Google Analytics – IP ve Website Filtreleme

 

Sitenize gelen trafiği kontrol ettiğinizde, garip sitelerden trafik aldığınız oluyor mu? Veya Sitenize gelen trafik ne kadar gerçekleri yansıtıyor? IP ve website filtreleme ile bunu kontrol altına almak mümkün. Gelin konuyu biraz irdeleyelim…

Website Trafik Kanalları

Websitenizin performansını gün içinde devamlı kontrol ediyorsunuz diye tahmin ediyorum. Sitenize gelen tüm ziyaretçileri, geldikleri kanalları (Organik, direkt veya referans sitelerden) ile beraber devamlı takip etmeniz de gerekir zaten.

Websitenize gelen trafiği Google Analytics aracı ile detaylıca kontrol edebilmeniz mümkün. Hem de tamamiyle ücretsiz! Websitenizi Google Analytics hesabına tanıtmanız yeterli…

Websitenize gelen kullanıcıların hangi kanallardan size ulaştığı çok önemlidir. Yani siz sitenize gelen kullanıcı sayısındaki artışa sevinirken, durum aslında çok tehlikeli bir hal almış olabilir. Nasıl mı?

Referral ( Yani sitenize başka sitelerden gelen trafik)

Özellikle son dönemde, ben dahil birçok kişinin karşısına iki tane spam site devamlı çıkıyor. Darodar.com ve iLovevitaly.com…Bu siteler bizlere boş trafik göndererek spam trafik yaratmaktadır. Amaçları ise bu sitelerin ne olduğunu merak eden kullanıcıları kendi sitelerine çekerek veya yönlendirme yaparak satış yapabilmek.

Sitenize gelen bu sahte trafik aynı zamanda sitenize önemli ölçüde zarar da vermektedir. Google, bu zararlı backlinkleri sizin kendi istediğiniz ile sitenize çektiğini düşünürse, o zaman yandınız demektir. Google sitenize ceza kesip, sizi arama sonuçlarından çıkarabilir.

Peki ne yapmak lazım?

Öncellikle websitenize gelen zararlı backlinkleri Google’a bildirmeli, daha sonra ise Google Analytics sonuçlarından bu trafiği çıkarmalısınız. Biz buna IP ve Website Filtreleme diyoruz.

Google bağlantıları reddetme aracını kullanarak, öncellikle bu linklerin zararlı olduğunu Google’a iletmelisiniz. Böylelikle domain değerinizde oluşabilecek olası bir gerilemeyi önlemiş olacaksınız. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için “bağlantıları reddetme” isimli makalemi okuyabilirsiniz.

Gelelim bu zararlı trafiği Google Analytics hesabınızdan nasıl çıkarabileceğinizi, dolayısıyla gerçek website trafiğini nasıl öğrenebileceğinizi anlatalım…

Google Analytics Website Filtreleme

1. Google Analytics hesabına giriş yapıyoruz.

2. Yönetici sekmesine tıklıyoruz.

GA Raporlama

3. Filtreleri seçiyoruz

GA Filtreler

 

4. Yeni Filtre diyoruz

GA Yeni Filtre

5. Fitre adı veriyoruz

6. Özel diyoruz

7. Hariç tut seçiliyken, Filtre Modelini yönlendirme olarak seçip,

8. Zararlı sitenin adresini bu alana yazıyoruz. (Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi)

filtre-bilgileri

 

İşte bu kadar basit!

Zararlı sitelerden kurtulduk ayrıca bu sitelerin istatistiklerimizi değiştirmesini de engellemiş olduk.

IP ve Website Filtreleme

Site istatistiklerimizi yanıltan bir diğer konu ise kendi bilgilerimizdir. Yani kendi sitemize gün içerisinde devamlı giriyor ancak bu girişlerin Google Analytics tarafından kayıt altına alınıyor olması oldukça anlamsız. Dolayısıyla kendi IP’lerimizi de filtrelememiz gerekir.

1. Tekrar yönetici sekmesini seçiyoruz

2. Filtreler diyoruz

3. Yeni Filtre

4. Önceden Tanımlı

5. Hariç Tut

6. Son olarak da filterelemek istediğimiz IP adresini giriyoruz. (Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi)

filtre-duzenleme

 

Not: Website satın almaya karar verirseniz, alacağınız siteye ait trafik kanal bilgisini kontrol etmeniz yukarıda saydığım sebeplerden dolayı da çok önemlidir.

 

Özet…

Yukarıda anlattığım filtreleri Google Analytics hesabınıza eklemeniz, website kullanıcı trafiği istatistiklerinizi önemli ölçüde düşürecektir. Ancak unutmamalısınız ki spam trafik, websitenize çok ciddi zararlar verebilir ve websitenizi arama motoru sonuçlarında gerilere düşürebilir. Ayrıca kendi IP’nizden yaptığınız girişlerin datasını takip etmek sizi yanıltmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

 

!!! EKLEME: Eğer yukarıda anlattıklarımı yaptıktan sonra hala filtrelediğiniz websiteyi datanızda görüyorsanız,

  • Yeni filtre ekle
  • Özel
  • Hariç tut
  • Kampanya Kaynağı

şeklinde de filterelemek istediğiniz websitenizi ekleyebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

12 YORUMLAR

  1. Merhaba Emre Bey, açıklamanız için teşekkürler, çok yararlı bir bilgi. Benzer bir konuyu sormak istiyorum. İki tane websitemiz var, birisinde sadece varolan müşteriler online işlemlerini yapıyor. Bu nedenle analyticste ikisi için ayrı view oluşturduk. Birisinde online işlemler ile ilgili olan url’in tamamını hariç tuttuk. Ama kontrol ettiğimde yine ikisinde de aynı sayfa trafiklerini görüyorum. Belli bir süre mi geçmesi gerekiyor yoksa yanlış yapılandırılmış birşey mi olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here