Hosting ve Alan Adı Tercihinizi Dikkatli Yapın!

Birçok platformda doğru hosting ve alan adı ile ilgili insanların devamlı bir tartışma içerisinde olduklarını görüyoruz dolayısıyla biz de konuya dahil olalım dedik.

Hosting ve Alan Adı Seçimleri

Hosting ve alan adı seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? En ucuz hosting firması hangisi? En ucuz alan adı nereden alınır? Hosting ve alan adı kuponları hangi sitelerde bulunur? gibi birçok soruya cevap bulmaya çalışacağız.

Alan Adı Seçimi

Alan adı yani site adı,  internet işine girmeyi kafaya koyanların akıllarına ilk gelen konudur. Bir heyecan dünyanın en iyi alan adını bulmaya çalışır ve bu konuda çok titiz olmaya çalışırız. Alan adı gerçekten de bu kadar önemli midir tartışılır ama durum hep de böyle olmuştur. Neyse peki alan adı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Güvenirlik
  • Fiyat

Güvenirlik: Alan adı alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu güvenilir bir firma ile iş yapmanız gerektiğidir. Yani internetten hiç tanımadığınız biri ile tanışıp, “alan adın bende güvenli, sen sitene odaklan” cümlesini duyuyorsanız, bu işte mutlaka bir sıkıntı vardır. Tanınmış firmalardan alan adı satın almalı, alan adı bilgilerini görebileceğiniz bir hesabınızın da olması gerekir. Aksi halde, domain sahibi arkadaş bir süre sonra sizden çok ciddi paralar talep edebilir ve hukuksal olarak da hiçbir şey kanıtlayamayabilirsiniz.

Fiyat: Bence domain konusundan fiyata takılmayın çünkü zaten vereceğiniz tutar yıllık 20tl civarında olacaktır. Yani 5 tl kar etmek sizin için çok önemliyse zaten bu işte başından bir sıkıntı var demektir. Neyse ama en iyi firmalardan en ucuz alan adı satın alabilmeniz de mümkün. Şöyle ki, örneğin:

Türkiye’nin en büyük alan adı/hosting şirketlerinden biri olan İsimtescil üzerinden 7 tane alan adı almıştım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım ancak senede 150tl gibi bir tutar ödemek zorunda kalıyordum. Daha sonra GoDaddy ile tanıştım ve işler değişti. Aslında GoDaddy’de alan adlarını 20tl civarında satıyor ancak İnternet üzerinden her yerde bu siteye ait kupon kodu bulabilmeniz mümkün. Google’a Godaddy coupon veya Godady kupon yazın, karşınıza sayısız internet sitesi açılacaktır. Bende aynen bu yöntemle, birçok kupon bulup sitelerimin bazılarını 1TL ye bazılarını ise max 3TL ye satın aldım! Dolayısıyla İsimtescil ile yolun sonuna geldim. Not: GoDaddy dünyanın en büyük alan adı/hosting firmalarının başında geliyor. Yani İsimtescil’den kat kat daha büyük bir firma.

Hosting

Hosting konusu açıkcası biraz daha zorlu bir konu. Eğer kendi serverınız yoksa eliniz mahkum bir hosting firması ile çalışacaksanız. Peki en güvenilir hosting firması hangisi?

Bu konu biraz tartışmaya açık bir konu ancak ben yine de kendi deneyimlerime dayanarak bazı çıkarımlarda bulunmak istiyorum.

Şahsen ben kesinlikle Türk firmalarından hosting almaya karşıyım. Normal şartlarda Türk firmaların kazanmaları için elimden geleni yaparım hatta bu konuda normalden fazla hassasım ancak durum hosting ise açıkcası biraz çekiniyorum. Neden mi?

İnternet işine ilk girdiğim zamanlarda hosting serüvenime Natro ile başladım. Kısa araştırmalardan sonra bulduğum bu firma az kalsın beni internet sektöründen koparacaktı 🙁 Siteyi açtıktan sonraki bir hafta süresinde 3-4 kere sitem çöktü. Yani gören de siteme milyonlar giriyor sanacak. Natro ile uzun süre yaptığım yazışmalar sonucu bir daha asla kendileri ile çalışmayacağımı anladım çünkü bana verdikleri cevabın özeti “Olur böyle şeyler!” di…Daha sonra İsim tescil ile çalıştım sonuç yine komedi…Bende kendimce haklı olarak, çareyi yurtdışında aradım.

Hostgator ile başlayan serüvenim GoDaddy ile devam etti. Godaddy için söyleyebileceklerim, inanılmaz başarılı bir müşteri hizmetleri ve nerdeyse sorunsuz hizmet! Alan adı konusunda olduğu gibi hostingde de kupon sistemi çalışıyor. Yani Türkiye’de alacağınız bir hizmetin %10’nu ödeyerek, Dünyanın en büyükleri ile çalışabilmeniz mümkün. Sadece yapmanız gereken biraz internette araştırma yapmak. Ayrıca hizmetten memnun kalmazsanız 45 gün içerisinde sorgusuz sualsiz ücretinizi geri ödüyorlar.

Eğer İngilizce ile ilgili endişeleriniz varsa size GoDaddy’i önerebilirim çünkü panellerinin Türkçe arayüzü bulunuyor. Dolayısıyla herhangi bir dil bariyeri ile karşılaşmanız önlenmiş oluyor.

Not: Açıkçası ben bu işi uzun süredir yapıyorum ve 3 kuruş için bu tarz çok önemli hizmetlerden tasarruf etmekten yana değilim ancak en iyi hizmeti aldığım şirket bir de en ucuz fiyatla karşıma çıkıyorsa o zaman da tadından yenmiyor. 🙂

 

Hosting ve SEO

SEO açısından hosting çok ama çok önemli. Siteniz ne kadar hızlı ise arama motoru optimizasyonu açısndan o derece ilerdesiniz demektir. Yani sitenizin çok hızlı olması için hosting firmasına biraz daha para harcamanızı öneririm. Yani x2 cpu hizmeti için aylık 4TL daha fazla vermeniz sizi öldürmez ancak arama motoru sonuçlarını önemli ölçüde olumlu etkiler.

 

Özetle…

Alan adı ve hosting alımı çok önemli ve son derece dikkatli olmanız gereken konulardır. Geçmiş tecrübelerime göre ben asla yerli bir firma ile çalışmayı doğru bulmuyorum, en azından şimdilik. Size önerim bir kaç hosting firması ile çalışın ve memnun kalmadıklarınız ile ilişkiniz kesip paranızı iade alın. Böylelikle hem zarar etmemiş olursunuz, hem de kafanız rahat olur.

 

Haydi Kolay Gelsin!

5 YORUMLAR

  1. Yazinizi okudum performansi olcut almaniz herkes icin onemli bir parametre fakat ekstra olarak var olan domainlerin gecisi hakkinda bilgi verirseniz tadindan yenmez 🙂

  2. Domain sitesi olarak godaddy’yi hala öneriyor musunuz acaba, pek çok olumsuz şey okudum da eski politikalarının değiştiğine ve ödeme aşamasında insanlardan daha fazla para aldıklarına dair.

    • Godaddy’i öneriyorum ancak fazla ödeme konusunu açıklayayım. Eğer domain alınca kupon kodu girerseniz indirim gerçekleşir. Ancak Godaddy domain uzatma süresi geldiğinde eğer tekrar kupon kullanmazsanız o zaman Godaddy sizden fazla ücret alır. dikkatli olmak lazım yani 🙂

  3. Alan adımı ikl kez direk Godaddy den almıştım kupon kullanarak 2 yıllık çok ta uygun bir fiyat ödedim paylaşım için teşekkür ederim süre uzatma yaklaşıyordu ve tekrar kupon kullanabileceğimi bilmiyordum sayenizde öğrendim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here