Google’ın Gözünden SEO – John Mueller Soru Cevap

SEO konusunu diğer iş kollarından ayırmak gerekir bence. Sebep sonuç ilişkisinin biraz yoruma açık olması sektörü biraz karanlıkta bırakmakta ve süreci zorlaştırmaktadır.

Düşünün ki Google size sıralama etkenlerini önem dereceleri ile beraber söylüyor. Google Search Console’u açtığınızda karşınızda hangi sebeplerden ötürü Google’da rakiplerinizin gerisinde kaldığınızı öğrenebildiğinizi düşünsenize. Pehhh!

Dolayısıyla konu SEO olduğunda hem deneyim hem de teori birbirinden kopamıyor. Hatta uzaklaşamıyor bile…

Yani eğer SEO’yu teoride çok iyi biliyorsanız ancak daha önce hiç ciddi bir SEO çalışması yapmadıysanız, sonuç büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacaktır. Öte yandan, eğer SEO konusunda alaylıysanız, kendinizi hep aynı dairenin etrafında dönüyorken bulabilirsiniz.

Bugünkü makalemiz, Google’ın İsviçre merkezinde SEO analisti olarak çalışan John Mueller’in, SEO konusunda web masterlardan gelen sorulara verdiği cevapların bir derlemesi olacak. Yani başka bir deyişle, Google SEO konusunda en çok merak edilen konulara ne cevap veriyor, onu inceleyeceğiz. (Tabii teoride 🙂 )

Not: John Mueller’in verdiği cevapları analiz ederken, onun bir Google çalışanı olduğunu da unutmamak gerekir. Yani John abi her soruya tam cevap vermemiş de olabilir. 🙂

Haydi başlayalım…

John Mueller Soru Cevap

1 – Link İnşaası Bir İşe Yarar Mı? (Soru tarihi: 16 Şubat 2015)

Güzel bir soru.

Genel anlamda ben bu tarz bir çalışmadan kaçınırdım.

Eğer web sitende bulunan içeriğin güçlü olduğunu düşünüyorsan, insanların içeriğini paylaşabilmesini kolaylaştırabilirsin. Yazı içerisine eklediğin eklentilerle veya linklerinin kolay kopyalanabilir olması ile bu süreci geliştirebilirsin.

Linkler, Google algoritmalarının sadece bir kısmıdır. Arama motoru sonuçlarını etkileyen bunun gibi daha birçok etken olduğunu unutmamak gerekir. Yani sadece linklere odaklanmak, muhtemelen sitenize yarardan çok zarar getirecektir.

2 – Forumlara Link Bırakmak Faydalı Mıdır? (Soru tarihi: 09 Nisan 2015)

Forumlara eklenen linkler nofollow’dur. Lütfen forumlara link bırakmayın. Bu linkler hem spam görünümlü hem de forumlar tarafından hoş karşılanmamaktadır.

3 – Yapılandırılmış Veri, Google Sıralama Etkenlerinden Bir Tanesi Midir? (Soru tarihi: 11 Eylül 2015)

Şu an için yapılandırılmış veri arama motoru sonuçlarını etkileyen bir faktör değil ancak yakın zamanda bu durum değişebilir.

Eğer birisi internette araba arıyorsa ve eğer bir web sayfası araba bilgilerini yapılandırılmış veri halinde bize sunmuşsa, biz o sayfanın kullanıcı için faydalı olacağını düşünebiliriz. Yani o sayfanın araba hakkında olup olmadığını tahmin etmek zorunda kalmamış oluruz.

Ancak bu çalışmanın SEO sonuçlarını hızlıca değiştireceğini düşünmemek lazım. Öncellikle yapılandırılmış veri formatını çok iyi yapmış sayfalar ile çok iyi içeriği olan sayfaları ayırt edebilmek gerekir.

4 – Google Neden Hala Backlink Konusuna Bu Kadar Fazla Önem Veriyor? (Soru tarihi: 02 Şubat 2015)

Google sonuçlarını etkileyen tonlarca farklı faktör var.

Bir arkadaşım lokal bir bölge için bir web sitesi açtı ve hiçbir backlinki olmamasına rağmen 300 sayfası Google tarafından indekslendi. Ayrıca sitesine önemli sayıda ziyaretçi gelmekte.

Bu arkadaşımın yaptığı en önemli şey RSS ve site haritası oluşturmaktı. Yani özetle linkler önemli ancak tek önemli etken değil.

(Not: Google eskiden backlinkleri kaldırarak bir deneme yaptı ve sonuçlar korkunç bir hal aldı. Algoritmayı hemen eskiye çevirdiler 🙂 )

5 – Sosyal Medya Sinyalleri (paylaşımları), Google Sıralamalarını Etkiliyor Mu? (Soru tarihi: 25 Ağustos 2015)

Direkt olarak, hayır. Ancak eğer sosyal medyadan çıkan linkler nofollow değilse arama sonuçları mutlaka etkilenecektir. Ayrıca sosyal medya platformları da Google’da listelenmektedir ve bu sonuçlarda Google sıralamalarına girmektedir. Ancak sosyal medya paylaşımlarının web sayfalarının SEO sonuçları üzerinde direkt bir etkisi bulunmamaktadır.

