Blog Yazarlarının Kaçınması Gereken Hataları

Arama motorlarında çıkan bir yazınız var ve sayfanıza giren okuyucular blogunuzdan 3 saniye sonra ayrılıyorlar, peki neden? Her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama belli ki oyucularınız sizinle aynı fikirde değiller. Gelin blogunuzdaki okunmayan blog yazıları için hangi önemli noktaları kaçırıyor olabilirsiniz beraber bakalım.

Blog Yazarlarının Kaçınması Gereken Hataları

İlgilendiğimiz konularda yazılar yazıp, trafik almasını ve okunmasını bekliyoruz fakat istediğimiz verimi alamıyoruz. Bunun nedeni belki de çok basittir. Blog yazarlarının kaçınması gereken hataları neler bir bakalım.

Uzun Yazılar

Blog okuyucuları, özellikle ülkemizde, ne yazıkki oturup gazete okur gibi blog okumuyorlar. Arama sonuçlarından blogunuza ulaştıktan sonra ve yazınızı okumaya başlamadan önce tüm sayfayı hızlıca tarıyorlar. Yani okurunuzun yazınızı okumaya değer bulması 1-2 saniye içerisinde tamamlanıyor. Asıl soru bu iki saniye içerisinde okuyucunun yazınızda nasıl kalacağıdır?

Blogunuzdaki yazıların yorucu olmadan kolay okunabilir formatta olması çok önemlidir. Yapılan birçok araştırmaya göre bir makalenin korkutucu olmaması için 1600 kelimeyi geçmemesi gerekir. Binlerce kelime kullanarak yazı yazmak yerine yazılarınızı bölümlere ayırabilirsiniz. Bir makalede vereceğiniz bilgileri 2-3 makaleye bölmek, okuyucularınızın blogunuzda ortalama kalma süresini arttıracaktır.

Blog yazılarının kolay okunabilmesini sağlayan bir diğer konu ise “H etiketlerini” doğru kullanımıdır. Doğru başlık türlerini kullanmak okuyucularınızı boğmadan yazılarınızın tamamının okunmasını sağlayabilir. H etiketleri ile daha detaylı bilgi için Heading Tags isimli yazımı okumanızı öneririm.

Resim Kullanımı

Resim kullanımı blog yazılarınızın okunurluğunu hiç kuşkusuz arttıracaktır. Ben dahil birçok internet kullanıcısı, okumayı tercih ettiğimiz yazılarda resim görmeyi bekliyoruz 🙂

  • Resim kullanılarak oluşturulan içerikler 94% daha fazla okunmaktadır.
  • Tüketicilerin %60’ı ilanlarında resim kullanan işletme sahipleri ile alışveriş yapmak istiyor.
  • Sosyal medya reklamlarında kullanılan imajların kalitesi, okunurluluğu %35-40 oranında arttırdığı tespit edilmiştir.

Yanlış Reklam Tercihleri

Birçok blog yazarının hiç kuşkusuz en büyük amacı bloglarından para kazanmaktır. Ama unutmayın ki aç gözlü olmak size orta vadede başarısızlık getirecektir. Hiçbir okuyucu her yerden fırlayan reklamları görmek veya zorunlu reklam tıklamalarına maruz kalmak istemez. Reklamlarınızı insanları rahatsız etmeyen yerlere koymalısınız. Ayrıca kullanıcıların kendi istekleri ile tıkladığı reklamların sizlere getirisi zorunlu tıklamalara oranla çok daha fazla olacaktır. Not: Açılış sayfasında açılan facebook like pop-up larına da kullanmamanızı öneririm çünkü bu beğenilerin size herhangi bir getirisi olmayacaktır.

Hiç Durmadan Makale Yayınlamak

Uzun aralıklarla makale yayınlamak, hiç durmadan makale yayınlamak ile aynı etkiyi yaratacaktır. Hızlı bir büyüme istiyorsanız günde 2-3 makale eğer istikrarlı bir büyüme istiyorsanız 1-2 günde bir makale tam anlamıyla kararında olacaktır. Özellikle de sosyal medayada hiç durmadan makale yayınlarsanız okunurluluğunuzu bir süre sonra kaybedebilirsiniz.

Alakasız Makaleler

İnternette, bir sürü black hat seo yaparak yazılarını üst sıralara çıkarmaya başaran bloga denk geliyorsunuzdur, en azından ben devamlı denk geliyorum. Bu kişiler, tek bir cümle üzerinden 300-400 kelimelik makaleler oluşturup bloglarına gelen ziyaretçi sayılarını arttırıyorlar. Google bu tarz durumları engelleyebilmek için devamlı Panda güncellemeleri yapıyor ve gün geçtikçe black hat SEO cuların bu durumları manüpile etme oranları azalıyor. Eğer iyi bir blog yazarı olmak istiyorsanız, siz siz olun okuyucularınızı kandırmaya çalışmayın.

Sonuç

Empati kurmak, başarılı blog yazarlarının en önemli özelliklerinden biridir. Sizi rahatsız eden blog yazılarında yapılan hataları kendi yazılarınızda tekrarlamamalısınız. Sizde bir blog okuyucususunuz ve diğer blogları bir de bu gözle okumanızı tavsiye ederim.