Facebook Reklam Verme Teknikleri

Bugünkü yazımızda sizlere “Facebook’a reklam nasıl verilir” konusunu anlatmaya karar verdik. Yani sitenizin popüler olması ve doğru kitlelere ulaşması için elinizi biraz cebinize atmanız için sizi ikna etmeye çalışacağız. Bu hafta da sinemaya gitmeyin de sitenizin reklamını yapın, belki daha çok eğlenirsiniz 🙂

Facebook Reklamları

Website sahibi olmak ve onu yönetebilmek olmak birçok kişi için hobinin ötesinde bir tutkudur aslında. Özenle hazırlanmış makaleleri okuyucular ile buluşturmak, olumlu yorumlar almak hatta bir facebook beğenisi bile sıkıcı geçen bir günü keyifli hale getirebilir. Peki yazılarınızı okuyuculara nasıl ulaştıracaksınız? Sosyal medyada yazılarınız nasıl fenomene dönüşecek?

Nasıl reklam verebileceğinize geçmeden önce Facebook ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

 • Dünyada 1,310,000,000 kullanıcısı var.
 • Dünyanın Google’dan sonra en çok ziyaret edilen sitesi.
 • Kullanıcıların %50’ye yakını hergün bir defa Facebook’u ziyaret ediyor.
 • Facebook’ta ortalama geçirilen süre 18 dakika.
 • Günde 9 Milyonun üzerinde mesajlaşma yapılıyor.
 • Günde 3 Milyonun üzerinde link paylaşılıyor.
 • Facebook çalışan sayısı 4,600
 • Facebook 2013 yılı geliri 6Milyar dolarının üzerinde.
 • Ülkemizde ise günlük ortalama aktif Facebook kullanıcı sayısı 21 milyon civarında.
 • Yine ülkemizde bilgisayar kullananların %95’i Facebook kullanıyor.

Büyüleyici rakamlar! Yukardaki verileri derinlemesine incelemek yerine Facebook’un yıllık geliri üzerine dikkatinizi çekmek istiyorum. Yani Facebook yılda 6 Milyar dolar’ı nasıl kazanıyor? Cevap reklam. Evet Facebook kazancının tümünü reklamdan kazanıyor. Yani insanlar Facebook reklamlarına tıklıyorlar.

Facebook’a Nasıl Reklam Verilir?

Facebook reklam verme konusunu elimden geldiğince basit ve ekran görüntüleri ile anlatmaya çalışacağım.

1 – Facebook sayfanıza giriş yapıyor ve soldaki menüden Reklam Yöneticisi’ni (Ads Manager) seçiyoruz

2 – Yukardaki ekran görüntüsünün sağ tarafında yer alan “Reklam Oluştur” butonunu tıklıyoruz.

3 – Şimdi ise karşımıza ne tür reklam seçmemiz gerektiği ile ilgili seçenekler çıkıyor. Birçok seçenek var ancak ben sizlere sitelerin en çok ihtiyaç duyduğu reklam seçeneklerinden olan Sayfa Beğenmeleri ile ilgili bilgi veriyor olacağım. İlerleyen dönemlerde diğer seçenekleri de tek tek inceliyor olacağız.

Sayfa Beğenmeleri: Facebook sayfanızın reklamını yaparak, hayran kitlenizi arttırmanıza yarayan reklam türü.

4 – Sayfa Beğenmeleri seçeneğini tıklıyoruz ve karşımıza çıkan ekrandaki kutucuğa sayfamızın adını giriyoruz.

5 – Sayfamızı seçtikten sonra hemen alt menüden reklamlarımızda hangi görsellerin gözükmesini istiyorsak onu seçiyoruz. Bu alana ne kadar farklı görsel eklersek, sayfamıza gelecek olan beğeniler o kadar fazla olacaktır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde sayfa beğenisi en az alan görselleri yenileriyle değiştirerek, reklamlarınızı optimize etmeniz de mümkün olacaktır. Not: Önerilen görsel boyutu 1200X444 piksel.

6 – Bir sonraki alan: Metin ve Bağlantılar kısmı yani reklamımızın içeriğini/yazılarını oluşturacağımız alandır. Ayrıca yaptığımız değişiklikleri de sağ tarafta yer alan reklam önizlemesinden kontrol edebiliyoruz. (Alttaki ekran görüntüsü)

Bu alanda yapacaklarımız Metin ve Başlık alanlarını doldurmak olacaktır.

Başlık:

Başlık kısmı, görselimizin hemen altında yer alan alana yazdığımız yazılardır. En fazla 25 karakter yazmamıza izin veriliyor. (Örnekte gözüken, seosozluk.com kısmı)

Metin:

Görselin üzerinde bulunan ve okuyucuların reklamın ne ile ilgili olduğunu anlamalarını sağladığımız alandır. Bu kısımda kullanacağımız metinleri çok iyi tercih etmeliyiz ki, okuyucuların ilgisini çekebilelim. Bu alanda genellikle soru cümleleri ve “call to action” ifadeleri tercih edilir ve en fazla 90 karakter yazmamıza izin verilmektedir.

7 – Hedef Kitle: Hedef kitle alanından reklamlarımızın hangi kitlelere ulaşacağını seçmemiz çok önemlidir. Bu alanı doldurmadan reklamlarınızı yayınlarsanız, reklamlarınız ortalama 40 Milyon kişiye gösterilir ve siteniz ile alakasız gruplardan sayfa beğenileri almaya başlarsınız.

