WP Etiket Nasıl Eklenir – WordPress Etiket Ekleme

WordPress kullanıcılarının önem vermesi gereken en önemli konulardan biri de WP etiketleri konusudur. Yazımızda WP etiket nasıl eklenir konusunda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

WordPress Etiket Ekleme – WP Etiket Kullanımı

WordPress etiket ekleme, farklı yararlar sağlar. Sayfalarınız için doğru etiketlerin seçilmesi, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına yarayacağı gibi kullanacağınız stratejik etiketlerle sayfalarınızın indekslenme hızını da arttırabilirsiniz.

WP Etiket Nedir?

WP Etiket kullanımı WordPress kullanıcıları için çok önemli bir konudur ve mutlaka her yazıda kullanılması gerekir. WP etiketlerini, yazılarınız için kullanacağınız anahtar kelimeler olarak düşünebilirsiniz. Bir başka deyişle; yazınızın hangi konu üzerinde şekillendiğini gösteren yol göstericilerdir.

Bazı durumlarda kategoriler ile de karıştırılan WP etiketler, bir gruplama yönetimden çok odaklanılan kelimeleri işaret etmektedir.

Kategoriler, okuyucuların yazılarınızı daha rahat bulabilmeleri için adeta bir kitabın içindekiler sayfası görevini görmektedir. Örneğin sağlık ile ilgili bir blogunuz var ve yazılarınızın bir tanesinde selülitler için at kılı fırçasını anlatıyorsunuz. Bu duruma uygun kategori güzellik veya bakım olabilir ama etiketleriniz arasında Eda Taşpınar selülit fırçası yer alabilir. (Not: Yazınızın içinde Eda Taşpınar geçmeli….). Bu durumda yazınızın başlığından önce kullandığınız etiketin Google tarafından indekslenmesi mümkün olabilir.

WP Etiket Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Kategori isimleri ile WP etiket isimlerini aynı tutmayın. Yukarıda da anlattığım gibi kategori ile etiketleri karıştırmamalısınız.
 2. Yazınızın uzunluğuna ve içeriğine göre değişmekle beraber, 3-4 etiketten fazla etiket kullanımından kaçının. Çok detaylı; 2000-3000 kelimelik makaleler için tabi ki bu sayı daha da fazla olabilir.
 3. Konu ile alakalı etiketler kullanın. Hit alan kelimeleri seçmekten çok yazınız ile ilgili kelimeleri etiket olarak seçmelisiniz.
 4. Yazım hataları ile Google’ı kandırmaya çalışmayın. En çok hataya düşülen konu ise Google amcayı kandırmak için yola çıkmak. Kelimelerinizi manipüle etmeyin!
 5. Spesifik ve vurucu kelimeler seçmeye özen gösterin. Yazınız ile alakalı olan en can alıcı ve gündemdeki kelimeleri seçin.
 6. Bir etiketin kelime sayısının üçü geçmemesine özen gösterin. Cümleleri yazınıza bırakın 🙂
 7. Her yazı için mümkün oldukça farklı etiketler kullanmaya önem verin. WordPress ile ilgili yazılar yazıyorsunuz diye her yazınıza wordpress etiketini kullanmayın.
 8. Anasayfanızda bir etiket bulutu eklentisi tutmanızda fayda vardır. Best Tilted Tag Cloud Widget
  eklentisini ücretsiz indirebilirsiniz.

WP Etiket Nasıl Eklenir ?

 • WordPress admin sayfasına giriyoruz.
 • Yazılarınızı yazdığınız yerin hemen sağ tarafında göreceksiniz 🙂

etiket-wordpress

 

Bir Makale Daha?

En İyi WordPress Temaları (18 En İyi WordPress Teması)

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

12 comments

 1. SELÇUK

  Merhaba Emre Bey,
  Öncelikle bu faydalı yazı için teşekkür ediyorum.Benim sormak istediğim,bu etiketlerin yazı içerisinde kalın italik olarak belirtme zorunluluğu varmı?Teşekkürler

 2. Ümit Osman YILMAZ

  Merhaba Emre Bey,
  Gayet yararlı bir yazı teşekkür ederim. Yazınızdan anladığım kadarıyla etiketleri, post yani yazılara ekleyebiliyoruz. Peki WordPress panelinden oluşturulan sayfalara etiket eklemeyi nasıl yapabiliriz? Sayfa oluştururken bu şekilde bir etiket ekranı göremedim.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar, bunun için eklenti kullanabilirsiniz. Post Tags and Categories for Pages eklentisini deneyebilirsiniz

 3. Mehmet

  Merhaba Emre bey,

  Konu başlığı ile etiketin aynı olması herhangi bir sorun yaratır mı?
  Örneğin Konu başlığı : WordPress Etiket Ekleme / Etiket : WordPress Etiket Ekleme

 4. ferhat

  merhaba birşey sormak istiyorum google’un sitemdeki etiketleri indexlemesini engellemek gerekiyormu yani farklı bloglarınkine baktığımda google’da etiketleri görünmüyorda

  • etiket yapınıza göre değişir. çok içeriğiniz yoksa engelleyin bence

   • ferhat

    teşekkürler web sitenizde bu yöntemin nasıl yapılacağına dair bilgi var mı google üzerinden tam olarak nasıl aratacağım aklıma gelmedide.

 5. Bizimyıkama

  Selamlar ,

  benim bir tane sitem var yıkama üzerine ama çok hakim olmadığım için ney nasıl yapılır bilmiyorum ama daha hiç müşteri gelmedi oradan bana ne yapmak lazım ?

 6. Asena Ebru

  Merhabalar,

  Google amca artık etiketleri umursamıyor gibi bir söylevi var. Bu ne kadar doğrudur? Blog konusunda yeni olduğum için sitem spama gircek korkusuyla etiketleme yapmaya çekiniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir