WordPress mi Blogger mı?

16 Yorum

Blog yazarlığına soyunduktan ve blogunuzun ne ile ilgili olacağına karar verdikten sonra vermeniz gereken en önemli karar hangi blog aracını kullanarak yazılarınızı yayınlamak olacaktır. Makalelerinizi birçok ücretsiz yayın aracını kullanarak okurlarınızla buluşturabilirsiniz ama acaba en iyisi hangisi?

Bugünkü yazımızda sizlere en popüler olan 2 blog aracını tanıtmak ve yapacağımız karşılaştırmalar doğrultusunda kararı size bırakmak istiyoruz. WordPress mi Blogger mı? Not: Bir yayın aracını seçip bir süre sonra bir başka araca geçiş yapmak, sandığınızdan çok daha sancılı olacaktır bu yüzden başlarken kararınızı çok iyi vermelisiniz. 

 

wordpress - infograph

 

En İyi Yayın Aracı Hangisi?

WordPress

WordPress, açık kaynak bir yazılımdır yani ortalarda patron veya yarın öbür gün sizden para isteyecek kimseler yok. Ayrıca bu yayın aracı birçok programcı tarafından devamlı geliştirilmekte ve arama motorlarının isteklerine uygun olarak tasarlanmaktadır.  5 dakikalık bir kurulumdan sonra yazılarınızı internette yayınlamanız mümkün olmaktadır.

WordPress’in Avantajları

Tam kontrol: WordPress’in en önemli tercih sebebi, blog üzerinde %100 hakimiyet kurabilmenizdir. Yani dilediğiniz değişikliği istediğiniz zaman yapabilirsiniz, tabi ki yeteri kadar bilginiz varsa.

Bu durum ilk başta kulağa çok da önemli bir ayrıntıymış gibi gelmesede aslında uzun soluklu bloglar için çok önemli bir konudur. Yani blogunuz günün birinde tahmin ettiğinizden çok daha fazla bir kitleye ulaşırsa, blogunuzda ister istemez bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Birçok blogger böyle zamanlarda bloglarını Bloggerdan WordPress’e taşımak zorunda kalıyor ancak bu iş hiçte sanıldığı kadar kolay değil.

Tema Seçenekleri: Blogunuzun görselliği tabi ki çok önemlidir ancak görsellikten daha da önemli bir konu varsa o da kullanışlılıktır.

Okuyucuların blogunuzu rahat kullanabilmesi blogunuza tekrar gelmeleri için önemli bir nedendir. Yani düzgün yerleşmemiş menüler, iç içe girmiş eklentiler okuyucularınızda kötü izlenim bırakacaktır ve bu durum kullanıcı bağlılığını olumsuz yönde etkileyecektir.

WordPress sunduğu binlerce farklı ücretli veya ücretsiz tema seçeneği ile bu duruma rahatlıkla çözüm üretebilmektedir. WordPress ile dilediğiniz türde okuyucu kitlesine göre uygun tema bulabilmeniz mümkündür.

Kazanç Türleri: WordPress ile dilediğiniz yöntem ile para kazanabilmeniz mümkün yani WordPress kazanç konusunda da blog yazarlarını özgür bırakıyor. Uzun soluklu bir iş planınız varsa WordPress tam da size göre demektir.

WordPress ile yararlanabileceğiniz kazanç türleri;

 • Affilate pazarlama yani blogunuzda başka firmalara ait ürünlerin tanıtımını yapıp, sizin aracılığınız ile gerçekleşen satışlardan komisyon  almanız,
 • Banner satışları yani blogunuza koyacağınız başka firmalara ait reklamlara gerçekleşen tıklamalar ile tarafınıza yapılan ödemeler,
 • Adsense ile gerçekleşen gelirler.

Eğer tercihinizi wordpress’ten yana kullanacaksanız, blog nasıl açılır başlıklı yazıyı takip ederek 10 dakikada, hiç bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan bir blog sahibi olabilirsiniz.

WordPress’in Dezavantajları

WordPress’in diğer yayın araçlarına kıyasla en büyük dezavantajı biraz daha karmaşık olmasıdır. Yani WordPress ile bu yola baş koymaya karar verirseniz biraz araştırmacı olmanız gerekecektir. Örneğin blogunuza bir eklenti koymaya karar verdiğiniz zaman karşınıza aynı işleve sahip onlarca eklenti çıkacaktır. Blogunuz için en yararlı olanı tercih edebilmeniz için biraz araştırma yapmalısınız.

Ama bu durumun sizi korkutmasını izin vermeyin çünkü internette WordPress ile ilgili milyonlarca makale bulabilirsiniz. Yaşayacağınız her problemin cevabını internette kısa bir araştırma yaptıktan sonra bulabilirsiniz. Ayrıca WordPress’i çok fazla kurcalamadan yazılarınızı yayınlamaya devam da edebilirsiniz. Bu tercih tamamiyle size kalmış.

Blogger

Blogger, Dünyayı blog kavramı ile tanıştıran ve Google tarafından satın alınmış bir yayın aracıdır. Türkiye’de bazı dönemlerde erişimi engellenerek sansasyon yaratan Blogger, 2011 yılı itibariyle kesintisiz yayın yapmaya devam etmektedir. Blogger, Google’a ait bir firma olduğu için arama motorları açısından ne kadar doğru tasarlandığını anlatmaya gerek yok sanırım.

Blogger’ın Avantajları

Kullanım Rahatlığı: Kullanım açısından en rahat yayın aracı hiç kuşkusuz Blogger’dır. Yani Blogger ile tek düşünmeniz gereken makaleleriniz olacaktır.

Blogger, kurulduğu ilk günden bu yana her zaman kullanıcı dostu bir alt yapıya sahip olmuştur dolayısıyla Blogger kullanmayı tercih eden blog yazarları, kod dahil herhangi bir teknik detay bilmek zorunda değildirler. Hiçbir zamanda bilmek zorunda olmalarına gerek kalmayacaktır. Bu kolaylık sayesinde de Blogger üye sayısı 2 Milyona ulaşmıştır.

Google: Blogger’ı tercih ederseniz, Google’ı arkanıza aldınız demektir. Dünyanın en büyük arama motoruna ait bir blog yapısı, diğer platformlara göre her zaman bir adım önde olacaktır.

Arama motoru optimizasyonu, her blog yazarının mutlaka biraz da olsun bilmesi gereken bir konudur çünkü e-ticaret sitelerinin aksine bloglar organik sonuçlar ile okuyuculara ulaşmaktadır (Organik: Reklam vermeden arama sonuçlarında çıkmak). Organik sonuçlarda üst sıralara çıkabilmek içinse internet sitelerinin SEO uyumlu alt yapılara sahip olmaları gerekmektedir. Bu anlattıklarım doğrultusunda Google kendi servisi için nasıl bir alt yapı hazırlamıştır artık siz hayal edin.

Blogger’ın Dezavantajları

Esneklik: Blogger’ı tercih edersiniz blog yazmaya devam ettiğiniz sürece hep aynı yapıyı kullanmayı ve şablonda herhangi bir değişiklik yapmamayı kabul etmiş olursunuz.

Eklentiler: Blogger’da çok fazla eklenti bulabilmeniz mümkün değildir. Size sunulan seçeneklerden seçim yapmak zorundasınız.

Kazanç: Blogger kullanıcılarının tek kazanç kaynağı AdSense’tir. Yani blogunuzda Google’ın uygun gördüğü reklamlar gösterilir ve diğer reklam gelirlerinden daha az bir geliri kabul etmiş olursunuz.

Risk: Çok mümkün gibi gözükmesede bir gün Google blogger servisini kapatmak isterse sizin blogta çöpe gitti demektir. Daha olası bir ihtimal ise, bir gün sayın büyüklerimiz Blogger yayınını yasaklarsa, sizin blogunuz da yayından kalkmış olacaktır.

