E-Ticaret Sitesi Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Kafanızda deli sorular varken çok sevdiğiniz bir dostunuz: Abi neden e-ticaret sitesi kurmuyorsun sorusu ile şak diye aklınıza girmeyi başarıyor! Abi baksana adamlar internetten dünyanın malını satıyor, sen niye satmıyorsun 🙂

Tamam fikir aklınıza yattı! Kesinlikle bir e-ticaret sitesi açmanız lazım…

Size önerim biraz sakinleşmeniz 🙂 Buz dağının bir de görünmeyen yüzü var.

 

Bugünkü makalemde e-ticaret sitesi kurmadan önce mutlaka bilmeniz gereken konuları derledim.

 

Haydi başlayalım…

E-Ticaret Sitesi Kurmak için Gerekenler

1 – Fikir

yeni fikir e-ticaret

E-ticaret sitesi kurmak için gereken en önemli şey fikirdir. Bu başlık size biraz geyik gelmiş olabilir. Ama hemen ön yargıya kapılmayın, devam ediyorum 🙂

Yani zaten hali hazırda bir fiziksel dükkanınız var ve aynı ürünleri satacaksınız veya hepsiburada.com, n11.com ne satıyorsa onu satacaksınız. Bu tarz bir iş modelinde niye fikre ihtiyacınız olsun ki!

Kesinlikle bu tarz bir başlangıç sizi batırır. Bu konuda bana güvenmelisiniz, çok fazla bu tarz duruma düşmüş girişimci gördüm.

Sormanız gereken çok ama çok basit bir soru var. Eğer bu sorunun cevabını bilmiyorsanız, e-ticaret sitesi kurmak sizi çok para kaybettirir:

Bir müşteri sizinle aynı ürünleri satan bir e-ticaret devi yerine neden sizden alışveriş yapsın? Yani örnek vermek gerekirse, ben neden N11.com’da bulacağım bir ürünü, sizin sitenizden alacağım?

En çok yaşanan yanlış düşünceleri de hemen belirteyim:

 

Hayaller Paris: Abi n11.com yılda 1 milyar TL ciro yapıyor. Ben 200bin yapayım yeter. Yani pastadan minik bir dilim alsam yeter.

Gerçekler Eminönü: Siz pastanın mumunu bile üfleyemezsiniz. Sırada o kadar çok bekleyen var ki, eğer yaratıcı bir fikriniz yoksa sadece camın arkasından pastaya bakarsınız.

 

Hayaller Paris: Param yok ama kafam çalışıyor. SEO diye bir şey var onu yaptıracağım. Aldım mıydı fiyakalı bir SEO paketi, yemişim hepsiburada’yı, evidea’yı! (Bknz: SEO ne demek?)

Gerçekler Eminönü: Tabii..! Super Mario paketini seçin ama…Öbürleri çok işe yaramaz 🙂

 

Hayaller Paris: Abi şimdi baba siteler ürün başına çok para kazanıyor, ben de fiyat kıracağım. En azında bir süre zararına satarım, sonra müşteriler beni tanıdıkça fiyatları normale çekerim.

Gerçekler Eminönü: Büyük abilerin tedarikçi anlaşmaları yüksek ihtimalle senin alış fiyatının çok altındadır. Yani sen indirim yapsan bile onların fiyatını yakalayamaya bilirsin

 

Peki ne yapacağız! Hiç mi bir yolu yok? Yapan nasıl yapıyor?

 

Doğru sorular gelmeye başladı.

 

Tabii ki bu işi becermiş firmalar var. Ama bu firmaların (eğer pazara ilk giriş yapan firmalar değilse) yemek tariflerinde mutlaka gizli bir sos vardır. Yani bir şeyleri çok iyi yapıyor ve müşterileri kendilerine bağlıyorlardır.

 

Öneri: Size genelde tutan bir yaklaşımdan bahsetmek istiyorum. Sizinle aynı ruhu taşıyan insanları bulmaya çalışın. Yani sattığınız ürünlerin bir ruhu olmasını ve bu ürünlerin sizin kimliğiniz ile örtüştüğünden emin olun. Sitenizde bir yandan tencere tava satarken diğer yandan telefon kapağı satmayın. Eğer bohem bir kafanız varsa ürünlerinizin ve müşterilerinizin bohem kafalarda olmasına dikkat edin. Eğer teknoloji kafanız varsa “first mover” lara ulaşabilirsiniz. Ne biliyim eğer evde örgü işi yapıyorsanız, sosyal medyadan çılgın gruplara girip, deli network yapabilirsiniz.

 

Yani anlatmak istediğimi anlamışsınızdır herhalde. Eğer yeterli bütçeniz yoksa ve sıfırdan eticarette başarılı olmak istiyorsanız, ortaya farklı bir enerji çıkarmalısınız. Kaldı ki bütçeniz olsa bile eğer ruhunuz yoksa yine batarsınız: bknz: kliksa.com (koskoca sabancı….)

