Google Kısayolları ile Hızlanın

Google arama motorunu yeteri kadar aktif kullanıyor musunuz? Sitenizin içeriğini oluşturmadan önce yapacağınız araştırmalarda, Google kısayolları kullanarak aradığınız sonuçlara daha hızlı ve detaylı ulaşabilmeniz mümkün.

Google Kısayolları

Google kısayolları sizin işinizi çok kolaylaştıracak. İşte karşınızda Google’a ait ve muhtemelen bilmediğiniz birçok kısayol.

Web Geçmişi

Google’ın web geçmişi aracı ile belirli zaman aralığında, hangi konu başlıklarında neleri aradığınızı araştırabilirsiniz. Hangi saatlerde webte, resimlerde, YouTube’da veya haberlerde neleri aradığınızı başlıklar halinde inceleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken https://history.google.com/ adresine giriş yapmak. Bu araç sayesinde önceden yaptığınız araştırmaları daha derinlemesine analiz edebilmeniz mümkün.

Web Geçmişi

 

Anahtar Kelime Türleri

Google arama kutucuğuna aratacağınız kelimeleri değişik formatlarda yazarak, aramalarınızı detaylandırabilirsiniz. Nasıl mı?

  • Sıralı eşleme (Phrase match): Google’da arama yaparken , aradığınız kelimelerin yalın halini Google’a yazarak arama yapmanız, size zaman kaybettirebilir. Bu tarz bir arama ile Google, sizin aradıklarınızla çok da alakalı sonuçlar sunmayabiliyor. Arama sürecini hızlandırmak istiyorsanız yapmanız gereken aramanın başına ve sonuna tırnak işareti koymak. Böylece arama sonuçlarında aradığınız kelime veya kelimeler kesin yer alacaktır.
  • Eksi işareti: Yapacağınız aramalara eksi işareti ve sonuçlarda gösterilmesini istemediğiniz kelimeyi yazarsanız, o istemediğiniz kelime sonuçlarda artık yer almayacaktır.

Sıralı eşleme

 

 

Sıralı eşleme 2

Küçük Harf/Büyük Harf – Noktalama İşaretleri

Google aramalarında büyük harf veya küçük harf kullanmanız sonuçları etkilemeyecektir. Yani “Evden Para Kazanma Yöntemleri” ile “evden para kazanma yöntemleri” aramaları karşınıza birebir aynı sonuçları çıkaracaktır.

Küçük veya büyük harflerde olduğu gibi noktalama işaretleri de Google için hiçbir anlam ifade etmez. Yani “iPhone 6 kaç para?” ile “iPhone 6 kaç para”, Google gözünde tamamiyle aynı!

Küçük Harf/Büyük Harf – Noktalama İşaretleri

 

Dosya Türü

Google, bize yapacağımız araştırmalarda kullanabileceğimiz çok önemli bir özellik daha sunmaktadır. Aramalarımızı dosya türlerine göre detaylandırabilmek mümkün. PDF dosyaları sunan websitelerin, araştırdığınız konu ile ilgili size daha profesyonel bir içerik sunabileceğini düşünüyorsanız yapmanız gereken, arama yapacağınız kelimeyi ve dosya türünü belirtmeniz. Yani SEO ile ilgili bir PDF dosyasına ulaşmak isterseniz, Google arama kutucuğuna yazmanız gereken “seo filetype:pdf” olmalıdır.

Google Dosya Türü

Zaman Tercihi

Google tamamiyle derya deniz. Yani bir arama yaptığınızda, karşınıza onlarca yıl önceki sonuçların çıkması da olasıdır. Google, her zaman kullanıcılara en iyi sonuçları göstermeyi amaçlasa da, bazen biz daha farklı bir araştırma yapmak isteriz. Örneğin iPhone6 ile ilgili bir makale hazırlayacaksınız ve bu hafta iPhone6 ile nelerin yazıldığını öğrenmek istiyorsunuz. Çok basit! Arama araçları sekmesinden istediğimiz zaman dilimini seçip aramamızı gerçekleştiriyoruz.

Google Zaman Tercihi

Ziyaret Etmedikleriniz

Aramalarınızı ziyaret ettiğiniz sonuçlardan ayıklamanız mümkün. Yani bir araştırma yapmak için yola koyuldunuz ve uzun süre bir geçti…Artık Google’da hep aynı sonuçların karşınıza çıkmasından sıkılmaya başladınız. Böyle durumlarda karşınıza çıkan her sonucu daha önce görmediğiniz bir sonuç olarak çıkartabilmeniz mümkün. Yapmanız gereken yine arama araçları menüsünü kullanmak olmalıdır.

Google Ziyaret Etmedikleriniz

Özet:

Google’ı ne kadar detaylı kullanırsanız, yapacağınız araştırmalara ayıracağınız süre bir o kadar kısalacaktır. Ayrıca Google arama seçenekleri ile rakiplerinizi analiz edebilir, daha profesyonel sonuçlara ulaşabilir ve sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin kalitesini önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here