Google Analytics Spam Trafik Filtreleme

Google Analytics Trafik Kaynakları

Websitenize gelen kaynaklar özetle aşağıdaki gibi olacaktır. Yani daha birçok kaynak var ama genellikle Google Analytics’te görecekleriniz:

1 – google / organic: Google arama sonuçlarından gelen, reklamsız trafik.

2 – (direct) / (none): Tarayıcıya sitenizin adresini direkt yazıp gelenler. (kendi trafiğinizi filtrelemelisiniz, yoksa sonuçlar biraz abartılı çıkabilir.)

3 – google /cpc: AdWords reklamlarından gelen trafik

4 – referral: Diğer sitelerden gelen backlinkler.

Bugün inceleceğimiz konu referral trafik olacaktır.

Google Analytics Referral Trafik

Google Analytics’te gördüğünüz referral trafik, websitenize başka sitelerden gelen linkleri göstermektedir. Bu linkler doğal yollarla kazanmış olduğunuz linkler, satın almış olduğunuz linkler, sosyal medya hesaplarınızdan gelen trafik ve spam trafik olabilir. Hepsini anladık da, spam trafik ne demek?

Spam trafik, kabaca saçma sapan sitelerden sitenize gelen trafik demektir. Yani birgün bir bakıyorsunuz website trafiğiniz uçmuş. Hergün sitenize 500 kişi giriyorken o gün 750 kişi girmiş. Eğer spam trafiğinizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, muhtemelen içinizi bir mutluluk kaplar ama ne yazık ki durum biraz farklı.

Sitenize gelen örnek spam trafik kaynakları aşağıdaki gibidir.

Kaynak / Araç
semalt.semalt.com / referral
forum.topic28328061.darodar.com / referral
buttons-for-website.com / referral
www1.social-buttons.com / referral
answer28328061.cenoval.ru / referral
semalt.com / referral
s.click.aliexpress.com / referral

Peki bu spam sitelerden size neden trafik geliyor?

Yukarıdaki siteler (subdomainler) spam oldukları için Google arama sonuçlarında pek fazla görüntülenemiyorlar dolayısıyla reklam gelirleri organikten gelen trafikten oluşamıyor. Buna çare olarak, bu siteler belirli yazılımlar sayesinde tüm dünyaya milyonlarca link gönderiyorlar. Sizde sitenize gelen trafiğin nerden geldiğini merak edip bu linke tıklıyorsunuz. Peki sonra?

Linke tıkladıktan sonra büyük ihtimalle karşınıza alibaba, ebay gibi e-ticaret siteleri çıkacaktır. Olurda açılan siteden bir ürün satın alırsanız, size link gönderen bu spam site satıştan komisyon kazanacaktır. Şöyle düşünün: milyonlarca link…Bu siteler inanın bu yöntemle çok büyük paralar kazanıyor…

Spam Trafiğin Sitemize Zararları

Spam trafiğin websitemize yarattığı en önemli iki problem:

Yanıltıcı Data: Yukarıda anlattığım gibi spam trafik websitenizde hayali bir trafik yaratacaktır ve bu durum hedeflerinizin şaşmasına neden olacaktır.

SEO Skoru: Spam sitelerden gelen trafik websitenizin SEO skorunu da düşürmektedir. Alacağınız tüm backlinklerin kaliteli sitelerden gelmesi beklenmektedir.

Websitemize zararlı bir backlink geldiği taktirde almamız gereken iki önlem var; web yöneticisi araçlarından zararlı linkleri engellemek ve Google Analytics’ten bu bilgileri datamızdan çıkarmak. Zararlı backlinkleri daha önce anlattığım için hemen Google Analytics ile bu bilgileri bir daha nasıl görmeyeceğinizi anlatayım.

Spam Trafik Filtreleme – Google Analytics

Öncellikle spam linkleri nasıl tespit edebileceğinizi anlatalım. Google Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra:

1. Edinme Başlığının altından “Kaynak/Araç” sekmesini seçiyoruz.

2. İncelemek istediğimiz dataya ait tarihi sağ üstteki menüden seçiyoruz.

3. Karşınızda sitenize gelen trafiğin kaynakları.

google-trafik

4. Bu listeyi bilgisayarınıza indirin ve tüm referral trafiği ayıklayın.

5. Tek tek tüm linklere girip, siteleri kontrol edin.

Tüm zararlı linklerimizi tespit ettik. Şimdi Google Analytics ile bu linkleri nasıl temizleyebileceğimizi anlatalım.

6. Yönetici sekmesinin altından filtreler diyoruz.

GA Filtreler

7. Yeni filtre diyoruz. (Ekran görüntüsü koymadım, zaten hemen karşınıza çıkacaktır)

8. Aşağıdaki kırmızı ile işaretlenmiş alanları belirtmiş olduğum gibi dolduruyoruz. Filtre modeli kısmına spam sitenin domainini yazıyoruz.

gorunume-filtre-ekleme

gorunume-filtre-ekleme-devam

Yukarıda anlattıklarımı uyguladıktan kısa bir süre sonra bu linklerin Google Analytics datanızdan çıktığını göreceksiniz. Google Analytics sonuçlarınız ne kadar doğru sonuçları yansıtırsa, analizleriniz de o derece tutarlı olacaktır.

Önemli: Google Anlaytics de koyduğunuz filtreler sitenize gelen trafiği engellemez, sadece sizin bu veriyi görmenizi engeller.