 

Özet:

WordPress, Blogger’a oranla biraz daha karmaşık olmasına karşın kullanıcılara sınırsız özgürlük sunmaktadır. Eğer blog yazarlığı konusunda uzun soluklu bir yola girmek istiyorsanız, biraz meraklı ve çalışkansanız, kesinlikle WordPress’i seçmenizi öneririz. Ancak sizin için tek önemli konu makalelerinizi yayınlamak ise o zaman hiç tereddüt etmeden Blogger’ı seçin deriz.

Haydi Kolay Gelsin!

 

Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bültenimize Kayıt Olun!

Hakkımızda

SeoSozluk.com, Kurumsal SEO, E-ticaret Danışmanlığı, AdWords Reklamcılığı, Facebook Reklamcılığı, Google Analytics ölçümleme alanlarında uzmanlaşmış, e-ticaret sitelerine, websitelere ve portallara danışmanlık veren bir şirkettir.

Ücretsiz Teklif İsteyin

Stratejilerimizi belirleyip hedeflerimize odaklanıyoruz. Kurumsal SEO danışmanlığı, AdWords reklam yönetimi, E-ticaret danışmanlığı hizmetlerimiz için ücretsiz teklif alabilirsiniz

Bir makale daha?

16 Yorum
 1. Cevapla

  Öncelikle yazdıklarınızın bir kısmına katılmadığımı belirteyim. Özellikle gelir ve reklam kısmında wordpress ile blogger arasında nasıl bir fark olduğunu söyleyin ? Blogger kullanıyorum ancak adsense kullanmıyorum. Blogger kullanan kişi istediği reklam firmasından reklam alabilir. Ve bir kişi HTML konusunda bilgili olursa istediğini editleyebilir. WP eklentilerine bakarsanız bir çoğu SEO , Yedek alma ve sosyal medya eklentileridir. Bloggerda yedek almak 10sn , seo eklentisine ihtiyaç zaten yok , sosyal medya paylaşımları içinse https://ifttt.com gibi sitenizi yormadan tamamen API ler üzerinden çalışan sistemleri kullanabilirsiniz. Host parası ödemek yok , sitenin çökmesi yada hacklenmesi derdi yok sadece yazınızı yazın ve arkanıza yaslanın.

  • Neo Girişimci
  • Mayıs 18, 2016
  Cevapla

  Kaliteli ve ayrıntılı bir içerik olmuş, teşekkürler.

  • Mekan Günlüğü
  • Ocak 26, 2016
  Cevapla

  Merhaba,

  Kazanç ve risk konusunda her iki altyapı da eşit hatta bloggerin daha sağlam durduğunu söyleyebiliriz çünkü arkasında google var. Bugün basitçe internet demek Google demek. Ben sanmıyorum ki gün gelsin blogger hizmeti durdurulsun.

  Kazanç konusunda wordpressin bilmediğimiz alternatifleri mi var?

  Sanmıyorum. O da adsense ya da çeşitli reklam firmalarından reklam alır. Banner koyabilir, makale yayınlayabilir vs.

  Ben blogger altyapısının Seo için en uygun platform olduğuna inanıyorum. Fakat WordPressin sunduğu özgürlük ve estetik ile insanı kendine çekmesi ve seo konusunda da hiç kötü olmaması onu bir adım daha öne çıkarıyor.

  • Bloggercı
  • Temmuz 27, 2015
  Cevapla

  Blogger’ı ezik göstermişsiniz. WordPress ile sadece veri tabanı erişimi sağlıyorsunuz. Blogger’da HTML bilgisi olan her şeyi yapar. Daha geçen gün 65 liraya tema aldım blogger, gayet iyi bir tema. WordPress’da aynı tema 200 tl, insaf biraz

   • Addem
   • Ağustos 24, 2015
   Cevapla

   Sizde olayları çok basite indirgemişsiniz. Aradaki fark sadece veritabanı felan değil. Her türden fark var arada.Ayrıca html bilgisi olan birisi zaten WordPress’i seçer çünkü onda yapabileceği daha çok şey vardır.Blogger genelde bu işin kod bölümüyle uğraşmak istemeyen veya bilgisi olmayan kişilerin tercih ettiği birşey.Ayrıca görsellik ve işlevsellik açısındanda Wp açık ara önde bulunmaktadır.Aynı firma bir temayı hem Wp için hemde Blogger için tasarlıyor arasında fiyat farkı var tabiki olcak çünkü ikisi aynı şey değil birisi armutsa diğeri 2 tane armut bi tanede elma ediyor.

