Google Hakkında Daha Önce Duymadıklarınız – Infographic

Dünyanın uzak ara en iyi arama motoru Google. Bazı ülkelerde arama motoru piyasasının nerdeyse tümünü elinde bulunduran internet devi, bazı ülkelerde ise uzak ara birinci sırada. Firmanın tek dezavantajı, siyasi ve coğrafi nedenlerden ötürü bazı ülkelerde nerdeyse yok denilecek kadar az pazar payına sahip olması. Türkiye’deki pazar payı %98!

Herkesin bildiği genel bilgilerin dışında, bugünkü yazımızda Google’ın pek bilinmeyen taraflarını anlatmak istiyorum.

infografik-google

 

Google’ın İlk Zamanları

– Google, kurulduğu ilk yıllarda saniyede 30-50 sayfa tarayabiliyorken artık saniyede bir milyon kadar sayfayı tarayabiliyor.

– Google, 40GB ile başladığı data serüvenini 100 milyon GB ın üzerine çıkarmış durumda.

– Google’ın orjinal ismi Backrup’tı. (backlink e dayalı tarama ve sıralama sistemi)

– Google’ın kurucularının şirket kurma gibi bir fikirleri yoktu. Ancak bir türlü alıcı bulamadılar, hatta Yahoo tekliflerini değerlendirmedi bile. 2002 yılında 3 milyar dolar teklif ile Google’ın kapısını çalan Yahoo, avucunu yalamak zorunda kaldı. Günümüzde Google’ın değeri 400milyar doların üzerinde…

– Konuşulan birçok rivayete göre Google’ın ismi hatalı domain kaydı ile belirlendi. Bir matematik terimi olan googol yerine Google’ı seçen firma, yoluna bu domain ile devam etti.

– Firmanın mottosu: “Don’t be evil” yani “kötü olma” veya şeytan olma 🙂

– Pagerank algoritmasının patenti hala Stanford Üniversite’sinde.

 

Google Anasayfası

– 1998 yılında Google’ın anasayfasında Yahoo! nun kullandığı ünlem işareti vardı. Google! ayıp ama…:)

– Google’ın meşhur Doodle’ı ilk defa 1998 yılında, Larry ve Sergey bir iş seyahatine gittiklerinde ofis dışı mesajı olarak yayınlandı.

– Yine başka bir rivayete göre, Larry ve Sergey, HTML bilmiyorlardı. Hatta bugün “Google’da ara” olarak gördüğümüz gönder butonu o tarihlerde Google’ın anasayfasında yoktu. Kullanıcılar enter tuşunu kullanmak zorunda kalıyorlardı.

– 2000 yılında ilk defa 1 Nisan şakası olarak yayınlanan ve Google’ın zihin okuyan algoritması MentalPlex adı ile yayınlanan şaka, medyanın ilgisini oldukça çekmeyi başardı.

– 2002 yılında Google, Klingon dilini ara yüzüne ekledi. (Klingon: Kurgusal Uzay Yolu evreninde Klingonlular tarafından konuşulan yapay dil)

 

Google İletişimi ve Uygulamaları

– Google’ın attığı ilk tweet “I’m feeling lucky” yani “Kendimi Şanslı Hissediyorum” oldu. Ancak işin ilginç yanı bu mesaj ikili kod (binary code) olarak yayınlandı…I’M 01100110 01100101 01100101 01101100…

– Oxford sözlüğü 2006 yılında Google kelimesini fiil olarak sözlüğüne dahil etti. Artık Google’lamak demek bir şeyi internette aramak anlamına gelmektedir.

– Google’ın oluşturduğu reCAPTCHA sayesinde artık bilgisayarlar yazıları okuyabilir hale geldi. Hatta bu yazılar eğri, yamuk olsa bile!

– Google’ın sokak görüntülerini sunduğu “The Google Street View”, 44 milyon km fotoğrafı çekilmiş sokaktan oluşmaktadır.

 

The Googleplex

– Google, 200 keçi kiraladı ve Google ana merkezinin etrafındaki otlar ile hem bu hayvanları besledi hem de etrafı temizletti. (Birçok pazarlama uzmanına göre bu aktivite çok ucuz ama harika bir reklam oldu)

– Google ofisinin her yerinde bir köpeğe rastlamanız mümkün. Bu kadar çok köpek varken ne yazık ki etrafta pek kedi olamıyor 🙁

– Google, çalışanlarının beslenmesine çok önem veriyor. Öyle ki yemekhanesinde dünyaca ünlü birçok mutfağa ait değişik yemekler, ofisin her yerinde abur cuburlar ve en pahalı markalarda dondurmalar çalışanları motivasyonunu arttırmaya yardımcı oluyor.

– Google ofislerinde birçok garip mobilya görmeniz mümkün. Android şeklinde koltuklar, lego şeklinde masalar ve uzay gemisi şeklinde tasarlanan mobilyalar… Dekorasyon konusunda bile Google, ne kadar farklı olduğunu ortaya koyuyor.

– Google çalışanlarına Googlers, işe yeni başlayanlara ise Nooglers deniliyor.

 

Kurucular ve Şirketleri

– Google kurucularından Larry Page’in ağabeyi, 2000 yılında e-Groups isimli şirketini Yahoo! ya tam 500 milyon dolara sattı.

– Larry Page ve Sergey Brin, Stanford Üniversitesi’nde tanıştı. Sergey, okula yeni başlayan Larry’i okulu gezdirmek ile görevlendirilmişti.

– Google 2010 yılına kadar haftada ortalama bir şirket satın alması gerçekleştiriyordu.

Youtube satın almasının detayları ise Amerika’nın orta halli bir restaurantı olan Denny’s isimli bir yerde gerçekleşmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here