Makale Yazmak – Etkili Makale Yazmanın 14 Püf Noktası

Başarılı blog yazarlarının yazılarında nelere önem verdiğini hiç merak ettiniz mi? Nasıl oluyorda bazı bloglar çok başarılı oluyorken diğerleri internet dünyasında yok olup gidiyor? Gelin hep beraber başarılı bir blog yazısı için nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım…

Etkili Makale Yazmak

Etkili makale yazmak aynı zamanda içerik pazarlamanın da olmazsa olmazıdır. Etkili makale yazmak da sanıldığı kadar zor değil. 14 madde de nelere dikkat edilerek bunu başarabiliriz birlikte inceleyelim.

1. Hatalı başlık: Daha yazınıza başlamadan önce kendi bacağınıza sıkmayın J Yazınızın başlığını gören 10 kişiden sadece 2 tanesinin yazınızı okumaya karar verdiğini biliyor muydunuz? Akıllı davranın ve başlık seçimine biraz daha zaman harcayın. Yaratıcı ve etkileyici başlıklar seçmeye çalışın.

2. İlk paragraf: Bir şekilde başlıkla etkilediğiniz okuyucu kitlesini elinizde tutacağınız yer ilk paragraf olacaktır. Bu kısımda kesinlikle sıkıcı şeyler anlatmamalısınız. Hatta kaleminize güveniyorsanız bu kısıma biraz mizah da ekleyebilirsiniz. Ayrıca yazının kalanında neden bahsedeceğinizi bu kısımda belirtmeniz çok önemlidir.

3. Yazınızın devamı: Başlık ve ilk paragraf kadar önemli olmasa da, yazınızın devamında da donuk olmayın. Ne kadar faydalı bilgiler verirseniz verin, sıkıcı yazıları kimse okumaz!

4. Yazım hataları: Yazınızı tamamladıktan sonra bir iki saat ara verin ve daha sonrasında sadece yazım hatası yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Bu konuyla ilgili ücretli araçlarda bulunmaktadır ancak henüz bir geliri olmayan bir blog yazarıysanız iş başa düştü demektir.

5. Kontrol: Yazınızı bitirdikten sonra konusunda iyi olduğunu düşündüğünüz birinden yazınızı okumasını rica edin. Blog yazarlarının en büyük sıkıntılarından birisi de okuyucuları kendileri gibi düşünmeleridir. Çok basit bir dille anlatmak istedikleriniz hiç de sandığınız gibi olmayabilir.

6. Ana fikir: Yazınızın mutlaka bir anafikri olmalı. Okuyucular yazınızı okuduktan sonra niye bu yazıyı hazırladığınızı anlamalı.

7. Fazla ana fikir: Yazınızda çok fazla ana fikir de olmamalı. Okuyucuların kafasını karıştırmadan ve onları bilgi yığınına boğmadan konuyu bağlayın.

8. Yol haritası: Yazınıza başlamadan önce mutlaka bir yol haritası belirleyin. Dünya çapında bir yazar değilseniz, kendinizi yazının akışına bırakmayın. Planlı olmak başarı yolunda çok kritikdir.

9. Çözüm: Eğer yazınızda bir problemden bahsediyorsanız mutlaka okuyuculara çözüm sunmalısınız. Okuyucuların bildikleri şeyleri tekrar onlara anlatmak yararınıza olmayacaktır.

10. Liste: Liste veya maddeler kullanmanız yazılarınızın çok daha popüler olmasını sağlayacaktır. Yığın halinde yazılar okuyucuların içini karartmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

11. Uzunluk: Yazınız ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır. Önerilen kelime sayısı 300-600 arasıdır. Kesinlikle 100 kelimenin altında makale yazmamaya dikkat edin.

12. Anahtar kelime araştırması: Anahtar kelime araştırması yapmadan yazılan makaleler ne yazık ki çok olumlu sonuçlar getirmemektedir. Seo uyumlu içerik nasıl yazılır merak ediyorsanız yazımı okuyabilirsiniz.

13. Sosyal Medya: Yazılarınız her daim sosyal medyada paylaşılabilir olmalıdır. Yazıların ardından sosyal medya paylaş butonu eklemeniz, yazılarınızın hızlıca yayılmasını sağlayacaktır. Konuyla ilgili birçok başarılı blog eklentisi mevcut, ücretsiz olarak indirip kurulumu yapabilirsiniz.

14. Çalıntı içerik: Bu konuya hiç girmeyeceğim. Fikir çalmak hırsızlıktır ve gerek okuyucular gerekse arama motorları bu durumun cezası hemen vermektedir.

Bir Makale Daha ?

Kurumsal Blog Çalışmalarınızın İşe Yaramamasının 5 Nedeni