negatif anahtar kelimeler

Negatif Anahtar Kelime Ekleme : Google AdWords

Bugünkü yazımızda ise AdWords reklamlarını yönetenlerin çok dikkat etmesi gereken konulardan negatif anahtar kelime ekleme ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

AdWords Negatif Anahtar Kelime Ekleme

Google AdWords reklamlarını kullanmadan e-ticaret piyasasında yer almak bir hayal olsa gerek. Yani çevremizde devamlı birbirinden güzel fikirler duyuyoruz ama bu fikir sahiplerinin hesaba pek katmadığı konulardan biri de internet reklamcılığıdır herhalde. Yani müşterilerinizin internette gezinirken sitenizi bulup alışveriş yapması kulağa harika gelse de, bu durum sanıldığı kadar kolay değildir.

AdWords reklamlarını yönetmek bilgi ve tecrübe gerektirir. Yani aslında herkes Adwords reklamları açabilir ve dilediği gibi yönetebilir ama gerekli kontroller yapılmazsa bu pazarlama yöntemi size sandığınızdan çok daha maliyetli olacaktır. Google adwords eğitimi almanız gerekebilir.

Başarılı AdWords yönetimi minimum maliyetle maximum dönüş (satış, üyelik vb…) sağlayabilmektir.

WebSite Trafiğindeki Artış

Birçok Website sahibinin düştüğü hataların başında website trafiği ile başarıyı bağdaştırmak gelmektedir. Yani diyelim AdWords bütçeniz aylık 1000TL ve birinci ayın sonunda sitenize gelen kullanıcı sayısı 500’den 5bine çıktı. Harika değil mi!!! Değil 🙁

Sitenize gelen bu 5000 kişi kim? Hangi arama sonuçlarından sonra geldi? Reklamlara tıklayan bu kullanıcılar sitenize geldikten sonra ne yaptı? Ödediğiniz 1000TL den sonra satışlarınız % kaç arttı?

Yani 1000 TL nizin çöpe gidip gitmediğini anlayabilmek için öncellikle yukarıdaki sorulara cevap vermek gerekir.

Denetlediğim birçok AdWords kampanyasında karşılaştığım en genel problem negatif anahtar kelime kullanımının nerdeyse hiç olmayışıdır herhalde. Yani örneğin “balo elbisesi” satan bir internet siteniz var dolayısıyla “balo elbisesi ” kelimesine reklam vermek istiyorsunuz. Peki Türkiye’de çok ciddi arama hacminde elbise giydirme oyunlarının arandığını biliyor muydunuz? Yani siz balo elbisesi satmak isterken bir sürü 12 yaşında çocuğun reklamlarınıza tıklayarak sizi zarara uğratması, canınızı oldukça sıkacaktır herhalde.

Negatif Kelimeler

Negatif kelimeler, kabaca hangi kelimelerde çıkmak istemediğinizi Google AdWords’e iletebilmenin bir yöntemdir. Yukarıdaki örneğe geri dönersek, eğer “oyun” – “oyunlar” – “oyunları” gibi kelimeleri negatif olarak girersek, biraz önceki elbise giydirme oyunları oynamak için yanıp tutuşan arkadaşlar, sizin yerinize rakiplerinizin reklamını tıklamaya başlayacaktır 🙂

Peki binlerce kelime arasından hangi kelimeleri negatif anahtar kelime olarak gireceksiniz? Yine güzel sordum 🙂

Binlerce negatif anahtar kelime ile uğraşmak size oldukça zaman ve kaynak kaybettirecektir. Dolayısıyla bu işe girişmeden önce hangi kelimelerden tık alıyorsunuz bunu incelemelisiniz.

Arama Terimleri

AdWords arama terimleri ile hangi kelimeler ile reklamlarımızın tıklandığını öğrenebiliyoruz.

1. AdWords hesabımıza giriş yapıyoruz.

2. Kampanyalar sekmesinden anahtar kelimeler sekmesini seçiyoruz. Eğer AdWords hesabımız büyükse bu aramayı Google Ad Group bazında da gerçekleştirebiliriz.

3. Daha sonra ayrıntılar sekmesinden Arama Terimleri – Tümü diyoruz. (Aşağıdaki gibi)

AdWords arama terimleri

4. Karşımıza çıkan listeden istemediğimiz aramayı seçip, negatif anahtar kelime olarak ekle diyoruz. İşte bu kadar basit. Bu aramaları günde 1-2 dakika ayırarak yaparsanız, boşu boşuna birçok gereksiz ödemeden kurtulmuş olursunuz.

negatif anahtar kelime olarak ekle

Özetle:

Negatif anahtar kelime girişleri, AdWords hesap yönetiminin çok önemli bir bacağıdır. Gereksiz ve çok genel kelimelerden sitenize gelecek trafik, yüksek ihtimalle boş trafik olacaktır. Dolayısıyla arama terimlerini düzenli bir biçimde kontrolünüz altına almalısınız.

Eğer AdWords reklam yönetimi  ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa size bir email kadar yakınız. 🙂 seosozluk@gmail.com adresine dilediğiniz zaman email gönderebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

E-Ticaret ve Markalaşma Önerilerim

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

3 comments

  1. Aslı

    güzel bir paylaşım

  2. huseyin

    çok teşekkürler, elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Zamanların En Çok Satan Wordpress Temaları

X