E-ticaret Ödeme Süreci Nasıl Kolaylaştırılır?

Müşterilerinizin ödeme süreçlerini kolay hale getirirseniz, dönüşüm oranlarınızın ve satışlarınızın arttığını görmeye başlarsınız. Denklem bu kadar basit aslında!

Siparişin tamamlandığı sayfa çok kritiktir. Bu adım, müşterilerinizin alışveriş esnasındaki son adımıdır. Bu alanda kredi kartı bilgilerinden, kişisel bilgilere kadar birçok alan doldurulur ve alışveriş sonlandırılır. Burada yeteri kadar güçlü olmazsanız, ürünü almak için yola çıkmış müşterileri kaybedebilirsiniz.

Gelin hep beraber internet satışını arttırmanın yolları sürecinde e-ticaret ödeme nasıl daha kolay hale getirilir, inceleyelim.

1 – Birden Fazla Ödeme Türü

Sadece tek bir ödeme seçeneği sunan web sitelerin olduğunu duysanız şaşırır mıydınız? Hiç şaşırmayın!

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada aktif hizmet veren eticaret sitelerinin sadece %56’sı müşterilere birden fazla ödeme metodu sunuyor. Bu tarz bir çeşitlilik sayesinde, rakiplere karşı önemli bir üstünlük de sağlanmış oluyor.

En yaygın kullanılan ödeme seçenekleri: Kredi kartı ile ödeme, banka havalesi ile ödeme, paypal, kapıda ödeme, hediye çeki ile ödeme, kupon ödemesi.

2 – Hesap Oluşturmadan Ödeme Opsiyonu

üye olmadan ödeme opsiyonu

Oldum olası ilk defa alışveriş yapacağım sitelerde hesap oluşturmaktan nefret etmişimdir. Altıüstü ufak bir ürün alacağım, benden neden tonla bilgi istiyorlar ki?

Siz de benimle aynı fikirdeyseniz, bence çok haklısınız 🙂

Eticaret sitenize ilk defa gelen kullanıcılarına üyelik konusunu diretmeniz dönüşüm oranlarınızı altüst edecektir. Neden mi? İşte size olası sebepler!

  • Müşteriniz, email hesabının şifresini unutmuş olabilir dolayısıyla bu kişi onay mailinize hiçbir zaman ulaşamaz.
  • Müşterinizin acelesi vardır ve form doldurmak ona saatlerce sürecek bir iş gibi gelebilir
  • Müşteriniz bilgilerini sizinle paylaşmak istemeyebilir
  • Müşterinizin formu doldurduğu sırada önemli bir işi çıkabilir.

İşin özeti, hızın önemidir. Yani müşterinize bir ürünü pazarlamayı başarmış olabilirsiniz ancak eğer ödeme sürecinde bu kişi daraltırsanız, işiniz oldukça zor olacaktır.

3 – Ödeme Sayfasının Dizaynı

Ödeme sayfası diğer sayfalardan çok farklı bir anlam taşır. Müşteriniz bu sayfada elini cebine atacaktır! 🙂

Alışveriş sepeti terk etme oranları %70 oranındadır desem? Yani her 100 kişiden 70’i sepetine ürün koyduğu halde alışverişini tamamlamadan siteden ayrılıyor! Durum bu kadar önemli işte!

Alışveriş sepetini terk etme sebeplerini sıralasak liste uzun uzadıya gider ancak ödeme sayfasının dizaynı bu listede çok önemli bir yere sahiptir.

Ödeme sayfasının dizaynı konusunda dikkat etmeniz gereken 2 önemli unsur vardır:

  1. Sayfanın samimi görünmesi
  2. Sayfanın ana yapısının diğer sayfalardan farklı olmaması

Ödeme sayfasının samimi görünmesi, mağazadaki bir satış temsilcisinin güler yüzlü olması gibidir. Zaten ürün almaya karar vermiş bir müşteriyi, samimi bir ödeme sayfası yapısı ile karşılarsanız, o kişiye verdiği kararı sorgulatmamış olursunuz.

Ayrıca ödeme sayfasının yazı tipini, renklerini diğer sayfalarınız ile aynı tutmalısınız. Müşteriniz ödeme yapmak için geldiği sayfayı yadırgamamalıdır.

4 – Yönledirme

Mecbur kalmadıkça müşterilerinizi ödeme yapmaları için farklı sitelere göndermeyin.