  • Cevapla

   Yorumunuza saygı duymakla beraber size kesinlikle katılmıyorum.

  • FitnessDestek
  • Temmuz 13, 2015
  Cevapla

  tesekkurler guerl olmus.

  • semih
  • Temmuz 12, 2015
  Cevapla

  Merhaba
  wordpress.com’da uzun süredir yazıyorum. ama ziyaretçiler artmaya başladıkça para kazanma şansımı zorlamak istedim. ama wordpress.com sayfama adsense reklam alamadığımı farkettim. wordpress.org a geçmemi önerenler oldu. ben nasıl reklam alabilirim.

  Semih

  • Cevapla

   merhaba…evet wordpress.org a geçiş yapıp, adsense uyumlu bir tema tercih edebilirsiniz. Eğer bu işi uzun süreli yapmak istiyorsanız, temanızı da ücretli alın derim..kolay gelsin

  • Mavi Sakallı
  • Haziran 23, 2015
  Cevapla

  İlk defa blog kullanacaksanız blogger.com u öneririm. Bende yeni başladım. Sade ve basit kullanıcı arayüzü insanı motive ediyor. Ve bi kaç taktikle tıklanma oranı kazanılabiliyor.

  WordPress az bir bilgi birikimi ve deneyim istiyor. Ayrıca blogtan kazanmak ve meslek edinmek istiyorsanız size en baştan destek sağlıyor. Ama bir kaç sene önce spam konulu bloglar nedeniyle kapandığını biliyorum. Tema şablonu çok olduğundan Türkiye genelinde kopyala yapıştır tekniğiyle çok kullanılıyor.

  Fazla söze gerek yok ben acemiyim çok fazlada bir beklentim yok diyorsanız blogger.com lakin ben bu işi çözerim ve meslek edinirim diyorsanız wordpress.org sizi bekler.

  İyi bloglamalar…

  • Selahattin
  • Nisan 25, 2015
  Cevapla

  Sitemi WP Taşımayı düşünüyorum. Benim için görsel kullanımı çok önemli. Siteyi ziyaret edip bana yardımcı olursanız sevinirim. Blogger çok iyi kullanmama rağmen wp de yeniyim. Büyük boyutlu 650*800 gibi resimleri kullandığım için wp avantaj yaşar mıyım? Sizce wp siteyi taşımalı mıyım?

  • Cevapla

   WordPress deneyimi kazandıktan sonra her konuda blogger’a oranla çok daha fazla avantaj sağlarsınız. Özellikle de görsel konusunda…Dilerseniz, bu konu ile ilgili size profesyonel destek verebiliriz.

  • Şerif
  • Mart 2, 2015
  Cevapla

  Blogger ve wordpress arasındaki farkı en iyi şekilde açıklayan yazı ( benim okuduklarım arasında elbette 🙂 ) Gerçekten çok teşekkür ederim.
  Bu yazıdan sonra wordpress’te karar kıldım diyebilirim ama merak ettiğim şey, wordpress’i, daha sonra domain’ini aldığım siteye bağlarken sorun yaşayıp yaşamayacağım… Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

   • Emre
   • Mart 2, 2015
   Cevapla

   yorumunuz için çok teşekkürler…Böyle yorumlar bu işi daha da şevkle yapmamı sağlıyor.

   Sorunuza gelirse, domain aldıktan sonra eğer wordpress.org u kullanacaksanız hosting de almalısınız. daha sonra tüm ayarları kolaylıkla yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi/yardım için seosozluk@gmail.com adresine email atabilirsiniz

  • aslı
  • Eylül 9, 2014
  Cevapla

  çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

   • Emre
   • Eylül 9, 2014
   Cevapla

   teşekkürler 🙂

 

Yorum Yapabilirsiniz