!!! EKLEME: Eğer yukarıda anlattıklarımı yaptıktan sonra hala filtrelediğiniz websiteyi datanızda görüyorsanız,

 • Yeni filtre ekle
 • Özel
 • Hariç tut
 • Kampanya Kaynağı

şeklinde de filtrelemek istediğiniz websitenizi ekleyebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

Google Tag Manager Nedir – Google Tag Manager Nasıl Kullanılır

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

18 comments

 1. Altay

  Resim çok küçük. İçeriğinin hepsini örnekleme olarak yazıya dökseydiniz güzel olurdu. Filtreleme modelinde ne yazıyor?
  Test etmeye kalktığımda
  Bu filtre verilerinizi değiştirmedi. Filtre yapılandırması yanlış veya örneklenen veri kümesi çok küçük.
  demekte..

  • gerçekten de küçükmüş, haklısınız. Düzelttim 🙂
   tekrar deneyebilirsiniz. Yeni filtre – fitre adı (spam url adresini Google Analytics’te gördüğünüz gibi yazın), Hariç tut – Yönlendirme – Filtre modeli )(spam url adresini Google Analytics’te gördüğünüz gibi yazın)
   Eğer bu çalışmazsa, (bazı durumlarda sıkıntı oluyor),

   Yeni filtre ekle
   Özel
   Hariç tut
   Kampanya Kaynağı
   şeklinde de filterelemek istediğiniz websitenizi ekleyebilirsiniz.

   • Altay

    ilk önerdiğiniz olmadı ama ikinci önerdiğiginiz filtreleme test etmede hata çıakrmadı. hizliresim**** şöyle bir ekran verdi. Doğru mudur?

 2. Doğum Günü Süsleme

  Selam Emre Bey, Google Analitik’den filtreleme yaptık tamam. Peki Web Master Araçların’dan da engellememiz gerekiyor mu kesinlikle. Yani analitikten engellenen şey sadece orda istatistikleri doğru görebilmek için sanırım. Ama google’un gözünde hala hemen çıkma oranları yüksek gözükecek ve seo skorunda düşüş yapacak mıdır acaba ?

  • merhaba, bilindik spam siteleri web master’dan engellemenize gerek yok…eğer sitenize negatif seo çalışması yapılmışsa, o linkleri mutlaka engellemelisiniz.

 3. Tolga

  Emre bey her iki yolu defalarca denedim sonuç “Bu filtre verilerinizi değiştirmedi. Filtre yapılandırması yanlış veya örneklenen veri kümesi çok küçük.” bu, nedeni ne olabilir?

 4. Gezi Tozu Burcu

  Merhaba;
  Bahsettiğiniz 7. adımda kaldım.
  Filtrelere giriyorum; filtre ekle diye bir buton çıkmıyor.
  Ekran görüntümü e-mail gönderdim.
  Floating share buttons ve Get free social traffic kaldırmak istiyorum.
  Teşekkürler

 5. tayfun

  ”google anlaytics’te koyduğunuz filtreler sitenize gelen trafiği engellemez, sadece sizin bu veriyi görmenizi engeller.”
  ______________
  Önemli olan googlenin bu trafiği görmezden gelmesi değilmi? biz hemen çıkma oranını atıyorum %30 olarak görüyoruz.. ama google %80 olarak görüyor .. e ne anladım bu filtreden ?

  • eğer sitenize spam trafik geliyorsa, bu trafiğe ait verileri filtrelemezseniz o zaman ortaya çıkan veriyi analiz edemezsiniz. Google analytics veri takip ve analiz sistemidir…

 6. Yasin

  Sitemde çok fazla spam trafik vardı. Hepsini filtreledim. teşekkür ederim

 7. Burcu

  Emre bey merhaba…fre*** adresinde spam almaktayım. Filtreleme yaptım anlattığınız biçimde ancak yine buradan gelen spamler göründü listemde. Ne yapmalıyım, nasıl bir filtreleme ile bu spamleri önlerim?

  • tam olarak hangi GA filtereleme yöntemini kullandğınızı emretonguc @ seosozluk.com adresine gönderebilir misiniz?

 8. Kenan

  Merhaba Emre Bey,
  Sitelerimden birinde Daha önce hiç rastlamadığım bir anormallik ile mücadele ediyorum.

  site çok yeni, o yüzden fazlaca içerik girmiyorum. Fakat kontrol ettiğimde sitemde ortalama oturum süresi 00:00 gözüküyor, Gelen kullanıcılar organik veya meşhur sosyal medya sitesinden geliyor. Sitemde herhangi bir çalışmayan fonksyiyonu göremedim 1 haftadır test ediyorum herhangi bir sorun yok. Bu anlattıklarınızın dışında kontrol edebilecek bir yöntem var mı_

 9. Mustafa Yörü

  Merhaba Emre Bey
  Öncelikle teşekkürler böyle güzel bir makale için sayenizde filtreleme yaprak hemen çıkma oranını bayağı bayağı düşürdüm yalnız şöyle bir sorun var kendi web sitemin adresi de şu an hemen çıkma oranını yükseltnekte anlamadığım kendi web sitem hemen çıkma oranını nasıl yüzde yüz yapar bunuda aynı şekilde kendi web sitemin adresini filtrelemem gerekirmi bi sakıncası varmı böyle birşeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir