitenize (değerli sayfalarınıza) backlink göndermeye başlarsa, Google’da backlink satın alındığına dair bir algı yaratabilir. Dolayısıyla da Negatif SEO çalışması başarı ile sonlanmış olur.

2 – İçerik Hırsızlığı

Her websitenin indeklsenme hızı aynı değildir. Yani sizin oluşturduğunuz bir içerik saniyeler içerisinde Google arama sonuçlarında listelenebiliyorken, başka bir sayfanın indekslenmesi günler sürebilir.

Peki bunun negatif SEO ile ne alakası var? Anlatayım…

İndekslenme hızı yavaş olan sitelerden çalınan içeriklerle, kendi sitelerini güncelleyen oldukça fazla kişi var. Yani sitenizde bir içerik paylaşıyorsunuz, henüz Google botları sitenize gelmeden, başka bir site hemen içeriğinizi botla veya manuel olarak çalıp, kendi sitesine koyuyor.

Dolayısıyla binbir emekle oluşturduğunuz içeriğiniz çalıntı muamelesi görebiliyor!

3 – Site Hızı

Oldukça yaygın yapılan bir negatif SEO çalışması da, site açılış hızınızı düşürecek hatta sunucunuzu çökertebilecek atak saldırılar.

Website açılış hızı, hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları için oldukça önemli bir konudur. Websiteniz ne kadar yavaş açılıyorsa, Google’ı da o kadar uğraştırıyorsunuz demektir. Dolayısıyla bir süre sonra Google arama sonuçlarında alt sıralara düşmeniz kaçınılmaz oluyor.

Çok karmaşık veya büyük beceri gerektiren bir iş gibi duran bu negatif seo çalışması, aslında hiçte sanıldığı kadar zor değildir. Hatta 30-40 dolara, 3-4 farklı uygulamadan istediğiniz websiteye bot saldırısı yapabilir, rakibinizi oldukça zor bir duruma sokabilirsiniz. (Kesinlikle yapmayın!)

4 – Backlink Çalma

Site dışı optimizasyon çalışmalarının temelini oluşturan backlink çalışmaları için de negatif SEO çalışması yapabilmek mümkün. Hemen de çok kolay!

Bu çalışma şu şekilde yapılıyor:

 • Rakibiniz, size backlink gönderen websiteye ulaşıyor.
 • Sizin adınıza konuşup, gönderilen backlink’in derhal kaldırılması gerektiğini, aksi taktirde o siteyi ilgili yerlere şikayet edeceğini söylüyor veya;
 • Gönderilen backlink’in kaldırılması karşılığında ücret talep ediyor.

Bu çalışma ile kazandığınız backlinkleri kaybetmeye ve sıralamanızda düşüşler görmeye başlıyorsunuz.

Negatif SEO’dan Korunmanın Yolları

Negatif SEO çalışmalarının büyük bir kısmından korunabilmeniz mümkün. Yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse,

 1. Size gelen backlinkleri düzenli kontrol etmeniz,
 2. Zararlı backlinkleri Google bağlantıları reddetme aracı ile engellemeniz,
 3. İçeriklerinizi yayınladıktan sonra URL bildirme aracı ile Google’ı bilgilendirmeniz,
 4. İçeriğinizi çaldığını düşündüğünüz websiteye email atıp, durumun ciddiyetini karşı tarafa iletmeniz,
 5. Arama motorları dışında websitenize gelen botları engellemeniz,
 6. Kaybettiğiniz backlinkler için ilgili websiteler ile görüşüp sebebini öğrenmeniz gerekir.

 

Haydi Kolay Gelsin!

4 YORUMLAR

 1. çok faydalı bir yazı oldu benim için ama bir sorum olacak siteye gelecek backlinkleri düzenli olarak nasıl kontrol edebilirim??

  • teşekkürler, web yöneticisi araçları, moz, ahrefs veya spyglass gibi araçlardan kontrol edebilirsiniz. İsterseniz doğal backlink ile ilgili yazdığım yazıda da gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

 2. merhabalar öncelikle yazınızı okudum , çok faydalı oldu bana spam score u sitemin 5 iken bunun nedenini arastırıyordum.Şimdi bir backlink checker servisini kullanarak siteme inanılmaz alakasız linkler buldum bunları izah etmiş olduğunuz gibi bildirdim.Eğer bu doğru bir hamleyse etkisini ne zaman görebilirim tahmini olarak tekrar teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here