Kopya İçerik Şikayet – Yazılarınıza Sahip Çıkın!

Bir önceki yazımda kopya içerik kontrolünün nasıl yapılacağını anlatmış ve yazılarınızın çalınıp çalınmadığını düzenli olarak kontrol etmenizde fayda var demiştim. Peki gerçekten de yazınızın başka bir websitesi tarafından izinsiz kopyalandığını ve herhangi bir kaynak gösterilmediğini fark ettiniz. Kopya içerik şikayet nasıl olur? Ne yapmanız gerekir?

Kopya İçerik Şikayet

Öncellikle kopya içerik şikayet konusunda kötü haberden başlamak istiyorum… Tahmin edersiniz ki Amerika’da ki telif hakkı politikası ile Türkiye’de ki telif hakkı politikası arasında dağlar kadar fark var. Dolayısıyla yapılan şikayetlerdeki geri dönüş oranlarında da bu fark devam ediyor. Eğer bir blog yazarıysanız ve yazılarınızın çalındığını farkettiyseniz, hukuki bir yola başvurmadan önce aşağıdaki basit adımları takip etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Ayrıca daha hızlı sonuç almanızı sağlayabilir.

1- Copyscape ile içerik kontrolü yapın. Nasıl yapılacağını görmek için tıklayın.

2- Yazınızın kaynak gösterilmeden kopyalandığından emin olduktan sonra ilgili hırsız internet sitesinin iletişim adresine ulaşmaya çalışın. İletişim adresi sitenin herhangi bir yerinde belirtilmiş olabilir. Hiç olmadı info@…. şeklinde bir adrese mail atabilirsiniz.

3- Herhangi bir sonuç alamadıysanız, ikinci dikkat etmeniz gereken kısım, ilgili hırsız sitede adsense reklamı olup olmadığıdır. Eğer bir adsense reklamını fark ederseniz, bu adrese giriş yapın. İhlaller kısmına kadar olan bölümleri doldurun ve diğer içerik ihlali sekmesini seçin.

adsense-kural-ihlal-bildirmeadsense-kural-ihlal-bildirme 2

Son olarak altta yer alan ihlal ayrıntıları kutucuğunu, aşağıda belirttiğim örneğe benzer bir biçimde doldurup ve gönder diyelim. Daha sonra Google konu ile ilgili size detaylı bir açıklama yapacaktır.

google-ihlaller

4- Eğer ilgili sitede adsense göremediyseniz, kopya içerik şikayet için son çare olarak web yöneticisi araçlarından Google’a konuyu farklı bir mecradan iletebilirsiniz. Açıkça söylemek gerekirse bu yöntemi ben daha önce denemedim ancak internette konu ile ilgili birçok makale okudum. Durum pek de iç açıcı değil çünkü bu şikayet yöntemi, konuyu hukuksal boyutlara taşımakta ve süreç iyice arap saçına dönmekte. Bu yönteme başvurmadan önce avukatınızla görüşmenizde fayda var sanırım. Ama yine de internette bulduğum açıklamalara istinaden bir anlatım yapmak istiyorum…

  • Web Yöneticisi Araçları’na giriş yapıyoruz.

 

  • En alttan webspam bildir diyoruz. (Not yukarıda belirtilen birçok başlığıda okumanızı öneririm çünkü yazınızı kopyalayan internet sitesi yukarda anlatılan birçok farklı kural ihlalini de yapıyor olabilir. Hiç olmadı başka bir konu ile şikayet edebilirsiniz)

webspam

  • Karşımıza çıkan alanları dolduruyoruz. (çok basit olduğu için ve daha önce yapmadığım için dolu örnek vermek istemedim)…Webspam bildir dediğimizde süreç tamamlanıyor. Artık kopya içerik şikayet adımları başarıyla halledilmiştir.

google-ispikle

Haydi kolay gelsin!

 

SEO Eğitimlerini takip etmek için ⇒  SEO Eğitimi

2 YORUMLAR

  1. Selam, konu çok faydalı gibi gözüküyor tam olarak okumadım. Benim farklı bir sorum vardı ama tesadüfen buraya geldim. Benim sorum şu.. Şimdi bir sitemiz var dogumgunususleme[.]com diye buradaki özgün içerikleri, backlink almak adına farklı bir çok blog da kullansam, bloglardan gelen backlinklerin faydası olur mu ? Ayrıca asıl önemli olan bu içerikler sürekli farklı alanlarda kullanıldığı için google arama motorundan kopya içerik kaşesi yer mi ? Tabi ki yer diyenleri duyar gibiyim..! Ama şöyle bir şey kafa kurcalıyor. Bu içerikler içerisinde bu yazının geldiği ilk yere link veriliyor. Bu google gözünde acaba “bu içerik kopya ama blog tanıtım amaçlı bu sayfadan gelmiştir ayrıca zaten linklerde ana kaynağa yöneliyor” diye bir tutum sergiler mi. Algoritmada böyle bir tolerans var mıdır ? Bilgisi olan arkadaşlar yardımlarınız beklemekteyim.

    • merhaba, bu sorunun cevabı birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir ancak genel anlamda cevap vermek gerekirse, bu tarz bir çalışmanın ne asıl siteye ne de paravana herhangi bir faydası olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here