wordpress4-2-guncellendi

WordPress 4.2 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

WordPress 4.2, birkaç gün önce yayına girdi. 2015 yılının ilk önemli WordPress güncellemesi olan WordPress 4.2, birçok düzeltme ve yenilik ile WordPress sevenlerin yüzünü güldürmeyi başardı diyebiliriz bence.

WordPress 4.2 sürümü için mutlaka güncellemeyi kendiniz manuel olarak yapmalısınız. WordPress yönetim paneline girdikten sonra aşağıdaki gibi bir uyarı, ekranın en üst kısmında yer alacaktır ve tek yapmanız gereken “Lütfen güncelleyin.” linkini tıklamak.

wordpress-yeni-surum-4-2

Çok Önemli: Güncellemeyi yapmadan önce mutlaka sitenizin yedeklemesini almalısınız. Olası bir problem yaşandığı taktirde yedeklemenizi tekrar kurmanız gerekebilir!!!

WordPress 4.2 Güncellemesi

WordPress 4.2 güncellemesi ile gelen yenilikleri hep beraber inceleyelim…

Press This Özelliği

wordpress-press-this

Press This özelliği ile artık çok daha hızlı bir şekilde içeriklerinizi paylaşabileceksiniz. Yapmanız gereken “Araçlar” menüsünün altında yer alan “Uygun durumdaki araçlar” sekmesinden “Press This” yazan ikonu sürükleyerek masaüstü sık kullanılanlar menüsüne eklemek. Mobilde ise masaüstünüze bu ikonu yerleştirebiliyorsunuz.

Press This ile videolarınızı, görsellerinizi veya hazırladığınız makaleleri hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay bir şekilde websitenizde paylaşabilirsiniz.

Genişletilmiş Karakter Kümesi Desteği – Emojiler

emojivedilpaketi
WordPress artık emojileri destekliyor hem de akıllı telefonlar dahil! Emojilere ek olarak, WordPress 4.2 birçok yeni karakter kümesini de destekliyor, Çince, Japonca, Korece karakterler, müzik ve matematik sembolleri ve hiyeroglifler…

Çince karakterlerin artık WordPress’te kullanılabilecek olması bence devrim niteliğinde bir gelişmedir.

Eklenti Güncellemeleri

wordpress-4-2-eklenti-guncellemeleri

Yeni bir eklenti güncellemesi geldiğinde, eklentiler sekmesinde bir uyarı görürsünüz ve güncelleme sayfasına geçerek, gerekli eklenti güncellemelerini gerçekleştirirsiniz. Eklentinin türüne göre bu işlem bazen düşündüğünüzden de uzun sürebilir.

Bu süreç, WordPress 4.2 güncellemesi ile oldukça hızlandı. Artık eskiye oranla çok daha kısa bir süre içerisinde tüm eklentilerinizi güncelleyebilmeniz mümkün.

Daha Fazla Gömme İmkanı

Eskiden YouTube video, tweet ve diğer birçok servise ait linkleri WordPress’e yapıştırabiliyorduk ve eklediğimiz içerik otomatik olarak içeriğe gömülebiliyordu.

Yeni WordPress güncellemesi ile beraber artık Tumblr ve Kickstarter’dan linkleri de WordPress’e gömebiliyoruz. Bu özellikte birçok blog severi mutlu edeceğe benziyor.

Temalar Arası Geçiş

wordpress-4-2-temalar-arasi-gecis

WordPress 4.2 ile gelen bir diğer harika özellik de temalar arası geçiş özelliğinin geliştirilmiş olmasıdır. Artık Görünüm menüsünün altında yer alan Özelleştir sekmesinden diğer temalara geçiş yapmadan ön izleme özelliği ile değişiklikleri kontrol edebiliyorsunuz. Eskiden beğendiğimiz bir temayı aktive ediyorduk ve sonra tekrar deaktive edip, tema geçişlerini yapıyorduk. Hatta bazen tema değişikliklerini geri aldığımızda websitemizde çok ciddi sıkıntılar yaşanabiliyordu. Artık böyle bir derdimiz kalmadı 🙂

Teknik Değişiklikler:

Yukarıda saydıklarıma ek olarak aşağıdaki teknik değişiklikler de WordPress’i çok daha iyi bir platforma getirebilmek için yapılmış düzeltmelerdir.

utf8mb4

Veritabanı karakter kodlaması artık utf8 yerine utf8mb4, ki bu da yeni 4-bayt karakterler için geniş bir alan kullanıma sunuyor.

JavaScript

wp.a11y.speak() ile artık JavaScript kullanarak ekran okuyucularına sesli bildirim gönderebileceksiniz. Bir mein gönderin ve belirlenmiş ARIA canlı bildirim alanına güncellemeniz gönderilecektir.

Paylaşılan terim ayrıştırma

Birden çok kategoride paylaşılan terimlerden birisi güncellendiğinde artık ayrıştırılacaklar.

Karmaşık sorgu sıralaması

WP_Query, WP_Comment_Query ve WP_User_Query artık isme dayalı meta sorguları olan karmaşık sorguları destekliyor.

Haydi Kolay Gelsin!

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X