Screaming Frog – Ücretsiz SEO Aracı (Videolu Anlatım)

Bu yazımda anlatacağım ücretsiz seo aracı (Screaming Frog) oldukça faydalı ve devamlı kullanacağınız bir program olacaktır.

Screaming Frog

Website sahiplerinin mutlaka sitelerinin teknik detaylarına da dikkat etmesi gerektiğini hemen hemen her yazımda belirtiyorum. Bu yazımda Screaming Frog aracını anlatacağım. Tabi ki elimden geldiğince basit bir biçimde…

Karşınızda Screaming Frog 🙂

Screaming Frog, internetten bir iki dakikada indirebileceğiniz ve bilgisayarınızda nerdeyse hiç yer kaplamayan bir program. Kullanımı, programlarla haşir neşir olmayanların bile kolaylıkla kavrayabileceği bir biçimde tasarlanmış. Screaming Frog un diğer birçok program gibi ücretli kısımlarıda var tabi ki ancak ücretsiz alanları bizim işimizi fazlasıyla görecektir.

Screaming Frog Ne İşinize Yarayacak?

Screaming Frog’ta yer alıp, bizim için çok önemli olan kısımları tek tek inceleyeceğim ancak öncesinde kabaca programı anlatmakta fayda var sanırım.

Bu program sayesinde sunucu, sayfalardaki  title & meta description, H etiket, canonical etiket hatalarını tespit edebiliyor ve bu doğrultuda gerekli düzeltmeleri yapabiliyoruz. Bu programda yer alan tüm başlıklar arama motoru optimizasyonu açısından çok önemlidir ve yerinde yapacağınız değişikliklerle arama motoru sonuçlarında sayfalarınızın görünürlüğü rakiplerinizden daha fazla olacaktır.

Screaming Frog Kullanım Kılavuzu

1. Öncellikle Screaming Frog isimli programı indiriyoruz.

2. Programı yükledikten sonra karşınıza çıkan ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

screaming frog ekran görüntüsü

 

3. Programı açtıktan sonra gerekli taramayı nasıl yapacağımıza karar veriyoruz. Yukarıda yer alan menüden “Mode” seçeneğini tıklıyoruz. Karşımıza 3 seçenek çıkıyor; Spider, List ve SERP.

 • Spider: Aratmak istediğiniz sayfanın (örneğin: Anasayfanız) url’sini bu alana yapıştırıyoruz. Program, belirttiğiniz URL’yi taramaya başlıyor.
 • List: Bu seçenekte site haritanızı (sitemap) upload ediyoruz ve program tüm site haritanızı taramaya başlıyor. Kesinlikle bu seçeneği kullanmanızı öneriyorum çünkü böylelikle site haritanızı da kontrol etmiş olacaksınız.
 • SERP: Bu seçenekte ise title ve meta açıklamalarınızı sisteme upload edip özet bilgilere ulaşabiliyorsunuz. (Bu seçeneği pek önermiyorum)

4. İkinci seçenek olan “List” yani site haritamızı yükleyerek kontrollerinizi nasıl yapacağınızı anlatmak istiyorum.  Site haritasını yükledikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir, “ok” demeniz yeterlidir.

screaming frog

 

Not: 5000 URL’den fazlasını aratmak isterseniz sitemap’inizi ikiye bölmenizi öneririm, yoksa sistem kitleniyor 🙂

5. Tarama tamamlandıktan sonra “Export” diyelim ve dosyayı bilgisayarımıza indirelim.

6. Bu alanda yer alan başlıklar şu şekildedir:

Address

Site haritanızda yer alan sayfaların URL’leri. Burda yer alan sayfa sayısı ile sitenizdeki sayfa sayısının aynı olup olmadığını kontrol edebilir, eksik sayfaları site haritanıza ekleyebilirsiniz.

Content

Bu alandan resimleri ve sayfaları seçebiliyorsunuz. “text/html; charset=UTF-8” olanları sıralayalım çünkü işimiz sayfalarınızla.

Status Code

Bu alan çok önemlidir. Tüm sayfalarınızın 200 veya 301/302 durumunda olması gerekmektedir. Eğer 404 veya 100 hataları alırsanız, gerekli aksiyonları almalısınız. 404 hatalarını mutlaka geçerli sayfalara yönlendirmelisiniz.

Status

Status code’un açıklamalarının yazdığı alan.

Title 1

Sayfanızın başlık açıklamasını bu alandan kontrol edebilirsiniz. Burda önemli olan sayfa başlık açıklamalarının aynı yani duplike olmamasıdır.

Title 1 Lenght

Sayfanızın başlık açıklamasının karakter sayısı çok önemlidir. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken Title 1 alanının boş olmaması veya 70 karakterden uzun olmamasıdır. Google, başlıklarda 70 karaktere kadar tarama yapıyor.

Title 1 Pixel Width

Bu kısımda da başlık açıklamanızın uzunluğunu kontrol edebilirsiniz. Uzunluk 512 pixeli geçmemelidir.

Meta Description 1

Meta açıklamaları SEO için çok önemlidir ve her sayfanın meta açıklaması birbirinden farklı olmalıdır. Bu alandan aynı olan meta açıklamalarını bulup gerekli düzeltmeleri yapmalısınız.

Meta Description 1 Lenght

Meta açıklamalarınız 160 karakteri geçmemelidir. Benim önerim bu sayıyı 155-157 arasında tutmanızdır.

Meta Description 1 Pixel Width

Bu kısımda da meta açıklamanızın uzunluğunu kontrol edebilirsiniz. Uzunluk 923 pixeli geçmemelidir.

