Anahtar Kelime Yamyamlığı ve Çözümü

Anahtar kelimenin de yamyamlığı mı olurmuş demeyin, var! 🙂 SEO dünyasında pek fazla konuşulmayan bir konu olan anahtar kelime yamyamlığı, aslında SEO açısından oldukça önemli bir konudur. Peki anahtar kelime yamyamlığı ne demek?

Anahtar Kelime Yamyamlığı

Anahtar kelime yamyamlığı, basit bir anlatımla, anahtar kelimenizin websitenizin birden fazla sayfasında kullanılıp, arama motorlarının kafasını karıştırmak anlamına gelmektedir. Genellikle website sahipleri anahtar kelime kullanımını iyi niyetlerle yapıyor olsalar bile, sonuç hüsranla bitebiliyor.

Anahtar kelimenin birden fazla sayfada kullanılmasını isteyen website sahiplerinin amaçları:

 • Anahtar kelimemiz ne kadar fazla sayfada kullanılırsa, Google ilgili kelime ile websitemizin tamamını o derece ilişkilendirir. yanlış!
 • Tüm sayfalarımızın başlık ve metalarında aynı anahtar kelimeleri kullanırsak, ilgili anahtar kelimede websitemizin sıralaması o kadar artar. yanlış!
 • Satın aldığımız backlinklerde kullanılan anchor textleri tüm sayfalarda kullanabiliriz. yanlış!

Problemi fark edebildiniz mi?

Yukarıda yazdıklarım size pek mantıklı gelmediyse ve neyin yanlış olduğunu anlayamadıysanız, biraz daha detaya girelim…

anahtar-kelime-yamyamligi-nedir

Yukarıdaki görselden de anlayacağınız gibi, Google websitenize geldiği zaman birçok sayfanızı taramaya ve indekslemeye başlar. Diyelim websitenizin Google arama sonuçlarında çıkmasını istediğiniz anahtar kelime “saç çıkaran krem” ve bu kelimede yükselebilmek için tüm sayfanızda bu kelimeye yüklenmişsiniz. Google, websitenizi ziyaret etmeye geldiği ve “saç çıkaran krem” anahtar kelimesini birçok sayfanızda bulduğu zaman, onun kafasını iyice karışabiliyor. Yani “saç çıkaran krem” ile ilgili en alakalı sayfanız hangisi? Sizin bu kelimede çıkmasını istediğiniz optimize edilmiş açılış sayfası ile Google’ın arama sonuçlarında çıkardığı sayfa aynı mı?

Anahtar kelimenizi tüm sayfalarınızda yoğun bir biçimde kullanmanız, Google’ın sayfalarınız arasından kendine en uygun olan sayfayı arama motoru sonuçlarında çıkaracağı anlamına gelir. Dolayısıyla olası kayıplarınız:

 1. Satın aldığınız veya doğal yollar ile edindiğiniz backinkleri aynı anahtar kelime için yaratılmış sayfalarınız arasında böldüğünüz taktirde, kaynaklarınızı ve emeğinizi boşa harcamış olabilirsiniz.
 2. Aynı konu ile ilgili oluşturduğunuz sayfalar içerik kalitenizi de düşürecektir. Websitenizde birçok duplike/yinelenen sayfa ile SEO skorunuzu düşürmek istemezsiniz.
 3. Eğer bir sayfanızın dönüşüm oranı diğer sayfalarınıza oranla çok daha iyiyse ve aynı içerikli sayfalarınız arasıdan Google’a seçme şansı verirseniz, Google sizin faydanıza olmayan bir sayfayı organik sonuçlarda çıkarabilir. Dolayısıyla organik sonuçlardan elde ettiğiniz ciro azalabilir.

Anahtar Kelime Yamyamlığının Çözümü

anahtar-kelime-yamyamligi-cozumu

İlk görsel ile ikinci görsel arasındaki fark, anahtar kelime yapılandırmasıdır. İlk görselde tüm sayfalarda aynı anahtar kelimelerden içerik oluşturulmuş ancak ikinci görselde anahtar kelimeler ile alakalı farklı içerikler kullanılarak, doğru açılış sayfasına link gönderimi yapılmıştır. Dolayısıyla ikinci örnekte, Google sayfalarımıza geldiğinde farklı içerikler görecek ancak aynı anahtar kelimeden doğru açılış sayfası referans verildiği için arama sonuçlarında hangi sayfanın çıkacağı net olacaktır.

Peki hali hazırda anahtar kelime yamyamlığına maruz sayfalarınız varsa ne yapılmalı?

