WordPress’te Yorum Yazanların E-Mailleri Nasıl Toplanır?

Pazarlama faaliyetlerinin en önemli alanlarından bir tanesi lead kampanyalarıdır. Lead kampanyaları, basit bir anlatımla: Websiteniz ile alakalı olan bir kitlenin iletişim bilgilerini alabilmek için planladığınız çalışmalardır.

Lead kampanyaları ne işimize yarar?

Websitemizi daha önce ziyaret etmiş hatta bununla kalmayıp sayfalarımıza yorum yapan kullanıcılar, bizim için altın değerindedir. Dolayısıyla içeriklerimizi bu kişiler ile buluşturabilirsek, website trafiğimiz ve satışlarımız önemli oranda artacaktır. Bu konuya birazdan detaylıca değineceğim.

Lead stratejisi oluşturabilmek için birçok farklı pazarlama metodu uygulabilirsiniz ancak yeterli bütçesi olmayan bir işletmeyseniz sizin için durum biraz sıkıntılı. Peki ne yapmak lazım?

Bugünkü yazımda WordPress alt yapısını kullanan websitelere yorum yapan kullanıcıların tüm email bilgilerini nasıl saniyeler içerisinde topluca alabileceğinizi ve bu bilgileri nasıl kullanabileceğinizi anlatıyor olacağım.

WordPress Export Emails Eklentisi

WordPress’in sunduğu imkanların ne kadar fazla olduğunu defalarca anlattım ancak bugünkü konumuz gerçekten de WordPress’in harika özelliklerinden bir tanesi üzerine. Export Emails eklentisi!

Websitenize daha önce yorum yapanların email adreslerine topluca ulaşabilmek için yapmanız gerekenler:

1. Export Emails eklentisini indiriyoruz ve kuruyoruz.

2. Herhangi başka bir ayar yapmamıza gerek yok.

3. Araçlar menüsünün altından Export Emails sekmesine tıklıyoruz.

4. Karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü çıkacak

export email

5. Yukarıda siyahla karaladığım alanda websitenize bugüne kadar yorum yapmış ve email adresini bırakmış tüm kullanıcıların email adreslerini göreceksiniz.

6. Hepsini seçip sağ klik ile kopyala yapıp tüm listeyi bir excel dosyasına yapıştırın.

7. Gördüğünüz gibi işlem bu kadar basit. Tüm liste artık sizde.

Peki şimdi ne yapmak lazım?

Öncelikle topladığınız tüm email adreslerini kategorilere ayırın derim. İşletme modelinize göre email uzantılarından veya isimlerden bir ayrıma gidebiliyorsanız, bu sizin oldukça işinize yarayabilir. (Not: emaili iş adresine benzeyenler farklı bir segment olabilir mesela)

Mailchimp Kampanyaları

Mailchimp, belirli bir kullanıcı sayısına kadar (ki bu miktar oldukça fazla) ücretsiz kullanabileceğiz bir email servisi. Mailchimp’i nasıl kullanabileceğinizi daha önce anlatmıştım dolayısıyla konunun özetine geçiyorum hemen.

  1. Mailchimp hesabınızı açıyorsunuz.
  2. Biraz önce indirdiğiniz email adreslerinden oluşan bir liste yaratıyorsunuz.
  3. Yeni bir email taslağı oluşturuyorsunuz.
  4. Emailinizi hazırlayıp, bu listeye toplu gönderiyorsunuz.

İşte bu kadar basit! Mailchimp hatta bununla da yetinmiyor ve bizlere gönderdiğimiz emaillerinin açılma oranlarını hatta tıklanma oranlarını bile veriyor. 🙂

Google Analytics hesabınızı incelediğinizde yüksek ihtimalle en iyi verinin organik sonuçlardan geldiğini farkedeceksiniz. Yani diğer kanallardan gelen kullanıcıların oturum süreleri, hemen çıkma oranları veya dönüşümleri organikten daha kötü olacaktır. Ancak doğru kitlelere gönderdiğiniz emaillerden gelen verileri incelediğinizde gözlerinize inanamayacaksınız. 🙂

Tekrar altını çizmek istiyorum ki, sizinle ilgilenmiş bir kitleye ulaşabilmenin değeri paha biçilemez!

Bir Makale Daha?

W3 Total Cache Ayarları 2020 [Güncellendi]

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

2 comments

  1. Mehmet Severli

    peki sadece tek yazıya yorum yapanların maillerini almak istersek örneğil elmanın faydaları isimli yazıya yorum yapanları mailerini çekmek istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir