Backlink İptal – Bağlantıları Reddetme

Sitenize gelen alakasız backlinkler kesinlikle size zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı Google bizlere Disavow yani Bağlantıları Reddetme aracını sunmaktadır. Yazımızda bu konunun detaylarını ele aldık.

Bağlantıları Reddetme

Ne kadar çok sayıda internet sitesinden backlink alırsanız o kadar iyi değil mi? Peki alakasız siteler size hiç durmadan link gönderirse de olur mu? Hatta daha da kötüsü, ya kötü içerikli veya kumar sitelerinden websitenize saçma sapan backlinkler geliyorsa? Bağlantıları reddetme imkanım yok mu?

Bağlantıları reddetme aracı, sitenize gelen backlinkler ile Google sonuç sıralamasının etkilenmemesi için Google’a yaptığınız bir nevi açıklamadır. Bu özellik sayesinde sitenize gelen zararlı backlinkler, Google sıralamanızı etkilemeyecektir.

Bağlantıları Reddetme

Bağlantıları Reddetme aracına giriş yaptığınızda, karşınıza aşağıdaki mesaj çıkacaktır:

If you believe your site’s ranking is being harmed by low-quality links you do not control, you can ask Google not to take them into account when assessing your site. You should still make every effort to clean up unnatural links pointing to your site. Simply disavowing them isn’t enough.

 

Bu uyarının Türkçesi:

Eğer sitenize kontrol edemediğiniz ve değersiz linkler geliyorsa, bu durumu Google’a bildirip bu durumun sıralamanızı etkilememesini söyleyebilirsiniz. Siz yine de sitenize doğal yollarla gelmeyen linkleri temizlemek için elinizden geleni yapmalısınız. Sadece bağlantıları reddetme aracı yeterli değildir.

Not: Google sadece bağlantıları reddetme aracı yeterli değil derken, gidin size bu zararlı linkleri gönderen siteyi uyarın demek istiyor.

Hangi Durumlarda Bağlantıları Reddetme Aracını Kullanmalıyız?

Yukarıda anlattıklarımdan sonra doğal olarak akıllara bir soru geliyor. Diğer siteler bana neden zararlı backlink göndersin ki?

Rakiplerinizin Sitenize Backlink Göndermesi

Rakipleriniz, bu oyunu sizin gibi dürüst oynamıyor olabilir. Yani siz onca saat uğraşıp, yorgun argın sitenizi güncellemeye çalışırken, onlar sadece dandik sitelerden size link göndererek, arama motorlarında sizden üst sıralara çıkmaya çalışabilir. Aslına bakarsanız eğer dikkat etmezseniz, başara da bilirler!

Bir konuda sizi uyarmak istiyorum. Siz siz olun rakiplerinize aynı şekilde cevap vermeyin. Onlar size ne kadar zarar vermek isterse, o kadar başarılısınız demektir. Bu sizi motive etmeye yetecektir.

Hatalı Backlink Paketleri

Çaylaklık döneminizde aldığınız backlink paketleri peşinizi bırakmıyor olabilir. Piyasada 10TL ye bile backlink satanlar mevcut. Eğer böyle bir hata yaptıysanız, bu backlinkleri mutlaka temizlemelisiniz. Abuk sabuk paravan bloglardan aldığınız backlinkler uzun vadede sitenize oldukça zarar verecektir.

Sitenizi başka birinden de devralmış olabilirsiniz. Eğer backlink analizi yapmadan bir site satın aldıysanız, mutlaka daha sonrasında sitenize gelen bu backlinkleri temizlemelisiniz. İlk zamanlar sıralamalarda biraz düşecek gibi olsanız da, uzun vadede kazanan daima siz olacaksınız.

Manuel İşlemler

WebMaster Tools hesabınızı devamlı kontrol ediyorsunuzdur herhalde. Yoksa WebMaster Tools hesabınız yok mu? Hemen bir hesap açıp, en az haftada bir hesabınızı kontrol edin derim. Eğer Google, sitenizde spam link bulduysa, bunu hemen öğrenmeli ve gerekli aksiyonu almalısınız.

WebMaster Tools hesabınız, Manuel işlemler sayfasından sitenizin cezalandırılıp cezandırılmadığını kontrol edebilmeniz mümkün. Eğer bu sayfaya girdiğinizde sitenize spam linkler geldiği uyarısını alıyorsanız, ilk iş bu linkleri gönderen siteleri uyarmak olmalıdır. Daha sonra bağlantıları reddetme aracını kullanabilirsiniz.

Matt Cutts’tan Bağlantıları Reddetme Aracı ile İlgili Açıklama

 

Google webspam işlemlerinin başında olan Matt Cutts, bu videoda bizlere kısaca rahatsız olduğunuz tüm backlinkler için bu aracı kullanabileceğimizi söylüyor.

Bağlantıları Reddetme Aracı Nasıl Kullanılır?

Sıra geldi bu değerli aracı nasıl kullanacağımıza anlatmaya. Aşağıdaki adımları takip ederek, kolaylıkla bağlantıları reddetme aracını kullanabiliyoruz.

 • İlgili aracın ait olduğu sayfaya giriş yapıyoruz.

 

 • Bağlantıları Reddetme butonuna basıyoruz.

baglantilari-reddet-google-araci

 

 • Bağlantıları Reddet diyoruz.

baglantilari-reddet-onay

 

 • Notepad açıp reddettmek istediğimiz sayfaların URL’lerini alt alta yazıp, hazırlamış olduğumuz bu .txt uzantılı dosyamızı ilgili pencereye yüklüyoruz ve gönder diyoruz.

 

İşte bu kadar! Gördüğünüz gibi bu aracı kullanmak bu kadar basit.

 

Özet:

Rahatsız olduğunuz veya negatif SEO etkisi altında kaldığınızı düşündüğünüz tüm linkler için bu aracı kullanabilirsiniz. Bağlantıları reddetmenden önce size bu linkleri gönderen sitelerle iletişime geçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Aşağıdaki olası olumsuz durumlar için bağlantıları reddetme aracını kullanabilirsiniz.

 • Rakip sitelerden sitenize linkler yağıyorsa,
 • Hatalı backlink paketleri satın aldıysanız,
 • Satın aldığınız site daha önceden backlink paketi satın aldıysa.

Eğer sizin yerinize backlink analizinizi yapmamızı isterseniz, tek yapmanız gereken seosozluk@gmail.com adresine e-mail atmak. Hemen yardımınıza koşuyor olacağız 🙂

 

Haydi Kolay Gelsin!

 

7 YORUMLAR

 1. Avatar Ahmet Fahri Bal

  Selamun aleykum Emre abi yazılarını bayadır takip ediyorum ben de bu durumdan şikayetciyim yeni bir blog sitesi actım her gün “с.новым.годом.рф” adresinden referal olarak ziyaretci geliyor ve cok kısa sure durup cıkıyor buda sitenin hemen cıkma oranını arttırıyor zaten yuksek bir hitt im yok su an cok fazla etkiliyo ben bunu baya arastırdım ftp den .htacces dosyasını düzenlemek ile ilgili yazılar gördüm düzenledim ve şimdi bunu deniycem inşallah işe yarar makalelerin insanlara çok yardımcı oluyor.

 2. Merhaba,

  Doğal olmayan tüm linkleri engellemek çözüm müdür? Misal adam yazmış bir görsel scripti Google Görsel’den çekiyor resimleri hem resimlerimizi kullanıyor hem resimlerin bulunduğu sayfalarda resmin geçtiği sayfamızın linki var. Bunlar doğal olmayan link sınıfına giriyor mu? Bence giriyor da emin olamıyorum yasaklamaya? Bir ton çakma arama motoru da var mesela onlardan gelen doğal olmayan linkleri de görüyoruz webmaster tools’da bu konu kafamda net değil beni aydınlatabilir misiniz?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Eğer web sitenizin backlink profili güçlü ise bu tarz linkler size pek zarar vermeyebilir. Ancak güçlü backlinkleriniz yoksa sitenize gelen otomatik linkleri engelleyebilirsiniz. Bu çalışmayı yavaş yavaş yapın etkilerini gördükçe devam edin derim

 3. Merhaba emre Bey oncelikle vermıs oldugunuz bilgileri için kendi adıma cok teşekkür ederim. Şimdi sizden ogrenmek istediğim google search console hesabımızdan reddetmen gereken backlınklerın lıstesı bulunuyormu? yoksa baska bır program ıle sıtemıze gelen baclınk lıstenısınımı cıkarıp sonrasında reddetmen ıslemı yapıyoruz? Bu konuda yardımcı olabılırmısınız acaba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here