Blog Yazarları için SEO Checklist (Kontrol Listesi)

Makalelerinizi yayınlamadan önce onları SEO (Arama motoru optimizasyonu) kontrolünden  geçiriyor musunuz? Bu soruya cevabınız hayırsa çok şey kaybediyorsunuz demektir. Yazımızda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulacaksınız. Bulamazsanız da sorun cevaplayalım canım 🙂

Blog Yazarları için SEO Checklist

Binbir emekle hazırladığınız makalelerin arama motoru sonuçlarında çok daha üst sıralara çıkabilmesi için sizlere başucunuzdan ayıramayacağınız bir SEO Checklist hazırladık. Gelin bu listeyi detaylı bir şekilde inceleyelim.

seo-kontrol-listesi

SEO Checklist

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması belki de arama motoru optimizasyonu açısından en dikkat etmeniz gereken konudur. Yazılarınızın hangi kelime aramalarından sonra arama motorları sonuçlarında çıkmasına gerektiğine karar vermeniz gerekir. Başka bir deyişle aranmayan kelimeleri makalelerinizde odak kelime olarak seçmemelisiniz.

Örnek:

Diyelim yemek tarifleri veren bir blogunuz var ve bu haftaki yazınızda okuyucularınızla pasta tarifi paylaşmaya karar verdiniz. Peki hangi çeşit bir pasta olsun? Bırakın bu kararı Google versin.

Google’ın arama sonuçlarını gösteren ücretsiz bir servisi olduğunu biliyor muydunuz?

Google’nın tüm internet kullanıcılarına ücretsiz sundığu Google AdWords Anahtar Kelime Aracı hakkında inanın ne söylesek az. Google AdWords Anahtar Kelime Aracı, hangi kelimenin Google’da ne kadar arandığını söylemekle kalmıyor ayrıca konu ile ilgili benzer sonuçlarında arama hacimlerini karşımıza getiriyor.

Örneğimize geri dönelim ve arama alanına pasta tarifi yazalım ve sonuçlara bakalım

 

anahtar-kelime-arac

Evet bu hafta hangi pastanın tarifini vereceğiniz anlaşıldı sanırım. 🙂 Google Anahtar Kelime Aracı ile daha detaylı bilgi için “En Çok Hit Alan Kelimeler – Adwords” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

URL’de Anahtar Kelime Kullanımı

Arama sonuçlarında bir diğer önemli kriter oluşturduğunuz yazıların URL’sindeki anahtar kelimeler. Bu konunun üzerinde pek fazla durmayacağım çünkü blog yayın araçlarının hemen hemen hepsinde yazılarınızın URL’si ile yazınızın başlığı aynı. Yani yazınızın başlığında anahtar kelime kullandıysanız, yazınızın URL’sinde de otomatik olarak anahtar kelimeler geçecektir. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sıralamak gerekirse;

  • Yazılarınızın URL’sinde kesinlikle türkçe karakter geçemez dolayısıyla eğer Blogger kullanıyorsanız yazınızın başlığını önce İngilizce karakterler kullanarak oluşturmalı daha sonra geri dönüp başlığınızı Türkçe karakterle tekrar düzenlemelisiniz.
  • Uzun karakterli başlıklar kullanmanız URL’nizide uzun yapacaktır. Anahtar kelimelerin başlıklarınızın, dolayısıyla URL’lerinizin başlarında olmasında fayda vardır.
  • Kesinlikle yazınız ile alakası olmayan URL’ler oluşturmayın. Yani yazınızda portakallı kek tarifi verip URL’nizi çikolatalı kek olarak oluşturmayın. İnanın Google’ı sinirlendirmek istemezsiniz.

Başlık

title

 

Yazılarınızda kullandığınız başlıklar arama motoru sonuçlarını direkt etkileyen bir konudur. Dikkat etmeniz gerekenler ise,

  • Yukarıda da bahsettiğim gibi başlıklarınızda mutlaka anahtar kelimeler geçmelidir.
  • Başlık uzunluğunuz 70 karakteri geçmemelidir. Google kullandığınız başlıklarda sadece 70 karaktere kadar olan kısmı tarıyor ve kalan kısmı görmezden geliyor.

Meta Açıklamaları

meta

 

Meta açıklamalarında dikkat etmeniz gerekenler,

  • Meta açıklamalarında anahtar kelime kullanımına dikkat edilmeli eğer anlam bozukluğunu neden olmayacaksa birden fazla kere anahtar kelime kullanılabilir.
  • Meta açıklama uzunluğunuz 160 karakteri geçmemelidir. Google kullandığınız meta açıklamalarında sadece 160 karaktere kadar olan kısmı tarıyor ve kalan kısmı görmezden geliyor.
  • Meta açıklama kısmını kesinlikle bir sürü çok aranan kelimeyi yazarak oluşturmamalısınız. Bu alan her zaman anlamlı cümlelerden oluşmalıdır.

