ab-testi-nedir

A/B Testi : A/B Testi Nedir? A/B Testi ve SEO

A/B Testi Nedir?

A/B testi, bir web sayfasının 2 versiyonunun performans açısından karşılaştırılmasıdır. Yani daha basit bir anlatımla, aynı ziyaretçi kitlesine, aynı zamanda bir web sayfasının 2 değişik versiyonunu (deney 1 ve deney 2 diyebiliriz) gösteriyoruz ve en iyi dönüşüm oranını yakalayan versiyon kazanıyor!

A/B Testi Nedir

Hangisi daha güzel? Kırmızı mı yeşil mi? Geniş olan mı dar olan mı? Görselde insan kullanılsın mı kullanılmasın mı? Butonlarda “hemen al” mı desek “şimdi dene” mi?

Eğer dönüşüm oranını arttırma için web sitenizde yeni bir şeyler demek istiyorsanız, içinizden gelen sese değil konu ile ilgili yapılan pazarlama çalışmalarına güvenin 🙂 İçinizden gelen ses yüksek ihtimalle yalan söylüyordur 🙂

Bugünkü konumuz kulağa çok basit gelen ancak dijital pazarlama çalışmalarının çok önemli bir alanına giren A/B Testi

Tüm web sitelerin bir varolma amacı vardır. Örneğin:

 • E-ticaret siteleri, ziyaretçilerin alışveriş yapmasını isterler
 • SAAS uygulamaları, ziyaretçilerin üye olup programı denemelerini, daha sonra da programı satın almalarını isterler
 • İçerik üreten web siteler, ziyaretçiler daha fazla sayfa gezip daha çok reklam tıklamalarını isterler

Yukarıdaki örneklerde de belirttiğim gibi, web siteler için konu ziyaretçilerin bir adım ilerisidir. Bunun adı ise “dönüşüm”dür. A/B testi ile amaçlanan ise bu dönüşüm oranının arttırılmasıdır.

Neden A/B Testi Yapmalısınız?

Hepimizin bildiği üzere, AdWords veya Facebook maliyetleri eskisi gibi değil. Özellikle AdWords reklam maliyet düşürme çalışmaları işletmelerin canını sıkmaya başladı.

Bir örnekle konuyu detaylandıralım.

Güzel bir banner hazırlattınız ve görüntülü reklam ağı (display) reklamları için bir lead kampanyası oluşturdunuz. (yani amacınız reklamınıza tıklayıp sitenize gelen kullanıcıları üye yapmak) Diyelim, ortalama tıklama başı maliyet 0.25TL çıktı. Reklamınız 100,000 kişiye gösterilirse ve ortalama 2000 tıklama alırsa, Google’a ödeyeceğiniz günlük tutar 500TL olacaktır.

Peki 500TL ye karşı kaç üye işletmeniz için uygun olur?

 • Eğer dönüşüm oranı (üye kazanımı) %11 ise = 220 üye (üye başı maliyet 2.27TL)
 • Eğer dönüşüm oranı (üye kazanımı) %23 ise = 460 üye (üye başı maliyet 1.08TL)

Eğer bir A/B testinin sonucu üye başı 1.19TL tasarruf sağlayacaksa, bu testi mutlaka yapmalısınız derim! 🙂

A/B Testi Hangi Alanlara Yapılabilir?

A/B testi nasıl yapılır

Aslında bir sayfa içerisinde hemen hemen her şeyi test edebilirsiniz. Ancak basit bir web sayfa yapısında test edilebilecek unsurlar kabaca:

 1. Başlık
 2. Alt başlık
 3. Paragraf
 4. Müşteri yorumları
 5. Harekete geçirici mesaj (call to action)
 6. Buton tipi ve rengi
 7. Linkler
 8. Görseller
 9. Sosyal medya bilgileri
 10. Ödüller – başarılar

A/B Testi ve SEO

A/B testlerini yapmaya karar verdiğinizde çok dikkatli olmalısınız. Dikkat etmeniz gereken konular:

Doorway sayfalar (köprü sayfalar): Kullanıcılara gösterdiğiniz sayfalar ile arama motoru botlarına gösterdiğiniz sayfalar aynı olmak zorundadır. Yani bu konuda A/B testi yapmamalısınız 🙂 Eğer köprü sayfalar kullanmayı tercih ederseniz, Google sizi çok ciddi cezalandırabilir.

302 Yönlendirmesi: Eğer A/B testi yapmaya karar verirseniz, kullanıcıları test ettiğiniz sayfalara 301 ile değil 302 ile yönlendirmeniz gerekir. 302 yönlendirmesi ile arama motorlarına, kullanıcıları yeni sayfaya geçici olarak yönlendirdiğinizi söylemiş olursunuz. Kararınızı verdikten sonra yeni sayfa için 301 yönlendirmesi kullanabilirsiniz.

Süre: Hedeflediğiniz bilgiyi aldığınız zaman, A/B testini sonlandırmalısınız. Yani bir A/B testi ömür boyu devam etmemelidir. Kararınızı verdikten sonra web sitenizi dizayn edip, onu son haline getirebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

Dijital Pazarlama Kanalları – Size En Uygun Dijital Pazarlama Kanalı Hangisi?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.