Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir?

Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir?

Dünyanın en büyük WordPress SEO eklentisi Yoast’u duymayan yoktur herhalde. En azından WordPress kullanıcılarının çok büyük bir kısımının bu eklentiyi kullandığından eminim. Yoast’un son güncellemesinden sonra bu eklentinin SEO uyarı alanına “Flesch Reading Ease” diye bir uyarı eklendi.

Peki Flesch Reading Ease yani Flesch Kincaid Okunabilirlik Testi nedir? Bu metotun içerik yazarlarına ve SEO uzmanlarına ne gibi faydaları vardır?

Saçma sapan içeriklerle Google’da yüksek sıralarda yer almak neredeyse imkansız hale geldi. Yani anahtar kelimeler ile doldurulmuş sayfalar, aşırı SEO çalışmaları bırakın sizi Google’da birinci sayfaya taşımayı, kimi zaman web sitenizi arama sonuçlarından bile çıkartabiliyor.

Hatta artık sadece iyi içeriklerle oluşturulmuş web sayfaları bile başarılı olamayabiliyor. Yani sayfanızda verdiğiniz içerikler oldukça değerli olmasına rağmen eğer bu bilgileri sunuş tarzınızda görsel ve okunabilirlik açısından sıkıntılar varsa okuyucuları etkileyemeyebiliyorsunuz. Bu durum SEO skorunuzu bile etkilemeye başlıyor.

Ziyaretçilerinizin sayfanız içerisindeki davranışları arama motoru sonuçlarını doğrudan etkileyen bir faktördür. Yani web sitenize gelen bir kullanıcı, sayfanızda kaç dakika geçirdi, kaç farklı sayfayı gezdi, aynı konu ile ilgili Google’da araştırma yapmaya devam etti mi, bu konular SEO’nun direkt ilgi alanına girmektedir.

Yani özetle, eğer siz ziyaretçilerinize iyi bir deneyim sunmayı başarabildiyseniz, Google da sizi ödüllendirmekten kaçınmıyor. Hatta özellikle Google Hummingbird algoritma güncellemesinden de kolay kolay olumsuz etkilenmemiş oluyorsunuz.

Konumuza geri dönelim ve Flesch Kincaid okunabilirlik testi hakkında size detaylı bilgi verelim.

Flesch–Kincaid Okunabilirlik Testi Nedir?

Flesch Kincaid okunabirlik testi, bir metnin okuyucu tarafından ne kadar kolay/zor anlaşıldığını test eden bir metoddur. Bu metot içerisinde iki farklı test yer alır; Flesch okunabilir testi ve Flesch Kincaid seviye düzeyi. Bu iki test de aynı şeyi ölçese bile (kelime uzunluğu ve satır uzunluğu), iki testin de ölçümler için baz aldığı kriterlerin ağırlıkları farklıdır. Ayrıca Flesch Kincaid seviye düzeyi ne kadar düşükse, öte yandan Flesch okunabilir testi sonucu ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Yani bu ikisi arasındaki korelasyon tersttir.

Gelin bu iki metodun ayrı ayrı nasıl hesaplandığını inceleyelim.

Flesch Okunabilir Testi

Flesch okunabilirlik testi sonucundaki skor ne kadar yüksekse, okuyucunuz sunduğunuz içeriği o kadar iyi anlayabiliyor denilebilir. Bu testin formülü ise,

Flesch Okunabilir Testi Formulu

Bu formülden çıkan sonucun değerlendirmesi ise aşağıdaki gibi olacaktır:

Skor Sonuç
90.0–100.0 Ortalama 11 yaşındaki bir öğrenci için kolay anlaşılır
60.0–70.0 Ortalama 13-15 yaşındaki bir öğrenci için kolay anlaşılır
0.0–30.0 Üniversite mezunları için kolay anlaşılır

Flesch-Kincaid Seviye Düzeyi Testi

Flesch-Kincaid seviye düzeyi, genellikle eğitimde kullanılmaktadır. Bu testin sonucuna çıkan skor, ilgili içerik hakkında öğretmenlere, ebeveyinlere, öğrencilere, kütüphanecilere önemli bir fikir vermiş olur.

Testin formülü,

Flesch Kincaid Seviye Duzeyi Testi

Bu formülün sonucunu örneklemek gerekirse:

Eğer sonuç 5.0 çıkarsa seviye ilköğretim seviyesinde kabul edilebilir.

Eğer sonuç 9.3 çıkarsa 9. sınıflar için uygun bir seviye olarak kabul edilebilir.

Teoride bir içeriğin en düşük seviyesi -3.4 olarak kabul edilmektedir.

Flesch Kincaid ve SEO

yoast flesch kincaid

Peki Yoast neden paneline “Flesch Reading Ease” gibi bir ekleme yaptı?

Yoast’a göre: Okunması zor sayılan içerikler yerine kolay kelimeler ve kısa cümleler tercih ederseniz, sitenizin site içi optimizasyonu güçlenmiş oluyor. (mesela bu cümle biraz uzun oldu :))

Ayrıca basit cümleler ile kullanıcıları sayfanızda çok daha uzun tutabiliyor dolayısıyla ortalama oturum sürenizi ve görüntülenen sayfa sayınızı arttırabiliyorsunuz.

Daha ne olsun 🙂

Bir Makale Daha?

Makale Yazmak – Etkili Makale Yazmanın 14 Püf Noktası

Hakkında Emre Tonguç

SeoSozluk.com'un kurucularından Emre, işletmelere SEO, AdWords, PPC ve E-Ticaret konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. İçinde arama motoru geçen her konu onun için tam bir tutkudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.