Eğer aynı içerikli sayfalarınız varsa size iki basit önerim olacak:

 1. 301 Yönlendirmeleri: 301 yönlendirmeleri ile taranmasını ve indekslenmesini istemediğiniz sayfalarınızı asıl sayfanıza kalıcı olarak yönlendirebilirsiniz. Yani duplike içerikli sayfalarınıza tıklayan bir kullanıcı otomatik olarak doğru sayfaya yönelecektir. Eğer WordPress kullanıyorsanız, redirection eklentisi ile saniyeler içerisinde gerekli yönlendirmeleri yapabilirsiniz.
 2. Canonical Etiketi: Canonical etiketi, Google tarafından taranmak üzere gelinen sayfa için aynı sayfanın kopyasının olduğunu iletme yöntemidir. Yani Google’a diyorsunuz ki, sen geldin hoş geldin ama aslında bu sayfanın orjinali “şu sayfa”. Canonical etiketinin, 301 kalıcı yönlendirmesinden farkı, kullanıcılar her iki sayfayada erişebiliyorlar ama Google ilk sayfayı kale almıyor.

Enerjimizi ve kaynaklarımızı doğru stratejiler ile planlayabilirsek, istediğimiz açılış sayfasını Google arama sonuçlarında çok daha üst sıralarda çıkartabiliriz.

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

9 YORUMLAR

 1. Güzel makale Emeğinize sağlık. GoogLe bazen, özgün olmayan içeriklere de bayılıyor. Alakasız, saçma sapan anahtar kelime ve tag kullanımı olan, kalitesiz içerikli birçok web sitesinin üst sıralarda olduğunu görmek üzüntü verici.

  • Merhaba, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Benim sorum şu şekilde olacak. Kopya içerik için no index mi yoksa canonical mı kullanılmalı? Türkçe hiç bir makalede bu konuya değinilmemiş. Aralarındaki farklar tam olarak nelerdir?

   • Canonical da link juice aktarımı olur yani diğer sayfaya bir değer aktarımı olur. Noindex kullanırsanız böyle bir şey söz konusu olmayacaktır. Hangi konuda bu tarz bir çalışma yapacağınıza göre sorunuzun cevabı değişecektir.

 2. Bu yöntem çok etkili. Her gün onlarca makale okuyarak bu işe zamanında çok kafa yoran bir kardeşiniz olarak ben de sitemde bu yöntemi kullanarak. Aktüel ürünler kelimesinde ilk sayfada çıkmayı başardım.

 3. Ben çalıştığım firmada yamyamlık diye adlandırılan şeyi kullanıyorum. Ürünler misal Atatürk portreleri, 10 15 adet kelime araştırıp buluyorum. hepsine aynı etiketi atıyorum. web sayfası alex 18 milyondan 1 milyona indi.Aramamotorlarında 2 3 kelime var iken kelime sayısı 170e çıktı bunların 30 40 adeti genel ortalama sayfa sıralandırılması 1. sayfa gözüküyor.

  Yani yazdıgınız makalele karşıyım bu konuda. Tabi ki ilerde ne gösterecek bilinmez 🙂

  Size bir sorum olacaktı. bloggerda Canonical Etiketini nasıl kullanabilirim? Normalde internetten araştırsam bulurum kesin ama bu blogda okumayı seviyorum gerçekten emek vererek yazıyorsunuz makaleleri..

  • valla detaylı incelemek lazım, neden o sayfalar üst sıralara çıktı, rekabet ne durumda, siteniz Google’ın gözünde ne durumda vs…Sitenizi bilmeden burdan ahkam kesmek doğru olmaz. Bu çalışmanın işe yaradığına inanıyorsanız tabi ki devam edin…Ama birçok müşterimde bu çalışmayı değiştirerek harika sonuçlara da ulaştık..
   Bildiğim kadarıyla canonical etiket blogger’da otomatik atanıyor. şöyle bir kod olması lazım kod kısmında. Yoksa den önce bunu ekleyebilirsin. Kod konusunda çok fazla bilgi vermek de istemiyorum açıkçası çünkü asıl uzmanlık alanım değil. Kolay gelsin

 4. Avatar evden eve nakliyat

  Gerçekten çok güzel bir paylaşım deniycm ve inşAllah olumlu sonuçlar alıcağımı umuyorum..

 5. Aylardır aradığım ana anahtar kelimede çift index sorunu sonrasında Canonical yönlendirmesi yapılması gerektiğini sayenizde tespit ettim.. UMARIM BAŞARILI olurum teşekkürler.

 6. Avatar Erol Ayyıldız

  Değerli bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Varlığınız değerlidir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here