Yazılım Aşamasında Dikkat Edilmesi Gereken SEO Konuları

Web sitenizin tasarımı ve yazılımı sonunda bitti. Yazılımcınız SEO dan da anlıyordur herhalde. Hiç olmadı birkaç ay sonra iyi bir SEO ajansı bulup, artık sitenizin organik sonuçlardaki geleceğini bu kişilere teslim edebilirsiniz.

Eğer yukarıda anlattıklarım kulağınıza mantıklı geliyorsa, çok para kaybedeceksiniz demektir!

Neden mi? Anlatayım…

İyi bir yazılımcı ile iyi bir SEO uzmanı arasındaki fark, manavla kasap arasındaki fark kadardır. Yani yazılım ve SEO kesinlikle birbirlerinden ayrılması gereken konulardır. Dolayısıyla sitenizin SEO çalışmalarını yazılımcınıza kesinlikle teslim etmemelisiniz.

Eğer web siteniz ile alakalı yapılması gereken tüm süreç tamamlandıktan sonra SEO çalışmalarına başlarsanız, SEO uzmanınız yazılımcınızın kafasına ekşiyecek ve sürekli düzeltmeler talep edecektir. İşin sonunda da yazılımcınız sizden ekstra ücretler talep etmeye başlayacak, siz de acaba bu değişiklikler gerçekten de gerekli mi diye sorgulamaya başlayacaksanız.

Anlayacağınız üzere, SEO çalışmaları, web site tasarım aşamasında başlamalı ayrıca yazılımcı ile koordineli bir şekilde ilerletilmelidir.

Peki yazılımcıya iletilmesi gereken SEO konuları nelerdir?

 

Proje Aşamasında Yazılımcıya İletilmesi Gereken SEO Konuları

URL Yapısı

URL yapısı, SEO için oldukça önemlidir dolayısıyla yazılıma başlamadan önce mutlaka yazılımcınızı bu konuda doğru bilgilendirmelisiniz.

SEO açısından uyumlu URL’ler temiz ve herkesin anlayabileceği şekilde oluşturulmalıdır.

Doğru örnek: 

orneksite.com/kisisel-gelisim-semineri

Hatalı örnek:

orneksite.com/p=22?blabla

Öte yandan,

Yinelenen içerik problemine takılmamak için de her sayfayı tek bir URLnin açtığından emin olmalısınız.

Örnek:

orneksite.com

Hatalı örnekler:

orneksite.com/index.php, www.orneksite.com, orneksite.com/home

 

301/302 Yönlendirme Alanı

301 yönlendirmeleri SEO çalışmalarınızda mutlaka kullanmanız gerekecek çalışmalar arasında olacaktır.

Web sitelerin kurulum aşamalarında düzenlenen sayfalar zaman içerisinde birçok kez değişikliğe uğrar. Vereceğiniz hizmet değişebilir veya geçici süre ile ertelenebilir. Eğer böyle durumlarda yeni sayfanızı oluşturup, eski sayfalarınızı dikkate almazsanız önemli oranda organik trafik kaybı yaşayabilirsiniz.

Sürekli yazılımcınızın kapısını çalmaktansa, başlangıçta sitenizin yönetim paneline 301/302 yönlendirme alanı ekletirseniz, kalıcı değişiklikler için 301, geçici değişiklikler için 302 yönlendirmelerini kullanabilirsiniz.

 

İçerik Alanları

Web sitenin tasarımı aşamasında içerik alanları oluşturmanız, site içi optimizasyon çalışmalarınız için mutlaka gerekecektir.

Özellikle eticaret sitelerinin en büyük eksiklerinden bir tanesi, içerik konusuna olması gerektiği kadar önem vermemeleridir. Her sayfada benzer görsellerin, fiyatların ve standart bilgilerin yer alması tüm sayfaların birbirine benzemesine neden olacak ve sayfa otorite değerlerinin düşmesine neden olacaktır.

İçerik alanlarını zekice seçmeli, kullanıcıların bu içerikten yararlanmasını da sağlamalısınız. Yani sadece SEO için yazılan içerikler pek de faydalı olmayacaktır.

 

Başlık / Meta Açıklama Alanı

Eğer çok fazla sayfadan oluşan bir websiteniz yoksa, başlık ve meta başlıklarını özgün olarak oluşturmakta fayda var. Dolayısıyla yönetim panelinde de böyle bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Bu kısım çok basit oluşturulabilir. Gereken başlıklar:

 

 • Sayfa URL:
 • Başlık:
 • Meta:

Eğer iyi bir yazılımcınız varsa, başlık açıklaması 55 karakteri, meta açıklaması ise 155 karakteri geçerse sistemin uyarı vermesini isteyebilirsiniz. Böylece kazara Google’da tam çıkmayacak başlık ve meta açıklamalarından kurtulmuş olursunuz.

 

H1 Alanı

Her sayfada mutlaka H etiketleri olmalıdır. H1 etiketi kesin olmalıdır. 🙂

Yine özellikle e-ticaret sitelerinde çoğunlukla rastladığımız eksik H etiketleri konusu, sayfaların Google’da daha da üst sıralarda yer almasını engellemektedir.

Yazılama başlamadan önce yazılımcınıza mutlaka detaylıca hangi alanlarda H etiketlerinin kullanılması gerektiğini anlatmalısınız.

 

Canonical Etiketi

Canonical etiketi yardımı ile, arama motorlarına ilgili sayfanın aynısının başka bir yerde de olduğunu söyleyebiliyoruz . Peki bu ne işimize yarayacak?

Canonical etiketin kullanım alanlarını sıralamak istesek liste uzar gider ayrıca canonical konusu ile ilgili daha önce detaylı bir makale hazırladığımız için konuyu ufak bir örnekle açıklayacağım.

Özellikle eticaret sitelerinde aynı tarz ürünleri belirli sebeplerden ötürü (farklı satıcı, farklı beden, farklı renk vs…) birçok sayfada yayınlayabiliyoruz. Bu da çok ciddi bir problem olan, yinelenen içerik problemi oluşturuyor.

Eğer yazılımcınız, 301/302 yönlendirme alanının hemen altına bir canonical bölümü açarsa bu geliştirme ilerde çok işinize yarayacaktır.

 

Görsel Alt Etiketi

Görsellerinizi web sitenize eklerken onlara mutlaka alt etiketi eklemelisiniz, aksi taktirde Google kullandığınız görseli tam olarak anlayamayabilir.

Yazılımcınızdan görsel eklediğiniz alana görsel alt etiketi kutucuğu eklemesini isterseniz, bu alanı kendiniz rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer görselleriniz orjinal ise yani sizin tarafınızdan hazırlanıyorsa mutlaka ama mutlaka alt etiketi konusunu ihmal etmeyin, bu sayede Google’dan önemli bir organik trafik elde edebilirsiniz.

 

Yukarıda saydıklarıma ek olarak yazılımcıya iletilmesi gereken [highlight color=”orange”]diğer SEO konuları[/highlight]:

 • Google AdWords yeniden pazarlama kodlarının eklenmesi
 • Goolge AdWords dönüşüm kodlarının eklenmesi
 • Facebook yeniden pazarlama kodlarının eklenmesi
 • Facebook dönüşüm kodlarının eklenmesi
 • Yapılandırılmış verilerin entegrasyonunun sağlanması
 • Inline CSS ve Javascript kullanılmaması
 • Https kullanılması
 • Sunucunun Türkiye’de olması
 • Cache kullanılması

 

Haydi Kolay Gelsin!

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here