Meta Keyword 1

Meta anahtar kelimeler Google tarafından artık taranmıyor dolayısıyla bu kısımı pas geçebilirsiniz.

Meta Keyword  Lenght

Tekrar meta keyword, bu kısmıda geçiyorum. Kontrol etmenize gerek yok.

H1 – 1

H1 Etiketi de arama motoru tarafından önemli görülmektedir ve değersiz başlıkları H1 etiketinde kullanmamalısınız. Bu alandan alakasız H1 etiketlerini kontrol edebilirsiniz.

H1-1 length

Bu alandan ”0” olanları sıralayabilirsiniz. Her yazınızda H1 etiketi kullanma şartı yok ama bu duruma ne kadar önem verirseniz, o kadar SEO açısından başarılı bir siteniz olur.

H1- 2 ve Uzunluğu

Bu kısımlar H1-1 ile aynı düşünülebilir.

H2 – 1

Bu kısımda H1 etiketi gibi Google tarafından önemsenen bir alandır. Burada dikkat etmeniz gereken H1 kullanmadan direkt H2 kullanımına geçememenizdir.

H2 – 1 lenght

Bu alandan ”0” olanları sıralayabilirsiniz. Her yazınızda H2 etiketi kullanma şartı yok ama bu duruma ne kadar önem verirseniz, o kadar SEO açısından başarılı bir siteniz olur.

H2- 2 ve Uzunluğu

Bu kısımlar H2-2 ile aynı düşünülebilir.

Meta Robots 1

Eğer siteniz robots.txt dosyasının dışarıdan taranmasına izin veriyorsa bu alandan kısıtlamaları kontrol edebilirsiniz.

Meta Refresh 1

Bir bakıma redirect yöntemi olan meta refresh SEO bakımında önerilmemektedir. (örnek: 5 saniye içerisinde sayfaya yönlendirileceksiniz…)

Canonical Link Element 1

Bu kısımda kullandığınız Canonical Linkleri kontrol edebilirsiniz. WordPress SEO eklentileri kullanan bu kısımda otomatik olarak ayna sayfaların URL ‘lerini görecekler. Sayfa URLsi ile canonical link’in aynı olmasının pek de önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum ama hala bir kesim bunun önemli olabileceğine inanıyor. (Canonical link: Sayfada kullandığınız canonical linkler, sayfa içeriğinin başka bir sayfa ile aynı olduğunu arama motorlarına bildirmekte ve dolayısıyla duplicate content durumuna düşmenizi engellemektedir.)

Size

Sayfanızın büyüklüğünü burdan kontrol edebilirsiniz. Burda yazan değerleri 1024’e bölerek sayfaların kilobyte’ını görebiliyorsunuz. Bir sayfanın 320kb’ı geçmemesi önerilmektedir.

Word Count

Sayfada yer alan kelime sayısı. Sayfadaki kelime sayısının en az 500 olmasını öneririm. Makalelerdeki kabul görmüş en az kelime sayısı 300-400 arasıdır ve sayfalardaki diğer kelimelerle beraber en 500 mantıklı bir sayı olacaktır sanırım.

Level

Belirtilen sayfanın anasayfadan kaç klik uzakta olduğunu gösteren bir alan. Bu kontrol daha çok e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken bir parametredir.

Inlinks

Site içi link sayısı 100’ü geçmemelidir.

Outlinks

Subdomain’e gönderdiğiniz link sayısını kontrol edebilirsiniz.

External Outlinks

Dışarıdaki subdomain’lere verdiğiniz link sayısını kontrol edebilirsiniz.

Hash

Aynı içerikli sayfaları kontrol etmenize yarayan bir özellik. Eğer bu alanda yer alan sayılar başka bir sayfa ile aynı ise bu iki sayfanın içeriği aynı demektir. Kesinlikle aynı içerikli sayfalarınız olmamalıdır. (veya canonical kullanmalısınız)

Sonuç

Yazdığınız değerli yazıların yanı sıra sitenizin teknik detaylarını da kontrol etmelisiniz aksi taktirde rekabette çok gerilere düşersiniz. Screaming Frog isimli bu programı ayda 1 kere kullanarak kontrolü elinizde tutabilirsiniz.

Sormak istediğiniz tüm sorular için benimle seo@seosozluk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

8 YORUMLAR

 1. Merhaba. Programı indirip kurdum denedim falan ama pek bi işime yarayacak bişey bulamadım açıkçası. Biraz daha teknik bilgiyesahip olmak gerekiyor bence. Basit kullanıcılar için ağır kaçar

 2. Kardeşim merhaba. Daha önce yazını tam okumadığım için sanırım anlamamıştım. Şimdi yeniden okudum güzelce ve programı kurdum çok işime yaradı. Gerçekten çok faydalı yazılar yazıyorsun emeğine sağlık. Umarım çok daha iyi yerlerde olursun. İyi Çalışmalar.

 3. yazılarınızı makalelerinizi derslerinizi becerebildiğin kadar takib ediyorum
  benim açımdan çok faydalı bilgiler aldım sizlere teşekkür ederim
  sizi takib etmeye devam edicem ben web site konusunda çok acemiyim
  hergün deyişen internet dünyasını takib etmem mümkün deyil
  oyüzden sitemi geliştiremiyorum sitemi geliştirmem içn uzmanlardan destek almam gerek
  ama bunun için bütçem yok açıkçası iflas ettim ve evde oturmaktayım tekrar kendi sektörüme dönmem için
  e ticaret sitemi geliştirmemgerek bununiçin ufak tefekte olsa destek müdahalesinde bulunursanız sevinirim
  saygılarımla hüseyin arslan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here