Site İçi Linkleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Site içi linkleme, Google robotlarının sitenize gelip diğer yazınızıda indekslemesine olanak tanır. Yazımızda site içi linkleme de nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

WordPress’te Site İçi Linkleme

Yazılarınızın içerisinde kullanacağınız site içi linkleme , sitenizindeki yazıların daha çabuk indekslenmesine, Google’da üst sıralara çıkmanıza ve okurlarınızın websitenizde geçireceği zamanın artmasına yarayacaktır.

İç linklerden farklı olarak dışarıya vereceğiniz dış linklerle de yazılarınızın kalitesi oldukça artacaktır. Okuyucularınıza yapacağınız doğru yönlendirmeler, sitenizin değerini arttıracaktır. Dış linklerde dikkat etmeniz gereken en önemli konu nofollow kodunu kullanmanızdır. Nofollow kodunun nasıl kullanıldığını öğrenmek için “nofollow Kodu – Ne zaman kullanılmalıdır?” isimli makalemi okuyabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu açısından site içi link kullanımı çok önemlidir. En önemli faydası; okuyucularınızın site içerisinde geçireceği zamanın artmasıdır. Ayrıca birçok seo uzmanına göre site içi linkleme arama motoru optimizasyonunun (SEO) bel kemiğidir. Bir kullanıcı websitede ne kadar uzun süre geçirirse, Google girilen websiteyi o denli değerli kılacaktır. Ayrıca link verilen sayfaların sayfa otorite değerleri de artacaktır.

Site İçi Linkleme Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Bir sayfada 7-8 den fazla site içi link olmamasına dikkat edin.
 • Yazınızı okuyucular tarafından antipatik olacak bir duruma sokacak kadar link kullanmayın.
 • Sadece önemli anahtar kelimelere link verin ve link verilen sayfanın o konu hakkında olduğundan emin olun.
 • “Long tail” anahtar kelimelere de link vermeye çalışın.
 • Kesinlikle 404 hatası veren bir sayfaya link vermeyin.
 • Çok okunan yazılarınıza kesinlikle linkler ekleyin. Eğer yazınızda link verebileceğiniz bir kelime yoksa yazınızı güncelleyin.
 • Link verdiğiniz sayfaların yeni pençerede açılmasına önem verin.

Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır?

1. Link vereceğiniz kelimeyi veya kelime grubunu işaretliyorsunuz.

link-vermek

2. Ataç imgesini seçiyorsunuz.

atac

3. URL kısımına açılacak sayfanın URL’sini yazıyorsunuz. (Alttaki resimdeki gibi…)

4. Title kısmına, açılacak yazının adınını veya bir anahtar kelime yazabilirsiniz. (Alttaki resimdeki gibi…)

5. Son olarak alttaki kutucuğu işaretliyorsunuz. (Böylelikle açılacak sayfa yeni pencerede açılıyor, alttaki resimdeki gibi…)

yeni-sayfada-ac

 

İşte bu kadar…

Haydi kolay gelsin!

SEO eğitimi mi arıyorsunuz? Hemen burada ⇒  Seo Eğitimleri

 

 

8 YORUMLAR

 1. Merhabalar, bir örnek vererek bir soru sormak istiyorum.

  “seo” kelimesine yazı içersinde bir link vermek istiyorum. Bu kelimeye etiket linki vermem problem olur mu ? (bknz: siteadi.com/tag/seo)

  • merhaba, bu yaptığınız çalışma ile etiket sayfanızı ön plana almış olursunuz. Etiket sayfaları hatalı kullanıldığında çok büyük yinelenen içerik problemleri oluşturmakta ancak stratejiniz yanlış da diyemem. İncelemek lazım. Ben şahsen etiket sayfalarını tercih etmiyorum

 2. Merhaba,
  emlak sitem var ve sitenin blog bölümünde özgün içerikler yazıyorum.
  örnek : blog’da yeni makale girdim anahtar kelimem ”satılık daire” anahtar kelimeyi emlak sitemdeki satılık daire sayfasına yönlendirmem ? faydalımı zararlımı?
  site içi linkleme dediğiniz bu olay mı 🙂

 3. Merhaba, bunu yaptığım zaman link sayfamda hhtps//………… şeklinde uzantılı olarak çıkıyor. Benim istediğin ise sizin sayfada yaptığınız gibi 404 hatası üzerine tıklayınca o sayfaya yönlendiriyor. Bu şekilde nasıl yapabilirim. yani link değil kelime yazmak üzerine basınca linke gitisn istiyorum. Cevabınız için şimididen teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here