 

2 – XML Kandırmacası

Tek tek tedarikçileri gezip fiyat alacaksınız, stok tutmadan satış yapacaksınız. Harika bir fikir daha! Dalga geçiyorum, zaten piyasanın %80’ni bunu yapıyor…

Bu fikir beraberinde bin bir problemi de beraberinde getirecektir.

– Bu tedarikçi sizin gibi bir sürü firmaya XML veriyor, siz bu kadar satıcı arasından nasıl sıyrılacaksınız?

– Eğer stok tutmayacaksanız, günümüzde 2 saat içerisinde teslime kadar inen teslimat sürecini nasıl yöneteceksiniz? Ürünleri müşterilerinize 4-5 gün sonra mı göndereceksiniz?

– Satmak üzere anlaştığınız ürünler, tedarikçinizde bitince ve size bu durum bildirilmezse müşterinize ne cevap vereceksiniz?

– Tedarikçiniz en sonunda çileden çıkıp, kendi ürünlerini pazar yerlerinde satmaya kalkarsa ne yapacaksınız? Onun fiyatlarını nasıl yeneceksiniz?

 

Bunlar gibi bir sürü problem XML ile çalışan eticaret sitelerinin yakasını bırakmayacaktır. İş planınızı yapmadan önce bu konuları mutlaka gözden geçirmelisiniz.

 

3 – Yazılım

veeee karşınızda muhtemelen sizin en çok canınızı yakacak madde: Yazılım!

Ticaret konusunda kendinize muhtemelen çok güveniyorsunuzdur. En iyi fiyatı siz buluyor, müşterilerin dilinden en çok siz de anlıyor olabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken internet işlerinden anlayan birini bulmak.

İşte konu burada biraz sıkıntıya girebilir.

 

Daha önce çalıştığımız bazı projelerde bu tarz örneklere rastladım. Gerçekten de ticaretten çok iyi anlayan ancak internet dünyasına uzak olan müşterilerim oldu. Bu arkadaşların başına gelen en talihsiz şey, yanlış insanlarla yazılım sürecine girmek başlamak oluyor.

Nasıl mı? Hemen anlatayım…

 

Eğer yazılım konusuna oldukça uzaksanız, insanlar sizi rahatlıkla kandırabilir. Özellikle de bazı uyanık yazılımcılar (Not burada tabii ki tüm yazılımcılardan bahsetmiyorum, işini kaliteli yapan birçok yazılımcı var) 

 

Yazılımcıların bir projeye başlamadan önce genelde kafasında 2 şey olur.

1 – Bu projeden ne kadar kazanacağım?

2 – Bu projeden düzenli gelir elde edebilecek miyim?

 

Bu sorular aslında çok tehlikeli sorulardır. İyi bir satış tekniği ile kendinizi özel bir tasarım sürecinin içerisinde bulabilirsiniz.

Aslında sitenizin özel bir tasarım ile hazırlanmasında herhangi bir problem yok. Ancak siz özel tasarım ile tema mantığı ile çalışan web sitelerin farkını bilmiyorsanız, o zaman iş bambaşka bir yerde sonlanabilir.

Konuyu biraz daha kurcalayıp, sonlandıracağım. 🙂

 

Eğer bir web site yaptırma işine soyunduysanız, muhtemelen aşağıdaki sorulara cevap verebiliyor olmanız gerekecektir. Aksi taktirde inanın sizi yönlendiren çok olur.

 

– Yaptıracağınız bu site tüm gereksinimlerinize cevap verebilecek mi? Web dünyasından çok anlamıyorsanız, nelere gereksinim duyacağınızı nasıl bileceksiniz?

– Anlaştığınız yazılımcının kod bilgisi nasıl? Eski teknolojiler mi kullanıyor? Bu konunun sizi nasıl etkileyeceğini biliyor musunuz?

– Site yayına girdikten sonra yapacağınız değişiklikler için ücret ödemek zorunda kalacak mısınız? Kalacaksanız ne için ne kadar ödemeniz gerekecek?

– Sitenizin yönetim paneli nasıl? Müşterilerinizin verilerini tutuyor mu? CRM ile ilgili herhangi bir özelliği var mı?

– Site SEO açısından nasıl olacak? Gerekli SEO düzenlemelerini yapabilecek misiniz?

– Siteniz mobil uyumlu mu? Hatta isterseniz Google AMP kullanabilecek misiniz?

– Sitenizin kaynak kodları kimde kalacak?

– Sitenizde tedarikçi / bayi modülleri olacak mı?

 

Bunlar sadece aklıma gelen birkaç soru. Bu liste sayfalarca uzayabilir…Dolayısıyla işin başında ne yapıp edin, doğru insanlarla çalıştığınızdan emin olun.