Satış ortaklığı (affiliate pazarlama) alanında hizmet veren web sitelerin yaşadığı sıkıntıların başında ödeme sayfasının tedarikçinin sayfası olması gelmektedir. Yani müşteriler affiliate yapan siteden ürünü sepete atıyorlar ancak ödeme için satış ortaklığının yapıldığı siteye yönleniyorlar.

Sırf bu sebepten ötürü birçok müşteri kandırıldığını hissedip, siteyi hemen kapatıyor. Peki çözüm nedir?

Eğer çok büyük bir affiliate yapınız yoksa ne yazık ki bu durum sizin için kaçınılmaz olacaktır. Ancak belirli bir satış hacmine ulaştıktan sonra kendi ara yüzünüzden satış yapmaya başlayabilir, satış ortaklığınızı bu şekilde ilerletebilirsiniz.

5 – Uyarılar

eksik alan uyarısı

Eğer ödeme sayfasında çok fazla hata yapılıyorsa, bu sorun müşterilerinizden değil sizden kaynaklanıyordur. Müşterilerinizi çok iyi bir şekilde yönlendirmelisiniz, onların zekaları ile alay etmemelisiniz 🙁

Özellikle beni çok deli eden bir konu üzerinde durmak istiyorum.

Karşınıza bir form çıkıyor. Hayatınız bir şeyleri doldurmak üzerine geçmiş zaten dolayısıyla formu görür görmez bir irkiliyorsunuz. Neyse diyip doldurmaya başladığınızda gereksiz onlarca soru karşınıza çıkıyor, onları da bir şekilde dolduruyorsunuz ve gönder butonuna basıyorsunuz. Sayfa yenileniyor ama aynı sayfadasınız! Kesin bir şeyler yanlış, çünkü ödeme yapıldı diye bir mesaj karşınıza çıkmadı?? Yoksa çıktı mı??

Neyse email adresinizi kontrol ediyorsunuz, orda da gelen giden yok. Sonra birden jeton düşüyor! Acaba bazı bilgileri yanlış mı girdiniz? Peki niye karşınıza bir uyarı çıkmadı? Sayfayı incelediğinizde fark ediyorsunuz ki, ufak bir kutucuğu gözden kaçırmışsınız.

Şaka bir yana, buna benzer hatalar birçok sitede kullanıcıların karşısına çıkabiliyor. Müşterilerileriniz hatalı girdiği bilgileri onlara net ve görünür bir şekilde iletmelisiniz. Hatta mümkünse hatasını nasıl düzeltebileceklerine dair onlara örnek vermelisiniz.

6 – Gereksiz Bilgi Talebi

İşinize yaramayacak bilgileri sadece bir yerlerde bulunsun diye müşterilerinizden isteyemezsiniz. Yani istersiniz de sonuçlara da katlanmak zorunda kalırsınız.

Örnek: Posta kodu. Ya insanlardan posta kodu almak zorunda mısınız? Burası Amerika mı?

Zaten müşterilerinizden semt, mahalle, sokak, apartman bilgisi aldınız bence onları daha da zorlamayın. Zaten yüksek ihtimalle girilen posta kodlarının çok büyük bölümü 34000 gibi plaka kodu ve “000” dan ibarettir. 🙂

Hangi  kişisel bilginin sizin için hayati olduğunu düşünün, nasıl olsa pazarlama çalışmalarında kullanırım diyip insanları sinirlendirmeyin 🙂

Bonus Öneriler

1 – Güvenlik İbareleri

Ödeme sayfalarında mutlaka güvenlik ile ilgili ifadelere bir yerlerde yer verin. Yani müşteriniz ödeme sayfasına geldikten sonra güvenirliliğiniz ile ilgili kafalarda en ufak bir soru işareti kalmasın.

2 – Reklamlar

Ödeme sayfanızda kesinlikle reklam olmamalı. Müşterilerinizin ilgisini dağıtmamalı, onları farklı ürünlere yöneltmemelisiniz.

3 – Harekete Geçirici Mesajlar

Ödeme sayfanızda kullanacağınız harekete geçirici mesajlar (call to action) oldukça net ve anlaşılır olmalıdır. Hemen sipariş ver, ödeme yap, kupon kodu gir gibi…

Gördüğünüz gibi müşterilere sadece ürünlerinizi pazarlamanız yeterli değil. Önemli olan onlardan para alabilmek 🙂 Ödeme sayfasını doğru oluşturduğunuz taktirde cironuzun çok hızlı yükseldiğini fark edeceksiniz. Benden söylemesi 🙂

Bir Makale Daha?

Hepsiburada Mağaza Açma İçin Bilmeniz Gerekenler