Doğru kitlelerden beğeni almak neden önemlidir?

Facebook reklamları hazırlarken asıl amaçtan şaşmamak çok kritikdir. Yani bu örnek üzerinden gitmek gerekirse, bizim amacımız hayran kitlemizi arttırmaktır, alakasız gruplara sayfamızı beğendirmek değildir. Örneğin, sadece bayanların ilgi alanı olan bir siteniz var ve yazılarınızda hamile bayanların yaşadıkları zorlukları konu alıyorsunuz. Böyle bir durumda, Facebook sayfanızı 15 yaşında bir çocuğun beğenmesini ister misiniz? Hiç sanmıyorum! Her zaman doğru kitleyi hedef almalıyız.

(Aşağıdaki ekran görüntüsünden takip edebilirsiniz)

 • Hedef kitle alanında ilk olarak hedef aldığımız ülkeyi yani Türkiye’yi seçiyoruz.
 • Sitenizin hedef kitlesine göre hemen alt kısımdan bu aramayı şehir bazında daraltmamız da mümkün.
 • Hitap ettiğimiz yaş grubunu seçiyoruz.
 • Cinsiyeti seçiyoruz.
 • Dil alanını Türkçe olarak seçiyoruz.

Bu bilgileri doldurduktan sonra asıl hedef aldığımız kitleyi “Daha Fazla Demografik Bilgi” ve “İlgi Alanları” alanından belirliyoruz. Daha fazla demografik bilgi alanında 10 alt grup, ilgi alanları kısmında ise 9 farklı alt grup karşınıza çıkacaktır. Sitenizin türüne göre bu kısımları seçebilirsiniz. (Davranışlar kısmı Türkiye kullanıcıları için çok iyi sonuç veremeyebiliyor dolayısıyla bu kısımda pek de seçim yapmanızı önermiyorum) Bu iki alanı doldururken dikkat etmeniz gerekenler,

Önemli!

 • Yanlış kitleleri seçmemek
 • Potansiyel erişim sayısını çok azaltmamak. (Alttaki ekranın sağ kısmında seçtiğiniz kriterlere göre, reklamınızı ortalama kaç kişini hedef aldığını inceleyebilirsiniz. Reklamınızın gösteriminden veya tıklanmasından bahsetmiyorum, bilginize)

Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere SeoSozluk ile ilgili olmayan daha güncel bir örnek oluşturmaya çalıştım. Sitenizin hamilelik konusu üzere olduğunu varsayalım,

 • Yaş kriterini 18-55
 • Cinsiyeti bayan
 • İlgi alanları kısmını ise hamilelik ile ilgili anahtar kelimelerden oluşturmam anlamlı olacaktır sanırım.

Bu durumda potansiyel erişim 200,000 kişi olarak belirlendi ve hemen hemen tüm kitle benim hedef alanım ile alakalı diyebiliriz. (Bu arada “demografik bilgi” ve “davranışlar” alanlarını kitlemi daha da daraltmamak adına boş bıraktım, siz dilerseniz kendi kitlenize göre bu alanları daha farklı düzenleyebilirsiniz, ama yukarıda belirttiğim gibi “davranışlar” bölümünü kullanmanızı önermiyorum)

Bağlantılar kısmını da tümü olarak seçip (kendinize göre bu kısmıda değiştirebilir, daha önce siteniz ile hiç bağlantı kurmamış kişileri veya tam tersini seçebilirsiniz), bütçe kısmına geliyoruz.

Kampanya ve Reklam Seti

Bu alandan ise bütçemizi belirleyebiliyor ve reklamlarımızın kaç gün süre ile gösterileceğini belirleyebiliyoruz. Not: Reklam ödemeleriniz belirlediğiniz bütçeyi asla geçmez.

Bu örnekte, reklam bütçemi günlük 5,50 tl olarak belirledim ve reklam gösterim süresini 3 gün ile sınırlı tuttum. Bu karşılık aşağıdaki ekran görüntüsünde gözüktüğü üzere Facebook reklamlarımızı günlük ortalama 1700-4400 kişiye gösterecek. 3 gün sonra ise reklamlar kendiliğinden kapanacak.

Son olarak sayfanın en altında yer alan “sipariş ver” kısmını tıklamanız yeterli olacaktır.

Özet:

Yukardaki örnekte toplamda 16,50TL harcayarak 3 gün boyunca reklamlarımızı Facebook üzerinden okuyucular ile buluşturduk ve hayran kitlemizi arttırmayı hedefledik.

Yazımın başında da belirttiğim üzere eğer bir siteniz varsa ve bu işi severek yapıyorsanız, arada bu işe para yatırmanız gerekebilir. İnanın yaşattığı keyif de yanınıza kar kalacaktır.

Bir Makale Daha?

Influencer Olmak: Influencer Nasıl Olunur?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

One comment

 1. rıdvan

  Siz siz olun facebook’un reklamlarından uzak durun işimiz gereği kardeşimle beraber site açmaya karar verdik bizde site yapılırken facebookta çok yakında açılıyoruz diye reklam verdik reklam verdiğimiz facebook hesabı kardeşimindi ödemeyi ise benim kredi kartıyla yaptık reklam 3 güm yayınlandı sonra pat diye’Reklam hesabınız kısa süre önce sıradışı hareketler nedeniyle işaretlenmiştir’diye durduruldu ne yaptıysak reklam yasağını kaldıramadık reklam verdiğimizede vereceğimizede bin pişman olduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir