godaddy domain transferi

Godaddy Alan Adı Transferi ve İsimtescil Domain Transfer Nasıl Yapılır?

Seosozluk.com’a gelen sorulara göre yazılarımızı ve anlatımlarımızı şekillendirmeye çalışıyoruz. Birkaç gündür üstüste gelen domain transferi ile ilgili sorulara da kayıtsız kalmamak adına (gerçi kimsenin sorusunu cevapsız bırakmamaya çalışıyoruz), bugünkü yazımızı domain transferi üzerine yapmaya karar verdik.

Domain Transferi Ne Zaman Gerekir?

Domain transferi nasıl yapılır, anlatmaya başlamadan önce hangi durumlarda domain transferine ihtiyaç duyabileceğimize bakalım.

 1. Güvensiz Domain Firmaları: Domaininizi barındırdığınız şirketin pek de güvenilir olmadığını duyar ve güvenilir bir firmaya geçiş yapmaya karar verirseniz,
 2. Domain Fiyat Avantajı: Domaininize 20TL öderken, arkadaşlarınızın 1TL ödediğini öğrendiyseniz,
 3. Domain Satışı: Yatırım amaçlı aldığınız bir domaini satmak isterseniz,
 4. Domain Alışı: Farklı bir kullanıcıdan domain transferi yapmak isterseniz,
 5. Website alım ve satımı: Website alım-satım işleri ile uğraşmak istiyorsanız,

domain transferi konusuna önem vermelisiniz derim.

Adım Adım Domain Transferi

Domain transferi işlemini anlatabilmek adına bir örnek üzerinden gitmeyi düşündüm ve en çok transfer yapılan şirketleri araştırdım. Öğrendiğim kadarıyla Türkiye’nin en büyük domain satış şirketi İsimtescil ve Dünyanın en büyük domain satış şirketi Godaddy. Dolayısıyla anlatımımı İsimtescil’den, GoDaddy’e transfer örneği ile sürdüreceğim.

Godaddy Alan Adı Transferi ve İsimtescil Domain Transfer

 • İsimtescil hesabımıza giriyoruz ve Domainlerim sekmesini tıklayıp, açılan sayfanın en altından transfer etmek istediğimiz domain’i tıklıyoruz.

isimtescil domain transfer

 • Açılan sayfada Domain Kilitleme seçeneğini bulup Kilidi Kaldır diyoruz. Artık whois alanında bilgilerimiz gözüküyor.

domain-kilit-kaldir İsimtescil Domain Transfer

 • Transfer etmek istediğimiz Domain’i tekrar tıklıyoruz ve bu sefer karşımıza çıkan panelden Transfer Şifresi (Authcode) Yönetimini seçiyoruz.

alan-adi-transfer-sifre isimtescil transfer

 • Karşımıza çıkan ekrana T.C. Kimlik numaramızı girip, neden domain transferi yaptığımıza dair ilgili seçenekleri seçiyoruz.
 • İşlemi bitirdikten sonra kayıtlı email adresine transfer şifreniz gelecek. Şimdilik GoDaddy kısmına geçiyoruz, birazdan bu şifreyi kullanacağız.
 • Şimdi GoDaddy hesabına giriş yapıyoruz.
 • Alan Adları menüsünün altından “Alan Adlarını Transfer Et” diyoruz.

Alan transfer et GoDaddy

 • Karşımıza çıkan kutucuğa İsimtescil’den transfer etmek istediğiniz alan adını yazıyoruz ve ödeme yapıyoruz. Yani transfer işlemi için 1 yıllık domain uzatma ücretini GoDaddy’e yapmak durumundayız. Ancak GoDaddy transfer coupon araması yaparak, 1-2TL ye domaininizi transfer edebilirsiniz.
 • GoDaddy alan adları kısmından, transfer sekmesine giriyoruz ve başlat diyoruz.

transfer baslat

 • Kayıtlı olan email adresimize GoDaddy tarafından gönderilen işlem kimliği (Transaction ID) ve Güvenlik Kodu (Security Code) bilgileriniz açılan ekrana giriyoruz.

godady bilgileri

 • Son olarak da, işlemlerimizin başında İsimtescil’den gelen transfer kodunu, karşımıza çıkan kısıma giriyoruz ve beklemeye başlıyoruz. Bu transfer için ön görülen süre yaklaşık 7 gündür ancak çok daha kısa bir sürede işlem tamamlanacaktır.

Gördüğünüz gibi işlemler oldukça basit. Özellikle çok fazla domain sahibi olan arkadaşların domain başına yıllık 20TL ödemesi gerçekten de anlamsız. İnternette GoDaddy veya Hostgator için onlarca kupon sitesi bulmanız mümkün. Benim favorim GoDaddy dolayısıyla bu şirketi size gönül rahatlığı ile önerebilirim.

Bir Makale Daha?

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

14 comments

 1. Burak Mercan

  merhabalar ben transfer işini halledemedim yardımcı olurmusunuz mailimi bıraktım en kısa zamanda dönmenizi bekliyorum

  • Emre

   domain transferi ile ilgili sorunuzu email üzerinden yanıtladım bilginize.

 2. mehmet özdemir

  çok faydalı bir yazı.bir çok forumda bu konuda sorular sorulmakta.

 3. makalecii

  Teşekkürler.

 4. Hasan

  Harika bilgilendirme. Kolay gelsin dostum.

 5. Oğuz

  Yetki kodu istiyor godaddy nasıl halledeceğiz onu ?

 6. Cem

  Peki şimdi domaini transfer ettik. Go Daddy den üstüne hosting paketide aldık. Peki isimtescildeki siteyi nasıl Go Daddy’e taşıyacağız. Ben wordpress kullanıyorum ve hiçbir aksaklık olmadan sitemin hostingimdeki dosyaların hepsinin sorunsuz bir şekilde go daddy e taşımak istiyorum. Ne yapmam lazım?

  • Hosting taşıma süreci biraz sancılı eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın derim

 7. Emre Şener

  Merhaba 1and1 domain aldım godady transfer etmek istiyorumda İşlem Kimliği kodu nedir nasıl alabilirim 1and1 hiç anlamıyorum ne yapmam lazım.

 8. Hilmi Turan

  Selamlar Emre Bey,
  GoDaddy’nin ”Kurumsal Gelişmiş” isminde web sitesi mimarı’nı satın almak istiyoruz. Yazılarınızdan GoDaddy’nin hizmetinden memnun olduğunuz anlaşılıyor. Bu paketin fiyatı yıllık 600 TL. İçerisinde Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hizmeti de bulunmakta… SEO hizmeti veren firmaları araştırdığımızda aylık 750 TL’den başlayan rakamlar var… Google’da en tepede yer almak açısından; sizin, GoDaddy’nin SEO hizmeti ile ilgili fikirleriniz nelerdir…?

  • Merhaba GoDaddy SEO hizmetinin içeriğini öğrenirseniz, size mantıkı olup olmadığını söyleyebilirim. Ancak bu tarz bir SEO iyileştirmesi yapabileceklerini sanmıyorum.

 9. ihsan

  isimtescili ben şikayetlerle biliyorum müşterilerini %95 i şikayet
  ben fiberserver.net.tr firmasını önereceğim
  Şu ana kadar her aramama tam yanıt verildi ve bir çok konuma yardımcı olundu. Hiç bir vakitte gecikmediler açıkçası bu kadarını beklemiyordum. ben tavsiye üzeri tanıdım fiberserver ve memnunum.

 10. Halit

  Emre Bey merhaba,

  Ben geçen sene acemiliğim sebebiyle alan adımı wordpress.com’dan premium blog paketle beraber aldım. 99 dolar ödedim buna ve domain hediye geld :)). Şu an hostingim başka yerde olduğu için de bu yüksek ücreti ödemek istemiyorum. Sadece alan adımı wordpress’ten taşımak istiyorum ama isimtescildeki gibi transfer kodu oluşuturabileceğim bir kısım göremedim wordpress’in sitesinde. Ne yapabileceğim hakkında fikriniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X