404 Hataları SEO Skorunuza Zarar Veriyor Mu?

404 sayfa hataları, websitelerin olmazsa olmazıdır herhalde. Hatta bir website ne kadar büyükse o kadar fazla 404 hata sayfası olur. Peki 404 hataları SEO skorumuzu nasıl etkiliyor?

404 Sayfaları

404 sayfaları, bir kullanıcının websitenizde olmayan bir sayfaya ulaşmaya çalıştığında görüntülenen sayfalardır. Yani başka bir deyişle hata sayfalarıdır.

Diyelim müşteriniz daha önce kullandığınız ancak daha sonra değiştirdiğiniz, websitenize ait bir URL buldu ve tıkladı veya sayfanızın adresini hatalı yazdı, böyle durumlarda kullanıcının karşısına çıkacak sayfa, önceden hazırlamış olduğunuz 404 sayfası olacaktır.

404 sayfalarına en çok e-ticaret sitelerinde rastlarız. Hatta yanlış tasarlanan 404 sayfaları e-ticaret sitelerine çok önemli kayıplar vermektedir ki bu konuya birazdan değineceğim.

404 Sayfaları ve SEO

404 sayfalarının SEO üzerindeki etkileri sanılandan çok daha fazla. Olası senaryoları sıralamak gerekirse:

Topluca değiştirilen URL’ler: SEO ajanslarının en yaygın yaptığı hatalardan biri: URL değişikliklerinden sonra ilgili websitelerinin, IT/yazılımcı ekiplerine 301 yönlendirmeleri ile ilgili yeterli bilgi vermemeleri. Bu konuyu bir örnekle anlatmak istiyorum.

Bir websitenin SEO çalışmasını aldıktan sonra ilgili websitenin URL yapısını incelemek gerekir ve tüm URL’lerin SEO uyumlu olacak şekilde değiştirilmesi gerekebilir. Yani şöyle düşünün; tüm ürün, kategori ve marka sayfalarının URL’leri değişecek. Peki Google’ın indekslemiş olduğu eski sayfalar, değişiklikten sonra ne olacak?

Eğer bir sayfanın URL’i değiştirildikten sonra 301 ile gerekli yönlendirme yapılmazsa, Google’da sayfanızı tıklayan bir kullanıcı 404 hatası alır ve sayfanızı hemen terk eder. Dolayısıyla sitenizin oturum süresi, hemen çıkma oranı artacağı gibi SEO skorunuz da düşecektir.

Backlinkler:

Websitenize gelen bazı backlinkler altın değerinde olabiliyor. Ancak unutmamamız gereken şey, gelen tüm backlinklerin anasayfamıza gelmiyor olmasıdır.

Bu konuyu da basit bir örnekle anlatmakta fayda var sanırım…

Diyelim websitenize gelen backlinklerin %60’ı anasayfanıza kalan %40′ ise diğer sayfalara geliyor olsun. örnek: 60 tane backlink anasayfaya, 40 tane backlink kategori sayfalarına. Eğer websitenizdeki URL’leri değiştirdikten sonra 301 yönlendirmesi ile gerekli sayfalara yönlendirmeler yapmazsanız, kategorilerinize giden bu 40 tane backlinki tıklayan kullanıcılar, 404 sayfaları ile karşılacaklardır. Dolayısıyla kazandığınız veya satın aldığınız backlinkler çöpe gidecektir.

Olası link değişikliklerinde veya sayfa silinmelerinde, backlink aldığınız website ile iletişime geçip, aldığınız backlinki değiştirmesini talep edebilirsiniz.

Hangi Sayfalarınız 404 Hatası Veriyor?

Gelelim hangi sayfalarınız 404 hatası verdiğini öğrenmeye…Aslında çok basit bir konu gibi gözükse de birçok website için hangi sayfaların 404 hatası verdiğini öğrenmek nerdeyse imkansız.

Aşağıdaki yöntemler ile websitenizde hangi sayfaların 404 hatası verdiğini tespit edebilirsiniz…

Web Yöneticisi Araçları: 404 sayfalarınızı tespit etmek için ilk bakmanız gereken yer Web Yöneticisi Araçları olmalıdır. Ancak burda dikkat etmeniz gereken şey: burda yer alan bilgilerin Google tarafından taranmış sayfalar olması. Yani 404 veren sayfanız Google tarafından taranmış olması lazım ki sizin bu bilgiyi ilgili panelde görebilin.

Screaming Frog: Ücretsiz SEO aracı Screaming Frog sayesinde de 404 hatası veren sayfalarınızı tespit edebilirsiniz. Eğer dinamik site haritası kullanıyorsanız, Screaming Frog’a site haritasını yükletip taratmanız yeterli olacaktır. Eğer site haritanız statikse veya site haritanız yoksa (SEO açısından mutlaka site haritası kullanmalısınız), o zaman da sitenizin ana domainini/kategorilerini/sayfalarını bu araç ile taratabilirsiniz.

404 Sayfaları Nasıl Dizayn Edilmelidir?

 

404 sayfalarının dizaynı da çok önemlidir ve belirli stratejiler ile oluşturulmalıdır. 404 sayfanızı oluştururken dikkat etmeniz gerekenler:

– 404 sayfalarınızı otomatik olarak anasayfaya 301 ile yönlendirmemelisiniz. Bu yöntem domain otorite değerinizi azaltacaktır.

– 404 sayfalarınızı alakasız sayfalara yönlendirmeyin. Bunu yapmaktansa, kullanıcılara 404 sayfasını göstermeyi tercih edin derim.

– 404 sayfanızı eğlenceli yapmayı çalışın. Yaratıcı 404 sayfaları hemen çıkış oranlarını azaltmaktadır.

– 404 sayfalarının yapısını websitenizin genel yapısından pek de farklı tutmayın. Yani 404 sayfalarınızın görünümü ile diğer sayfalarınızın görünümü benzer veya aynı olmalıdır.

– 404 sayfanızda mutlaka arama kutusu bulundurun. Yani umduğunu bulamayan bir kullanıcı, karşısına çıkan arama kutusundan tekrar farklı bir arama yapabilmeli.

– 404 sayfası açıldığında mutlaka ama mutlaka anasayfanıza link vermelisiniz.

– 404 sayfanız ile karşılaşan kullanıcılara rastgele kategori veya ürün sayfaları gösterebilir, müşterilerinize farklı opsiyonlar sunabilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

5 YORUMLAR

  1. Merhaba,

    Sitede 404 sayfası var ve buradan link ile kullanıcı isterse ana sayfaya gidebiliyor, fakat Google uyarı gönderiyor 404 sayfalarındaki artış şeklinde. Şu durumda ne yapmak gerekir tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here