6 – John Mueller, Sorulara Cevap Verirken Neden Devamlı Havaya Bakıyor? (Soru tarihi: 19 Haziran 2015)

Cevap yok 🙂

7 – Dışarıya Verilen Linkler Sayfanın SEO Değerini Arttırıyor Mu? Linklere NoFollow Eklenmeli Mi? (Soru tarihi: 20 Eylül 2015)

Nofollow eklemek tamamiyle size kalmış.

Dışarıya link vermenin SEO üzerinde olumlu etkileri var demek pek doğru olmaz. Ancak eğer verdiğiniz linkler kullanıcıların işine yarıyorsa, o zaman bu tarz bir çalışma mantıklı olabilir.

8 – Eğer Bir Kullanıcı Sitemde Form Doldurursa yani Bir Dönüşüm Oluşursa, Bu Durum Sayfanın SEO Durumunu İyileştirir Mi? (Soru tarihi: 12 Ağustos 2015)

Genel anlamda, bir kullanıcının sitenizde ne yaptığını biz görmüyoruz. Yani kullanıcıların sitenizden bir ürün aldığını veya bir form doldurduğunu biz bilemeyiz. Dolayısıyla takip edemediğimiz bir konuyu da sıralama etkenleri arasına sokmak mümkün değildir.

Ancak eğer kullanıcılar sitenize girip form dolduruyorsa veya alış veriş yapıyorsa, o zaman doğru şeyler yaptığınızı düşünebiliriz. Bu tarz kullanıcı davranışlarının Google sıralamalarını dolaylı yoldan etkileyeceği söylenebilir.

9 – AngularJS Sitelerde, Oluşturulan <head> Alanı Google Tarafından Değerlendiriliyor Mu? (Soru tarihi: 12 Ağustos 2015)

Evet değerlendiriliyor. Eğer head alanını Javascript ile güncelliyorsanız, bu tamamiyle bizim açımızdan uygundur.

10 – Açılır/Kapanır Menüler Google Tarafından Taranıyor Mu? (Soru tarihi: 25 Kasım 2014)

Tıklayınca açılan menüler veya sekmeler, kullanıcılardan bilgi saklandığı anlamına gelebilir ve bu durum Google tarafından pek hoş karşılanmaz. Kullanıcıların hiçbir şey yapmadan görmediği içerikler, Google tarafından indekslenmeyebilir. Yani bu tarz sayfaların SEO durumu pek de güçlü sayılamayabilir.

11 – Zararlı Linkleri Engellemeden, Penguen Algoritma Cezası Kalkar Mı? (Soru tarihi: 12 Ocak 2015)

Genel anlamda eğer Google sitenize bir ceza uygularsa, bu cezanın altında birçok neden vardır. Yani biz sitenizi genel olarak mutlaka inceleriz.

12 – Makalelerden (site içi blog olabilir) Ürün Sayfalarına Gönderilen Linkler Aşırı SEO Problemi Yaratır Mı? (Soru tarihi: 15 Eylül 2015)

Genel anlamda, bu tarz bir linkleme aşırı SEO problemi yaratmayacaktır. Yani eğer bir konu üzerinde uzmansanız ve o konuyla ilgili bir ürününüz varsa, iç linkleme ile gerekli bağlantıları kurabilirsiniz. Yani eğer her kelimenizden sitenizin sayfalarına link çıkmak yerine, bu ürün faydalı, bu tavsiye edeceğimiz bir ürün gibi kullanımlar mantıklı olacaktır.

13 – Google Ne Kadar Büyüklüğe Kadar Olan Sayfaları İndirebiliyor? (Soru tarihi: 3 Temmuz 2015)

Bir sayfanın Google tarafından indirilebilmesi için mutlaka bir limit var. Bu limit 10MB civarında. Yani bir sayfa 10MB dan düşükse, yüksek ihtimalle bu sayfa Google tarafından taranacak ve indekslenecektir.

14 – Olası Bir Penguen Algoritma Cezasının Kalkması İçin Yeni Penguen Güncellemesini mi Beklemeliyiz? (Soru Tarihi: 8 Eylül 2014)

Evet, bu problemlerin bir sonraki Penguen güncellemesine kadar çözülmesini bekleriz ve yeni güncelleme ile eğer sorunlar da çözüldüyse, cezai durumu ortadan kaldırırız.

15 – Yoğun Sunucular Sebebiyle Geç Yüklenen Sayfaların Google Botları Tarafından Çok Daha Yavaş Tarandığı hatta Bu Durumun Google Sıralamalarını Etkilediği Herkes Tarafından Biliniyor. Peki Çok Daha Yavaş Taramaktan Kasıt Nedir? (Soru Tarihi: 30 Mart 2015)

Ortalama 2 saniyenin üzerinde yüklenme süresi olan sitelerin bazı sayfalarını tarayamadığımız doğru. Bu konuda sizlere önerim, hızlı yanıt verebilen sunucuları tercih etmenizdir.

16 – Kalite mi Miktar mı? (Soru Tarihi: 16 Aralık 2013)

Kesinlikle çok sayıda içerik oluşturmaktansa kaliteye önem vermelisiniz. Bunu zaten arama motorları için değil kullanıcılar için yapmak gerekir. Ayrıca yeni içerikler yerine zayıf gördüğünüz içeriklerinizi güçlendirmeniz oldukça önemlidir.