 

4 – Pazarlama Bütçesi

pazarlama-eticaret

E-ticaret sitesi kurmadan önce pazarlama kanallarını ve pazarlama bütçenizi de 3 aşağı 5 yukarı ön görebilmeniz gerekir. Genelde pazarlama giderleri beklenilenden bir hayali fazla çıkmaktadır.

Size kanal kanal yeni kurulan bir eticaret sitesinin pazarlama bütçesini anlatmak istiyorum. (Önemli: bu bütçeleme her projeye göre farklılık gösterecektir ancak ben fikir verebilmesi açısından ortalama fiyatları sizlerle paylaşmak istiyorum)

 

Google AdWords Arama Ağı : Google AdWords arama ağı, hızlı satış için uzak ara en iyi pazarlama mecrasıdır herhalde. Yani biri ihtiyacını Google’a yazar ve karşısına siz çıkarsınız. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa Google AdWords sizin için bir seçenek değil adeta bir zorunluluk olacaktır.

Google AdWords arama ağı reklamları, tıklama başı maliyet prensibi ile çalışır ve reklamlarınız tıklandıkça Google’a ödeme yaparsınız. Eğer anahtar kelimelerinizi doğru stratejiler ile kurgulayamazsanız, işiniz oldukça zor demektir. Yani belki de bütçenizin %70-80 nini çöpe atıyor olacaksınız.

Google AdWords için minimum günlük 50 – 200 tl arası bütçeyi gözden çıkarmalısınız. (Kabaca ortalama günlük 150-200 arası ziyaretçiyi sitenize sokabilmek için. Bu fiyatlar sektöre göre değişiklik göstermektedir)

Google AdWords Görsel Reklamlar: Google görsel yani display reklamları genellikle markamızı duyurmak için kullandığımız görsel reklam çalışmalarına verilen isimdir. Bu reklam modeli, bütçesi kısıtlı olan girişimler için pek önerilmez çünkü bu reklamların sıcak satışa dönüş oranı çok da iyi değildir.

Google yeniden pazarlama reklamları yani web sitemize gelen kullanıcılara gösterilen reklamlar oldukça değerlidir ve eticaret sitesi kuracak kişilerin mutlaka kullanması gereken reklamlardır. Günlük ortalama 20TL – 40TL gibi bir bütçeyi cebinizden çıkacak gibi düşünebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları: Sosyal medya reklamları da yeni kurulan eticaret siteleri için oldukça önemlidir. İş modeline göre sayfa beğeni ve görsel reklamlar kullanılabilir.

Sayfa beğeni reklamları genellikle firmaların itibarını güçlendirirken, görsel reklamlar Google’a göre daha iyi hedefleme yapabildiği için diğer görsel reklamlardan biraz daha etkindir.

Sosyal medya için de günlük en az 100TL lik bir bütçe ayırmalısınız derim.

SEO: SEO yani arama motoru optimizasyonu biraz daha yatırım gibi düşünülmeli özellikle growth hacking stratejisi kuranlar için çok değerlidir. Google organik sonuçlarda üst sıralarda yer almak hem markanızın gücünü arttıracak hem de satışlarınızı olumlu etkileyecektir.

SEO için de aylık ortalama 1,500TL  – 2,000TL gibi bir bütçeyi aklınıza kazıyın derim.

 

Bu kanalların dışında bir süre sonra e-mail pazarlama, video reklamları, offline reklamlar, viral pazarlama gibi birçok farklı kanalı da deneyebilirsiniz. Bu maliyetlere şimdi girmiyorum yoksa kalbinize inebilir.

 

 

Bugün sizlere anlattığım “e-ticaret sitesi kurmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler” isimli makale, size biraz olumsuz gelmiş olabilir ama unutmayın ki yeni e-ticaret girişimlerinin sadece %10’nu kar edebilir duruma geliyor. Dolayısıyla bir e-ticaret sitesi kurmadan önce stratejinizi çok iyi belirlemelisiniz.

 

Eğer e-ticaret siteniz ile ilgili danışmanlığa ihtiyacınız varsa bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Haydi Kolay Gelsin!

Yardıma mı ihtiyacınız var? Hemen tanışalım.
Dijital Pazarlama, SEO, AdWords, Sosyal Medya veya İçerik Pazarlama alanında yardıma ihtiyacınız varsa size özel çözümler üretebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0850 259 89 10 Email: info@seosozluk.com

10 YORUMLAR

  1. Harika tespitlerle dolu bir yazı olmuş… Güzel fikirlere sahip, bu iş için gerekli bilgiyi ve ruhu içerisinde barındıran bir ekibin yoksa e-ticarete bulaşmamakta fayda var… Tek başına olmaz bu işer…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here