Makale Uzunluğu

Makale uzunluğu, seçtiğiniz konuya göre değişiklik gösterebilir ancak 1000 kelimelik yazılar arama motoru sonuçlarında üstlerde çıkmanız adına size çok önemli bir avantaj sunacaktır.

Makale uzunluğunun arama motoru sonuçlarını etkilemesinin 2 önemli sebebi vardır. Birincisi, makale içerisinde çok fazla kelime barındıracağı için kullanıcıların aramaları ile makalenizin uyuşma olasılığı önemli ölçüde artacaktır. İkinci sebep ise, okuyucuların yazınızda kalma süresinin artmasıdır. Bir kullanıcı sayfanızda ne kadar uzun süre kalırsa, Google yazınızı o kadar değerli kabul eder.

1000 kelimelik makaleler yazmak hiçte sanıldığı gibi kolay değildir. Bunun için zaman, bilgi ve sabır gerekir. Eğer bu kadar uzun makaleler yazacak zamanınız yoksa, en az 300 kelimelik yazılar yazabilirsiniz. Birçok önemli otoriteye göre, 300 kelimenin altında yazılan makaleler Google gözünde pek de değerli olmuyorlar.

İlk Paragraf

Yazılarınızın ilk paragrafı hem okuyucular hem de Google için çok önemlidir. İki tarafın da gönlünü kazanabilmek için çok dikkatli ve titiz olmalısınız. Bugünkü yazımızda okuyucu deneyiminden çok SEO üzerinde durduğumuz için direkt konuya giriyorum.

Google, başlık ve meta açıklamalarınızı taradıktan sonra ilk olarak yazınızın ilk paragrafını değerlendirmektedir. Bu kısımda kullanacağınız anahtar kelime seçimi sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Örnek:

Aynı şartlarda iki blog hayal edin. Bir makale hazırlıyorsunuz ve bu iki blogda aynı anda yayınlıyorsunuz. Başlık, meta ve içerik aynı olsun fakat sadece birinin ilk paragrafında anahtar kelime olmasın diğerinde ise 2-3 kere anahtar kelime kullandığınızı farzedin. İlk paragrafında anahtar kelime kullandığınız yazı diğerine göre sayfalarca önde çıkacaktır.

NoFollow

Başka yazılardan örnekler verdiğinizde veya başka yazarların bilgilerinden yararlandığınızda mutlaka referans bilgisini paylaşmalısınız hatta bu kaynaklara link de verebilirsiniz. Dışarıya link vermeniz okuyucuların blogunuza olan güvenini arttıracaktır ve ayrıca aradıkları bilgileri daha detaylı öğrenmelerini neden olacaktır.

Peki dış linklerinizde NoFollow kodu kullanıyor musunuz?

NoFollow kodu ile dışarıya verdiğiniz linklere referans olmamış ve Google’a ilgili linki takip etmemesini bildirmiş olursunuz. Bu size ne kazandırır?

  • Dışarıya verdiğiniz linkin gittiği adres günün birinde karar değiştirir ve yasak içerikli yayınlayan bir siteye dönüşürse ne olur? Google’ın yasaklı listesine aldığı bir siteye link vermeniz sizi de spam statüsüne sokabilir ve blogunuzun domain otorisine düşürür.
  • Google sitenizi taramaya geldiği zaman ne yazık ki tüm yazılarınızı tarayamıyor ve belirli oranda tarama yaptıktan sonra blogunuzu terk ediyor. Siz yazınızda dış link kullandığınızda ise Google yazınızı tararken verdiğiniz linkteki yazıyı da taramaya başlıyor. Oysa ki dış linklere NoFollow eklediğiniz taktirde Google blogunuzdan ayrılmadan taramaya devam ediyor. Unutmayın ki Google blogunuzda ne kadar fazla kalırsa bu durum sizin o kadar çıkarınıza olacaktır.

Resim Alt Etiketleri

Google’ın resimlerinizi nasıl indekslediğini hiç merak ettiniz mi? Yani yazılarınızda kullandığınız kelimeler indekslenirken bu durum görseller için nasıl gerçekleşiyor?

Alt etiketi (alt tag) görsellerinizin arama motorları tarafından tanımlanmasına yarayan html kodudur. Eğer WordPress, Blogger, Tumblr gibi blog yayın araçlarını kullanıyorsanız, bu işlem çok basit olacaktır. Görselleri medya kütüphanenize ekledikten sonra bu görselleri isimlendirmeniz yeterli olacaktır. Alt etiketleri yazılarınıza otomatik olarak eklenecektir.

alt-etiketi

 

Özet:

 

Makalelerinizin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmak istiyorsanız,

* Anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

* URL’lerinizde, başlıklarınızda, meta açıklamalarınızda ve ilk paragrafınızda anahtar kelime kullanmalısınız.

* Makaleleriniz en az 300 kelime olmalı.

* Dışarıya verdiğiniz linklerde NoFollow etiketi kullanmalısınız.

* Görsellerinizde  Alt etiketi kullanmalısınız.

 

Haydi Kolay Gelsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here