WordPress Etiket Ekleme- Nasıl Eklenir

WordPress kullanıcılarının önem vermesi gereken en önemli konulardan biri de WordPress etiket ekleme kullanımıdır. Yazımızda etiketin nasıl ekleneceği konusunda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

WordPress Etiket Ekleme – Tag Kullanımı

WordPress etiket ekleme, farklı yararlar da sağlar. Sayfalarınız için doğru etiketlerin seçilmesi, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına yarayacağı gibi kullanacağınız stratejik etiketlerle sayfalarınızın indekslenme hızını da arttırabilirsiniz.

Etiket (tag) Nedir?

Etiket kullanımı WordPress kullanıcıları için çok önemli bir konudur ve mutlaka her yazıda kullanılması gerekir. Etiketleri, yazılarınız için kullanacağınız anahtar kelimeler olarak düşünebilirsiniz. Bir başka deyişle; yazınızın hangi konu üzerinde şekillendiğini gösteren yol göstericilerdir.

Bazı durumlarda kategoriler ile de karıştırılan etiketler, bir gruplama yönetimden çok odaklanılan kelimeleri işaret etmektedir.

Kategoriler, okuyucuların yazılarınızı daha rahat bulabilmeleri için adeta bir kitabın içindekiler sayfası görevini görmektedir. Örneğin sağlık ile ilgili bir blogunuz var ve yazılarınızın bir tanesinde selülitler için at kılı fırçasını anlatıyorsunuz. Bu duruma uygun kategori güzellik veya bakım olabilir ama etiketleriniz arasında Eda Taşpınar selülit fırçası yer alabilir. (Not: Yazınızın içinde Eda Taşpınar geçmeli….). Bu durumda yazınızın başlığından önce kullandığınız etiketin Google tarafından indekslenmesi mümkün olabilir.

Etiket Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. Kategori isimleri ile etiket isimlerini aynı tutmayın. Yukarıda da anlatıığım gibi kategori ile etiketleri karıştırmamalısınız.
 2. Yazınızın uzunluğuna ve içeriğine göre değişmekle beraber, 3-4 etiketten fazla etiket kullanımından kaçının. Çok detaylı; 2000-3000 kelimelik makaleler için tabi ki bu sayı daha da fazla olabilir.
 3. Konu ile alakalı etiketler kullanın. Hit alan kelimeleri seçmekten çok yazınız ile ilgili kelimeleri etiket olarak seçmelisiniz.
 4. Yazım hataları ile Google’ı kandırmaya çalışmayın. En çok hataya düşülen konu ise Google amcayı kandırmak için yola çıkmak. Kelimelerinizi manipüle etmeyin!
 5. Spesifik ve vurucu kelimeler seçmeye özen gösterin. Yazınız ile alakalı olan en can alıcı ve gündemdeki kelimeleri seçin.
 6. Bir etiketin kelime sayısının üçü geçmemesine özen gösterin. Cümleleri yazınıza bırakın 🙂
 7. Her yazı için mümkün oldukça farklı etiketler kullanmaya önem verin. WordPress ile ilgili yazılar yazıyorsunuz diye her yazınıza wordpress etiketini kullanmayın.
 8. Anasayfanızda bir etiket bulutu eklentisi tutmanızda fayda vardır. Ultimate tag cloud eklentisini ücretsiz indirebilirsiniz.

WordPress’te Etiket Nasıl Eklenir?

 • WordPress admin sayfasına giriyoruz.
 • Yazılarınızı yazdığınız yerin hemen sağ tarafında göreceksiniz 🙂

etiket-wordpress

Haydi kolay gelsin!

SEO eğitimi mi arıyorsunuz? Hemen burada ⇒  Seo Eğitimleri

2019 En İyi WordPress Temaları

(Tüm listeyi inceleyecek kadar vaktiniz yoksa karşınızda “En İyi 5 WordPress Teması“)

TemaTürİndirilme SayısıPuanİndirme Linki
AvadaÇok Amaçlı457,0004,77Tıklayınız
FlatsomeE-Ticaret79,0004,8Tıklayınız
EnfoldKurumsal165,0004,83Tıklayınız
Real HomesEmlak17,0004,67Tıklayınız
Newspaper 9Haber16,0004,85Tıklayınız

12 YORUMLAR

 1. Merhaba Emre Bey,
  Öncelikle bu faydalı yazı için teşekkür ediyorum.Benim sormak istediğim,bu etiketlerin yazı içerisinde kalın italik olarak belirtme zorunluluğu varmı?Teşekkürler

 2. Merhaba Emre Bey,
  Gayet yararlı bir yazı teşekkür ederim. Yazınızdan anladığım kadarıyla etiketleri, post yani yazılara ekleyebiliyoruz. Peki WordPress panelinden oluşturulan sayfalara etiket eklemeyi nasıl yapabiliriz? Sayfa oluştururken bu şekilde bir etiket ekranı göremedim.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. Merhaba Emre bey,

  Konu başlığı ile etiketin aynı olması herhangi bir sorun yaratır mı?
  Örneğin Konu başlığı : WordPress Etiket Ekleme / Etiket : WordPress Etiket Ekleme

 4. merhaba birşey sormak istiyorum google’un sitemdeki etiketleri indexlemesini engellemek gerekiyormu yani farklı bloglarınkine baktığımda google’da etiketleri görünmüyorda

 5. Selamlar ,

  benim bir tane sitem var yıkama üzerine ama çok hakim olmadığım için ney nasıl yapılır bilmiyorum ama daha hiç müşteri gelmedi oradan bana ne yapmak lazım ?

 6. Merhabalar,

  Google amca artık etiketleri umursamıyor gibi bir söylevi var. Bu ne kadar doğrudur? Blog konusunda yeni olduğum için sitem spama gircek korkusuyla etiketleme yapmaya çekiniyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here