Metin Yazarlığı Örnekleri – Teknikler

Web sitenizde yayınladığınız içeriklerle, müşterilerinizi kendinize mıktanısla çekebilir veya onları sopayla kovalayabilirsiniz. Her şey sizin elinizde!

En güçlü pazarlama araçları hiç kuşkusuz kelimeler, cümleler ve paragraflardır. Dolayısıyla ziyaretçilerinizi etkilemeyi başarabilirseniz, onları müşteriye rahatlıkla çevirebilirsiniz.

Bugünkü makalemde sizlere dönüşüm kazandıracak 24 metin yazarlığı tekniği hakkında bilgi veriyor olacağım.

En Başarılı Blogların Kullandığı Temalar:

Eğer blog yazarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka ücretli temaları tercih edin. Uzun vadede verdiğiniz parayı mutlaka çıkarırsınız.

1 – Newspaper: Dünyada en çok indirilen 1. tema => İndirmek için tıklayınız

2 – Soledad: Dünyada en çok indirilen 2. tema => İndirmek için tıklayınız

3 – Sahifa: Dünyada en çok indirilen 3. tema => İndirmek için tıklayınız

1 – Samimi olun

Samimi olmak müşteri bağlılığını güçlendireceği gibi içeriği çok daha akıcı bir hale getirecektir. Direkt kullanıcılarınıza hitap edin.

2 – Akıllı ve ilgi çekici başlıklar tercih edin

Özellikle içerik pazarlama çalışmalarında, başlıklar çok önemlidir. İlgi çekici başlıklarla onların dikkatini çekebilir, müşterilerinize ürünlerinizi inceletmeyi başarabilirsiniz.

3 – SEO çalışmalarına değil kullanıcılara odaklanın

İçeriklerinizi SEO uyumlu yazacağım derken bir avuç inciri berbat etmeyin. Unutmayın ki müşterileriniz arama motorları değil, insanlar.

4 – Müşterilerinizi tanıyın

Müşterilerinizi çok iyi tanımalısınız. Hangi profile hitap ediyorsunuz, kimler size para kazandıracak mutlaka bilmelisiniz.

5 – Müşterilerinizin ne istediğini bilin

Müşterilerinizi tanıdıktan sonra sıra onların ne istediklerini bilmeye gelecek. Müşterilerinizin ne istediğini bilirseniz, satışlarınız katlanacak diyebiliriz.

6 – Yazdığınız ürünü/servise/konuya hakim olun

Kendi ürünlerinizi çok iyi bilmelisiniz. Eğer konunuza hakim değilseniz ve bu müşterilerinize geçerse, işiniz oldukça zor olacaktır.

7 – Ürününüzün neden değerli olduğunu çok iyi anlatın

Ürününüzün değerini ortaya çok net koyabilmelisiniz. İnsanlar ürününüzü görünce bir fırsat yakaladıklarını düşünmeliler.

8 – Ürününüzün müşterinizin hangi yarasını iyileştireceğini çok iyi belirleyin

İçerik oluşturmak bir bakıma duygusal bir durumdur. Müşterinizin hangi yarasını iyileştireceğinizi çok iyi anlatabilmelisiniz.

9 – Yazmadan önce mutlaka plan yapın

İçeriğinizin içerisinde boğulmamak ve vermek istediklerinizi müşterilerinize verebilmek için mutlaka plan yapın. Ekstradan harcayacağınız 5 dakika size çok şey kazandıracaktır.

10 – Konuşur gibi yazın

İnsanlar sıkıcı ve bilimsel makaleleri pek okumak istemez. Onlarla konuşun! Bu konuda zorlanıyorsanız, konuşmalarınızı kaydedebilir daha sonra yazıya dökebilirsiniz.

11 – Kullanıcılara ne yapması gerektiğini söyleyin

Call to action yani harekete geçirici mesaj kullanımına çok dikkat edin. Call to action kullanımları (hemen alın, inceleyin, sepete ekle…) satışlarınızı %40’a kadar arttıracaktır.

12 – Yazılarınıza kanıtlar ekleyin

İçeriklerinizde verdiğiniz bilgileri desteklemelisiniz. Eğer sağlam iddaalarınız varsa, yazılarınızda kaynak gösterebilirsiniz.

13 – Kısa cümleler kurun

Çok uzun cümlelerden kaçının. Ortalama bir cümle maksimum 15-20 cümleden oluşmalıdır. Eğer uzun cümleler kullanıyorsanız, müşterilerinizin kafası karışabilir.

14 – Açık ve basit cümleler kurun

Havalı olacak diye afilli cümleler kurmayın. Müşterilerinizi etkilemek isterken onların kafasını karıştırmayın. Mesajlarınız çok net olsun.

15 – Soru-cevap tekniğini kullanın

Kendinizi en iyi nasıl anlatabilirsiniz? Sorular sorun ve bu sorulara cevaplar verin. Kullanıcıları düşünmeye yönlendirirseniz, onların bağlılıklarını da arttırabilirsiniz.

16 – Bir örnek üzerinden ilerleyin

İçeriklerinizde kullanacağınız örnekler, müşterilerinizin kafalarında konuyu çok daha iyi şekillendirebilmelerini sağlayacaktır.

17 – Klişelerden uzak durun

Herkesin kullandığı klişelerden uzak durun ve karizmatik olmaya çalışın. Müşterilerinizi bu şekilde etkileyebilirsiniz.

18 – Doğru kelimeleri kullanın

Bazı kelimeler tahmin ettiğinizden de etkili olabilir. Kolay, ücretsiz, hemen, hızlı gibi kelimeler ile dönüşüm oranınızı katlayabilirsiniz.

19 – Jargonlardan olabildiğince uzak durun

Jargonları bir kenara bırakın çünkü bu kelimeler müşterileriniz üzerinde pek de olumlu bir etki bırakmayacaktır.

20 – Olumlu olun

İçeriklerinizde olumsuz bir tablo çizmektense, kullanıcılarınızın kendilerini iyi hissetmelerini sağlayın.

21 – Hızlı yazın

Aklınıza gelen her şeyi hızlıca yazmaya başlayın. Daha sonra içeriklerinizi düzenlenmek için vaktiniz olacaktır. Bu yöntemle ne kadar hızlandığınıza siz bile inanamayacaksınız.

22 – İçeriklerinizi sonuca bağlayın

İçerik oluşturduğunuz tüm sayfaların mutlaka bir sonuca ihtiyacı vardır. Ziyaretçilerinizin kafasında soru işareti kalmadığından emin olmalısınız.

23 – Eğlenceli olun

Ne kadar eğlenceli olursanız, içeriklerinizde geçirilen vakit de o kadar artacaktır. Sıkıcı akademisyenler gibi olmayın.

24 – 15 saniyeniz var

Bir ürün, servis veya hizmet için ilk 15 saniye çok önemlidir. Eğer 15 saniyede kullanıcılarınızın ilgisini çekmeye başaramadıysanız, haberler pek de iyi olmayacaktır.

Özetle, metin yazarlığı sanıldığı kadar zor değil ancak ürünlerinizi ve müşterilerinizi çok iyi tanımalısınız. Onları etkilemek için kullanacağınız birkaç havalı yöntemle, başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

Bir Makale Daha?

Blog Yazarak Para Kazanmak | 17 Soru-Cevap