W3 Total Cache Ayarları 2020 [Güncellendi]

W3 Total Cache Nedir?

W3 Total Cache,  1 milyondan fazla WordPress web site sahibi tarafından kurulmuş, web sitenizin hızını arttıran ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Aktif olarak güncellenen bu eklenti web site performansını arttıran en iyi WordPress eklentisi olarak kabul ediliyor.

Eklentiyi bu adresten indirebilirsiniz.

Harika bir WordPress eklentisi olan W3 Total Cache, websitenizin hızını önemli ölçüde arttırabilmektedir. Peki bu eklentiyi kurmak isteyen WordPress kullanıcıları, kurulum aşamasında hangi konulara dikkat etmelidirler?

Genelde WordPress eklentileri çok basit kurulumlardan sonra hemen kullanıma başlayabileceğiniz eklentilerdir ancak W3 Total Cache ayarları biraz daha karmaşık gibi, dolayısıyla bugünkü yazımızda bu eklentinin kurulumunu detaylı bir biçimde anlatmak istiyorum.

Website Açılış Hızı

W3 Total Cache ayarları hakkında bilgi vermeye başlamadan önce website açılış hızının SEO açısından neden çok önemli olduğunu anlamaya çalışalım.

Google, son algoritmalarında, site içi optimizasyon konusunun önemli bir kısmı olan website açılış hızına verdiği önemi arttırmaya başladı. İnternet kullanıcılarının çok daha kaliteli hizmet alabilmeleri için, websitelere çok hızlı erişebilmeleri lazım ancak ne yazık ki her website bu konuya gerekli önemi vermiyor. Google’da site açılış hızını arttıran websiteleri ödüllendirmeyi, algoritmalarının arasına ekledi. Tabi ki ödül, başarılı websiteleri arama sonuçlarında üst sıralara taşımak!

Website açılış hızınızı optimize edebilmek için yapabileceğiniz en büyük iyileştirme, CDN (content delivery network) yani içeriğinizin bir bölümünü farklı lokasyon bazlı sunuculardan alarak, sayfa açılış hızınızı arttırmak olmalıdır. Ancak bu servis biraz maliyetli olabileceği için hızlı bir çözüm olarak karşımıza cache yöntemi çıkıyor.

WordPress kullanıcıları birçok konuda olduğu gibi bu konuda da çok şanslılar. Ücretsiz indirebilecekleri W3 Total Cache eklentisi ile website açılış hızını herhangi bir ücret ödemeden arttırabilmektedirler. Peki W3 Total Cache ayarları nasıl yapılmalıdır?

Önemli! Bu çalışmayı yapmadan önce GTmetrix üzerinden sitenizin hızını kontrol edin, sonra çalışmadan sonra tekrar kontrol edin.

W3 Total Cache Ayarları 2020

W3 Total Cache eklentisini websitenize kurduktan sonra adım adım hangi menülerden ayarlarınızı yapabileceğinizi anlatayım.

General: Enable seçin. (Enable seçtikten sonra sitenizi bir kontrol edin eğer bir problem yoksa alttaki değişiklikleri yapmaya devam edebiliriz)

Page Cache: Enable (Disk: Enhanced seçeneği paylaşımlı sunucu için ideal. OPcode dedicated sunucu için, Memcached ise bulut sunucular için tercih edilebilir)

Minify: Enable (Eğer cloudfare kullanıyorsanız bunu işaretlemeyin, cloudfare zaten yapıyor)

Database Cache: Enable (Eğer CDN kullanıyorsanız bu seçeneği işaretlemeyin)

Object Cache: Bunu işaretlemeyin, web siteyi genelde yavaşlatıyor.

Browser Cache: Enable

CDN: Enable (CDN Type: General Mirror) FSD CDN de baya başarılı bir özellik ama ücretli sürümünde var.

Reverse Proxy: Eğer sunucu firmanız Varnish özelliğini destekliyorsa bunu Enable yapın ve sunucunuzun IP adresini bu alana girin.

User Experience: Eğer temanızın Lazy Loading özelliği varsa onu aktif edin ve bunu enable olarak işaretlemeyin. Eğer yoksa enable yapabilirsiniz, SEO için oldukça önemli.

Statistics kısmına dokunmayın.

Monitoring kısmına dokunmayın.

Fragment Cache: Disk seçin

Licence kısmına dokunmayın

Miscellaneous: Optimize disk enhanced page and minify disk caching for NFS kısmını işaretleyin.

İşte tüm ayarlar bu kadar! Eğer belirtmediğim bir başlık ile karşı karşıya gelirseniz, bu özelliği aynı şekilde değiştirmeden bırakabilirsiniz. Ayarlarınızı yaptıktan sonra website açılış hızınızı tekrar kontrol etmenizi öneriyorum. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, websitenizin açılış hızı eskiye oranla önemli oranda artacaktır.

Bir Makale Daha?

Web Sitem Çok Yavaş Açılıyor – WordPress Sitem Çok Yavaş Açılıyor Sorununa Çözüm!