Siteniz Banladıktan Sonra Yeni Bir Domaine Geçmeli misiniz?

Manuel link, Penguen ve Panda algoritma cezaları, tüm web site sahiplerinin korkulu rüyasıdır. Her sabah olduğu gibi yine bir sabah Google Analytics hesabınızı açıyorsunuz ve organik trafiğiniz çakılmış! Google sitenizi banlamış. Tam bir kabus!

İşin kötü yanı, bu tarz Google banlamalarının etkileri pek çabuk geçmiyor. Her ne kadar bu probleme yol açan linkleri veya içerikleri temizleseniz de, itibarınız bir kere lekelenmiş oluyor.

Peki bu tarz durumlarda doğru karar nedir? Çocuğunuz gibi gördüğünüz siteyi çöpe atmak mı, yoksa bu cezalar ile savaşmak mı?

 

Bugünkü yazımızda Google banlanma problemi ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlatmak istiyorum. Şimdiden söyleyeyim, anlatıklarım pek hoşunuza gitmeyebilir 🙂

 

Google Banlanma – SEO

google ban seo

Bazen domaininizden vazgeçmek en doğru karar olabilir ancak bu karar öyle kolayca alınmamalı. Bu tarz büyük bir değişikliğe gidecekseniz, mutlaka tüm konuyu masaya yatırmalısınız.

Sormanız gereken 2 önemli soru:

 • Bağlantıları reddetme aracı ile bu süreç basitçe iyileştirilebilir mi?
 • Google tarafından kesilen ceza tüm sayfalarınızı mı etkiledi yoksa bu problem sadece bazı sayfalarınızı mı vurdu?

Eğer problemin çok ciddi olmadığı sonucuna varırsanız (büyük ihtimalle bu kararı SEO uzmanınıza bırakmanızı öneririm), o zaman sitenizden vazgeçmemeli ve SEO çalışmalarınızı arttırmalısınız. Ancak durum ciddiyse, konuyu biraz daha derinlemesine incelemek gerekir.

 • Web siteniz ne kadar trafik çekiyor? Eğer siteniz yeni kurulmuş ve çok fazla üye/müşteri/okuyucusunuz yoksa belki de bu kararı çok rahat verebilirsiniz. Yani yeni bir domaine geçmeniz size çok ciddi bir hasar vermeyecektir.
 • Yeni bir web site tasarımına ihtiyacınız var mı? Eğer WordPress, Tumblr veya Joomla gibi hazır platformları seçmiyor ayrıca yazılımdan da anlamıyorsanız, o zaman yeni bir siteye geçmek size oldukça pahalıya patlayabilir. Gelir gider analizinizi bu noktada çok iyi yapmalısınız.
 • Yeni bir web site için yatırım yapabilecek misiniz? Yeni bir domain geçişi ile beraber tüm SEO, dijital pazarlama ve teknik giderleriniz çöpe gidecek. Eğer bir bu kadar, hatta daha da fazla bir gideri göze alamayacaksanız bu işe hiç kalkışmayın derim.
 • SEO çalışmalarına sıfırdan başlamayı göze alıyor musunuz? SEO çalışmaları oldukça zahmetli ve kafa yoran çalışmalardır. Bu çalışmalara en baştan başlamayı gözünüz kesiyor mu?

 

Yukarıda belirttiğim maddelerden de anlayacağınız üzere, eğer yeni bir domaine geçiş yapma kararı alırsanız hem elinizi cebinize atmalı hem de oldukça sabırlı olmalısınız.

 

Domain değişikliğinde en çok yapılan hatanın da altını çizmekte fayda var: 301 yönlendirmeleri.

 

301 Problemi

Tüm SEO uzmanları, 301 yönlendirmelerinin page rank değer aktarımını sağladığını bilir. Yani siz A sayfanızı B sayfanıza 301 ile yönlendirirseniz, A sayfasındaki değeri B sayfasına aktarmış olursunuz. Peki madem durum böyle, neden kapatacağınız sitenin değerini yeni siteye aktarmıyorsunuz?

Cevap her zaman olduğu gibi, Google. Google’ın 301 yönlendirmesiyle, ban cezasını da diğer siteye aktardığı düşünülüyor. Yapılan birçok çalışma da bu yönde aslında…Yani olası bir 301 yönlendirmesi ile değer aktarımı yapayım derken, ilk sitenizin cezasını da yeni sitenize aktarmış olabilirsiniz.

Bu tamamiyle alınmaması gereken önemli bir risk.

Öte yandan, Google yeni siteniz ile eski siteniz arasında da bir bağ bulabilir. Burda önemli olan Google tarafından banlanan sitenizde yaptığınız hataların aynılarını tekrar yapmamak.

 

Google Banlanma Problemine Çözümler

1 – Siteniz ile Devam Etme Kararı

Eğer eski siteniz ile devam etme kararı alırsanız, yapmanız gerekenler:

 1. Web sitenize gelen tüm linkleri tek tek inceleyin ve değersiz bulduğunuz linkleri engelleyin. Bu linkler arasında dizinlerden gelenler, aşırı yoğun miktarda olanlar ve başka ülkelere ait sitelerden gelen linkler sıralanabilir. Hatta eğer bir linki engellemek ile ilgili şüpheleriniz varsa, hiç riske girmeyin ve o linki engelleyin.
 2. Web sitenizdeki zayıf içerikleri mutlaka iyileştirin. Sayfalarınızdaki içeriklerin özgün olduğundan ve diğer sitelerden kopyalanmadığından emin olmalısınız.
 3. Eğer sitenizde aynı içerikleri gösteren birden fazla sayfa varsa, diğer sayfaları asıl sayfanıza 301 ile yönlendirin. Veya canonical etiketini kullanın.
 4. Site içi linkleme yapınızı tekrar elden geçirin, aşırıya kaçtığınız linkleri kaldırın.
 5. Tüm çalışmayı bitirdikten sonra Google’a yeniden değerlendirme talebinde bulunun. (Eğer banlanmanız manuel işlemlerde gözüküyorsa)

2 – Yeni Domaine Geçme Kararı

Eğer yeni bir domaine geçme kararı alırsanız, o zaman dikkat etmeniz gerekenler,

 1. Eski sitenizden yeni sitenize 301 yapmayın
 2. Eski sitenizdeki içerikleri kullanmayın
 3. Backlink paketi satın almayın
 4. Sitenizi https e geçirin
 5. Kaliteli ve domain otorite değeri yüksek sitelerden backlink alın
 6. Özgün ve kaliteli içerikler oluşturun.
 7. İyi bir SEO uzmanı ile anlaşın.

 

Ben size seçenekleri sundum, karar sizin 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here