Backlink Nedir – Backlink Nasıl Yapılır

Backlink, sitenizin kalite skorunu arttıran yani website sahiplerinin olmazsa olmazıdır. Yazımızda backlink nedir, nelere dikkat edilmeli, satın alınmalı mı gibi konularda bilgiler vereceğiz. 

Backlink Nedir?

Backlink, diğer websitelerinden sitenize gelen linkler olarak tanımlanabilir yani bir bakıma başkaları tarafından tavsiye edilmenizdir.

İçeriğiniz o kadar iyi ki, diğer siteler sizin yazılarınızdan bahsediyor ve sitenize link veriyor. Harika!

Hangi Sitelerden Link Almalısınız veya Almamalısınız?

2-3 sene öncesine kadar çok popüler olan PageRank (PR) yani bir bakıma Google’ın sayfanızı değerlediği not sistemi, artık eskisi kadar önemli değil. Yani PR değeri yüksek sitelerin, Google sıralamalarında üst sıralara çıkması diye bir şart yok. (Bunun sebebi çok uzun zamandır PR güncellemesinin gelmemiş olması)

Peki PageRank değerine bakamayacaksak, hangi değer bizim için önemli olmalı?

Arama sonuçları için artık tüm dünyanın gözü Domain Authority ve Page Authority değerlerinde. Bu iki değeri kontrol etmek için Moz Opensource’u ziyaret edebilirsiniz. 30 Puan ortalama bir site için iyi bir skor sayılabilir.

Backlink Nedir MOZ-opensource

Domain Autority puanı(blogger, wordpress gibi platformlar hariç çünkü blogger uzantısı başlı başına domain authority’den yüksek not alıyor. Dolayısıyla, blogger uzantılı bir blogtan backlink alacaksanız, page authority değerine bakmalısınız) veya Page Autority puanı yüksek bloglardan almanız, sitenizin arama motoru sıralamasını oldukça arttıracaktır.

Öte yandan, Google tarafından yasaklanmış sitelerden kesinlikle  almamalısınız. Bu siteler, sitenize tahmin bile edemeyeceğiniz zararlar verecektir. Söyle düşünebilirsiniz, Google’ın yasakladığı bir site, sizin sitenizi öneriyor…???Nasıl yani??? 🙂

Websitenizin Google tarafından yasaklı olup olmadığını kontrol etmek için seomastering adlı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Backlink Nedir Google-Banned-Checker

Backlink Nedir Google-Banned-Checker-2

Para ile Backlink Satın Almak?

Kesinlikle satın almanızı önermiyorum çünkü bilinçsizce yapılan bu girişimler, websitenize yarardan çok zarar vermektedir. Birçok site, backlink hizmeti satın almaktadır ve açıkça söylemek gerekirse, planlı ve doğru alınan bu hizmetler sitenizin trafiğini çok çabuk arttırabilir ancak dediğim gibi eğer Google’a “backlink satın al” yazıp karşınıza çıkan ilk siteden bu hizmeti alırsanız, kullanıcı trafiğiniz yere çakılabilir.

Backlink konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu, alınan bu linklerin süresiz olmasıdır. Yani bu hizmeti satın aldıktan 3 ay sonra websitenize gelen linkler gelmemeye başlarsa, başınız dertte demektir. İlle de satın almak istiyorsanız, makale backlink almanızı öneririm. Yani diğer blogların sizin sitenizi tanıttığı, tanıtım yazıları… Hem uzun soluklu hemde daha kaliteli! SEO için de bu önemli.

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

 • Öncellikle eğer sitenizi güncel tutarsanız, trafiğiniz oldukça artacaktır ve dolayısıyla diğer siteler yazılarınızı paylaşıyor duruma gelecektir. Google amcanın da istediği bu zaten  🙂
 • Sitelere yorumlar yazın. Yorum yazın derken, sadece bir şeyler yazmak için değil gerçekten de yardımcı olmak için.
 • Forumlara girip insanlara yardımcı olun. İnsanlara ne kadar faydalı olursanız, karşılığında sitenizin ziyaret oranları bir o kadar artacaktır.
 • Hurriyet Bumerang’a mutlaka sitenizi kayıt ettirin… Ücretsiz bir dizin olan Hurriyet Bumerang, site trafiğinizi oldukça arttıracaktır.
 • Kendi sitenize benzer sitelerle iletişime geçip, tanıtım yazısı talep edin. Böylelikle kendi ayarınızda bir siteden backlink alarak Google babanın gözüne girebilirsiniz. 🙂

Daha detaylı bilgi için 3 Adımda Doğal Backlink Nasıl Alınır isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir Makale Daha?

SEO Eğitimi

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

5 comments

 1. Hediyelik Eşya

  Elinize sağlık güzel bir paylaşım.

 2. İSTANBUL ESKİŞEHİR AMBARI

  TEŞEKKÜR EDERİM PAYLAŞIMINIZ İÇİN

 3. Mükemmel bir çalışma olmuş teşekkürler

 4. feriha

  Elinize sağlık çok faydalı oldu, teşekkürler

 5. ferdi

  bilgilendirme için sağol arkadaşım.
  ellerine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir